Po południu uczestnicy Spotkania zwiedzali Warszawę oraz poznawali historię Polski. Szczególnie wyrażenie zrobiło na uczestnikach Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Trzeci dzień Spotkania był intensywnym czasem dyskusji nad postanowieniami poprzedniego spotkania Kontynentalnego, które miało miejsce dwa lata temu w Wiedniu. Omówiono m.in. projekt wspólnej pomocy dla Ukrainy i potrzebę intensywnego zaangażowania się w duszpasterstwo rodzin.
Wśród nowych inicjatyw pojawiła się propozycja zorganizowania sieci młodzieży skupionej wokół pallotynów i pallotyńskiego charyzmatu. Konkretnym środkiem i pierwszym krokiem w kierunku realizacji tego wielkiego projektu, będzie spotkanie młodzieży pallotyńskiej z Europy w Ołtarzewie w przyszłym roku. Ponadto uczestnicy położyli akcent na wymianę międzykulturową oraz zaapelowali do Zarządu Generalnego o kontynuacje namysłu nad uregulowaniem obecności pallotynów z innych jednostek na terenie gdzie jest trwała pallotyńska struktura w postaci prowincji, regii czy delegatury.
Ostatni dzień upłynął pod hasłem wyboru nowego prezydium Spotkania Kontynentalnego, miejsca i daty kolejnego
Spotkania oraz krótkiej ewaluacji obecnego Spotkania.
Nowe prezydium Spotkania Wyższych Przełożonych Europejskich przedstawia się następująco:
- Przewodniczący – ks. Zenon Hanas
- Vice-przewodniczący – ks. Helmut Scharler
- Sekretarz – ks. Grzegorz Kurp
Na miejsce kolejnego spotkania w 2019 roku wybrano Ukrainę, jeśli jednak sytuacja polityczna nie pozwoliłaby na organizację, Spotkanie odbędzie się w Ząbkowicach Śląskich.
Uczestnicy podczas ewaluacji wyrazili swoje zadowolenie ze Spotkania podkreślając, możliwości spotkania i wymiany poglądów. To, co jest istotne, to fakt, iż pomimo różnicy zdań odnośnie do oceny sytuacji Kościoła i Stowarzyszenia w Europie, która wybrzmiewała podczas obrad, Spotkanie było pełne braterskiej jedności, doskonałych relacji i zaufania.