Oświadczenie i apel jezuitów w związku ze zdelegalizowaniem zakonu w Nikaragui

Po zdelegalizowaniu zakonu jezuitów przez prezydenta Daniela Ortegę i zagrabieniu wszystkiego, co do jezuitów należało lub powierzone było ich pieczy, Środkowoamerykańska Prowincja Towarzystwa Jezusowego wystosowała oświadczenie. W nagłówku jednostronicowego tekstu, opublikowanego dnia 23 sierpnia 2023 roku, odniesiono się do nieuzasadnionej agresji przeciwko jezuitom i do działań terrorystycznych rządu wobec całkowitej bezsilności narodu.

TRWA BEZPODSTAWNA AGRESJA PRZECIWKO JEZUITOM W KONTEKŚCIE CAŁKOWITEJ BEZBRONNOŚCI I TERRORYZOWANIA LUDNOŚCI NIKARAGUI.

Państwo Nikaragui, działając za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na mocy opublikowanego dziś rozporządzenia ministra N.105-2023, unieważniło status prawny Towarzystwa Jezusowego w Nikaragui (Asociación Compañía de Jesús en Nicaragua) i ustaliło, że Prokuratura Generalna Republiki (Procuraduría General de la República) powinna przenieść jego majątek nieruchomy i osobisty na rzecz państwa.

Decyzja została podjęta bez przestrzegania jakichkolwiek procedur administracyjnych ustanowionych przez prawo. Podobnie jak miało to miejsce w większości z ponad trzech tysięcy podobnych przypadków odebrania statusu prawnego przez reżim od 2018 r., decyzja ta została podjęta bez dania jezuitom możliwości legalnej obrony i z pominięciem bezstronnego organu sądowego, który mógłby rozpatrzyć sprawę i powstrzymać te całkowicie nieuzasadnione i arbitralne nadużycia władzy. Przed opublikowaniem rozporządzenia ministerialnego nr 105-2023, rząd odebrał już jeden z aktywów Towarzystwa Jezusowego w Nikaragui: dom zakonny, w którym mieszkali niektórzy z jego członków w Managui. Przy tej okazji, oprócz zajęcia nieruchomości, mieszkańcy zostali eksmitowani bez zapewnienia im odpowiedniego czasu na zabranie i zabezpieczenie swoich rzeczy osobistych.

Środkowoamerykańska Prowincja Towarzystwa Jezusowego:
1. Potępia tę nową agresję przeciwko jezuitom w Nikaragui. Uznaje ją za część krajowego kontekstu systematycznych represji zakwalifikowanych przez grupę ekspertów ONZ ds. praw człowieka w Nikaragui jako „zbrodnie przeciwko ludzkości”.
2. Potwierdza, że wszystko to ma na celu pełne zaprowadzenie reżimu totalitarnego.
3. Obarcza obecnego prezydenta i wiceprezydenta Nikaragui odpowiedzialnością za, co najmniej, przyzwalanie na tę przemoc i uniemożliwianie zapewnienia odpowiednich warunków niezawisłości i bezstronności wymiaru sprawiedliwości, które pozwoliłyby mu na podjęcie działań w celu przerwania tych aktów przemocy, naprawienia krzywd oraz ukarania sprawców.
4. Wzywa parę prezydencką do:
– Zaprzestania represji.
– Poszukiwania racjonalnego rozwiązania, w którym dominuje prawda, sprawiedliwość, dialog, poszanowanie praw człowieka i praworządność.
– Uszanowania pełnej wolności jezuitów i ludzi, którzy z nimi pracują lub współpracują.
5. Wyraża swoją solidarność z tysiącami nikaraguańskich ofiar, które czekają na sprawiedliwość i naprawienie szkód wyrządzonych przez obecny rząd Nikaragui.
6. Jest wdzięczna za niezliczone wyrazy uznania, wsparcia i solidarności, które otrzymała w obliczu tych narastających skandalicznych naruszeń prawa.

San Salvador, 23 sierpnia 2023 r.

Za: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025