Opat opactwa Zaśnięcia NMP w Jerozolimie: najlepszym antidotum na antysemityzm jest solidna edukacja religijna

„Najlepszym antidotum na antysemityzm jest solidna edukacja religijna. Co wspaniała religia judaizmu naprawdę oznacza dla naszego świata, dla naszej historii, a zwłaszcza teraz dla nas, chrześcijan” – uważa o. Nikodem Schnabel, opat Opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, w Jerozolimie. W podcaście „kannste glauben” niemieckiej diecezji Münster zakonnik opowiada o życiu w Izraelu po 7 października, antysemityzmie i o tym, jak będzie świętowane Boże Narodzenie w tych okolicznościach.

Po brutalnym ataku terrorystycznym Hamasu na Izrael 7 października, o. Schnabel był jedną z niewielu osób, które chciały dostać się do Izraela, a nie być z dala od tego co się stało. Dlatego krótko po 7 października – dniu inwazji Hamasu na Izrael opat stanął na przejściu granicznym z tylko jedną inną osobą, aby wjechać do kraju. Na przeciwległym pasie ruchu znajdowały się tłumy turystów, którzy chcieli opuścić kraj.

Krótko po 7 października strach w Jerozolimie był namacalny. O. Schnabel wyraźnie zdaje sobie z tego sprawę podczas wieczornych spacerów: „Przez pierwsze trzy tygodnie na ulicach było więcej kotów niż ludzi. A kiedy byli ludzie, przyglądali się sobie nawzajem z daleka i naprawdę zachowywali jak największy dystans. Naprawdę można było zauważyć ten sceptycyzm, ten strach przed sobą nawzajem” – powiedział benedyktyn.

Nawet jeśli życie powoli wraca do miasta to w wyniku ataku terrorystycznego Hamasu wiele relacji międzyludzkich zostało zniszczonych. 44-letni zakonnik wskazał również na odradzający się antysemityzm na całym świecie: „Najlepszym antidotum na antysemityzm jest solidna edukacja religijna. Co wspaniała religia judaizmu naprawdę oznacza dla naszego świata, dla naszej historii, a zwłaszcza teraz dla nas, chrześcijan” – zaznaczył benedyktyn.

Izrael odpowiedział na atak 7 października atakami na Strefę Gazy. Niedawno nastąpiło kilkudniowe zawieszenie broni, podczas którego wymieniono zakładników i wysłano pomoc humanitarną do Strefy Gazy. Jednak teraz walki zostały wznowione. Papież Franciszek po raz kolejny wezwał do pokoju podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Tymczasem, według doniesień medialnych, izraelskie wojska lądowe podjęły działania militarne na południu Strefy Gazy.

„Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą niewątpliwie inne ze względu na napiętą sytuację w Ziemi Świętej”, powiedział o. Schnabel. Jego zdaniem jednak właśnie dlatego świętowanie narodzin Księcia Pokoju, Jezusa Chrystusa, jest „ważniejsze niż kiedykolwiek”. „Mogę na przykład umieścić imiona ofiar w żłóbku Jezusa. Mogę to zrobić. Po prostu powierzam tych ludzi Bogu”, powiedział o. Schnabel w podcaście diecezji Münster.

Opat nadal wierzy w pokój w Izraelu, „nawet jeśli wielu ludzi będzie musiało przeskoczyć swój cień, aby go osiągnąć”.

tom/KAI

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025