Opaci benedyktyńscy obradują w Rzymie

W poniedziałek w Rzymie rozpocznie się ważne spotkanie opatów zakonu benedyktynów. Przedstawiciele krajowych i regionalnych kongregacji opactw benedyktyńskich spotkają się w rzymskim klasztorze św. Anzelma, gdzie swoją siedzibę ma ich honorowy zwierzchnik, opat prymas. Amerykański opat Gregory Polan piastuje ten urząd od 2016 roku. Jego poprzednikiem w latach 2000-2016 był nieżyjący już niemiecki opat Notker Wolf.

Opaci wybiorą nowego opata prymasa na swoim spotkaniu. Zgodnie ze statutem jego kadencja jest ograniczona do ośmiu lat, ale możliwy jest ponowny wybór. Opat Prymas kieruje Opactwem św. Anzelma w Rzymie, które jest wspólnie finansowane przez wszystkich benedyktynów i jest Wielkim Kanclerzem znajdującego się tam Papieskiego Instytutu Liturgicznego Świętego Anzelma. 

Oprócz wyboru opata prymasa, podjęte zostaną ważne decyzje finansowe i strukturalne dla zakonu, który cierpi z powodu poważnych problemów z powołaniami w niektórych krajach europejskich. Omawiany będzie również temat synodalności i wzmocnienia tzw. braci świeckich, którzy są mnichami, ale nie kapłanami. 

Na 18 września zaplanowano spotkanie z papieżem Franciszkiem. Kongres opatów zakończy się 20 września Mszą św. w kościele opactwa św. Anzelma.

Benedyktyni, „Ordo Sancti Benedicti” (OSB) – Zakon Świętego Benedykta to najstarszy istniejący do dziś zakon monastyczny Kościoła katolickiego na Zachodzie. Jego początki sięgają Reguły św. Benedykta z Nursji (480-547), która od 529 roku obowiązuje w benedyktyńskich opactwach i pozostaje jedną z najważniejszych odmian duchowości chrześcijańskiej.

Zakon dał Kościołowi 11 papieży oraz kilkuset świętych i błogosławionych, biskupów i uczonych. Benedyktynem był św. Grzegoż I Wielki, papież, św. Wojciech, ewangelizator i patron Polski czy św. Bruno z Kwerfurtu, misjonarz, autor pierwszych utworów literackich dotyczących Polski, patron diecezji łomżyńskiej i ełckiej.

Najstarszy katolicki zakon mniszy w kościele Zachodnim położył podwaliny pod kulturę europejską. W wielu krajach to właśnie „czarni mnisi” byli pierwszymi głosicielami Ewangelii, przyczyniając się do chrystianizacji ludów pogańskich. Msza gregoriańska (odprawiana przez kolejnych 30 dni w intencji zmarłej osoby), chorał gregoriański, dbałość o piękno liturgii, apostolstwo świeckich w Kościele (za sprawą instytucji oblatów benedyktyńskich), sztuka zielarska (nadal według dawnych receptur produkowane są balsam i likier benedyktyński) – to wszystko zawdzięczamy benedyktynom.

Obecnie Konfederacja Benedyktyńska liczy około 7 350 mnichów w 400 klasztorach na całym świecie, m.in. w Subiaco, Monte Cassino i w Tyńcu. 

tom/KAI

Wpisy powiązane

W Nigerii porwano dwie zakonnice

Sercanie: Boże Narodzenie w Finlandii

Studnia Werbistów Męczenników już działa