Olimpiada w Paryżu 2024: ks. Xavier Ernst SDB wśród innych kapelanów katolickich w Wiosce Olimpijskiej

Podczas gdy z całego świata najlepsi sportowcy wszystkich dyscyplin zjeżdżają się do Francji, a w szczególności do Paryża, Wioska Olimpijska, gdzie mają być przyjęci, znajdująca się w dzielnicy Saint-Denis, jest już gotowa. Obejmuje ona budynki mieszkalne, sklepy i duży park z 9 000 drzew i krzewów, które zostały specjalnie tam posadzone. Ale to nie wszystko, wewnątrz znajduje się również ośrodek wieloreligijny w formie namiotu, podobny do “namiotu spotkań”, który młodzi ludzie z kręgów salezjańskich znają z “Campobosco”. Wewnątrz tej przestrzeni znajduje się recepcja i pięć różnych miejsc modlitewnych, w których mieszczą się kapelanie pięciu głównych religii (chrześcijańskiej, żydowskiej, muzułmańskiej, hinduistycznej i buddyjskiej). Jeśli chodzi o kapelanię chrześcijańską, posługują tam kapelani katoliccy, wśród których znajduje się również salezjanin, ks. Xavier Ernst, a oprócz tego są również kapelani protestanccy i prawosławni.

Od czasu ich odrodzenia w czasach nowożytnych, pod przewodnictwem barona Pierre’a de Coubertina, Igrzyska Olimpijskie posiadają również znaczący wymiar duchowy. “Od dłuższego czasu w centrum Igrzysk Olimpijskich znajduje się wymiar duchowy, co uczyniono na prośbę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI). To właśnie ten Komitet prosi o przestrzeń międzywyznaniową w Wiosce Olimpijskiej” – wyjaśnił François Morinière z “Holy Games”.

Około trzydziestu katolickich “kapelanów” zostało wybranych przez Kościół katolicki we Francji, aby byli obecni w określonych porach dnia, w zależności od ich dostępności (służąc od 7 rano do 11 wieczorem). Mowa tu o księżach, zakonnikach i zakonnicach oraz osobach świeckich, których łączą dwie rzeczy: miłość do sportu i doświadczenie związane z duchowym kierownictwem.Wśród nich jest ks. Xavier Ernst, salezjanin Księdza Bosko, proboszcz parafii św. Jana Bosko w 20. dzielnicy Paryża i delegat ds. duszpasterstwa młodzieży w inspektorii Francji i Południowej Belgii pw. św. Franciszka Salezego (FRB).

“Nasza służba polega na byciu obecnym. Sportowcy wiedzą, że w Wiosce Olimpijskiej jest przestrzeń do słuchania, dzielenia się i nawiązywania relacji. W tej przestrzeni znajdują się ikony, odpowiednie wyposażenie o charakterze religijnym, dostępna jest Biblia…” – wyjaśnia ks. Ernst. “Każdego ranka będzie ‘lectio divina’, czytania i dzielenia się Ewangelią, będą momenty ekumeniczne… I każdego dnia będziemy celebrować Eucharystię, nie w centrum wielowyznaniowym, ale w kościele obok tej wioski”.

“Nie wiemy, czy w ciągu dnia pojawi się jeden człowiek, czy 10, 50, a może 100? Tego nie wiemy, ale ważna jest nie liczba, ale nasza obecność w służbie tym sportowcom” – podkreśla salezjanin.

Podczas Olimpiady 2024 w Paryżu (26 lipca-11 sierpnia 2024 r.) Rodzina Salezjańska będzie aktywnie służyć swoją posługą duchową licznym sportowcom, trenerom, członkom delegacji i kibicom, którzy przybędą do Paryża z tej okazji. Na przykład w kościele Saint-Sulpice, przez tydzień, od 25 lipca do 2 sierpnia, Salezjański Ruch Młodzieżowy, over 17, zaproponuje szereg działań i zajęć. Będzie czas na rozmowy, gry, słuchanie, czas na modlitwę… Odbędą się też dwa najważniejsze wydarzenia zlecone przez komitet organizacyjny: ekumeniczne czuwanie modlitewne we wtorek 30 lipca z Markiem Gangloffem, dwukrotnym mistrzem olimpijskim w pływaniu, oraz Msza św. w dniu 31 lipca pod przewodnictwem bpa Emmanuela Gobillarda, delegata Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Źródło: Don Bosco Aujourd’hui / infoans.org

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie