Ojciec Wojciech Ulman OFMConv odznaczony

Przełożony franciszkańskiej misji w Ugandzie w Afryce o. Wojciech Ulman (l. 37) został uhonorowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Raua odznaką „Bene merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu) za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O przyznanie odznaki honorowej „Bene merito” dla franciszkanina wnioskował Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii Jacek Bazański. Tam też w piątek 5 marca zakonnik został odznaczony.

W szczegółowym uzasadnieniu czytamy: „Ojciec Wojciech Ulman realizuje wiele projektów pomocowych w Ugandzie, przede wszystkim w sektorze edukacji i opieki zdrowotnej. Dzięki jego zaangażowaniu powstały m. in. szkoły św. Karola Lwangi i św. Antoniego oraz Centrum Zdrowia im. Wandy Błeńskiej w Matugga i przedszkole Matki Boskiej Anielskiej w Buziga-Kampala. Ośrodki te w bardzo istotny sposób wspierają miejscowe struktury i stanowią ważne miejsca dla miejscowej ludności. Ojciec Ulman realizuje także projekty kościelne. Jest inicjatorem budowy kościoła parafialnego w Matugga i domu formacyjnego w Kakooge. Najbardziej znanym obiektem, którego budowę nadzorował, jest Narodowe Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo pod Kampalą. Ojciec Ulman angażuje się także w projekty charytatywne – kieruje grupą ‘Dobry Samarytanin’, w której skład wchodzi 60 osób związanych z bazyliką w Munyonyo. Dzięki tej grupie, otrzymującej dary m. in. z Polski, do ponad 1500 najbardziej potrzebujących mieszkańców Ugandy dociera pomoc materialna. Ojciec Ulman aktywnie włącza się w działalność polonijną. Organizuje msze i spotkania polonijne. Sanktuarium w Munyonyo jest miejscem otwartym dla Polonii. We współpracy z placówką odbywają się tam spotkania Polonii i dyżury konsularne. Również Ojciec Ulman zajmuje się polskimi miejscami pamięci w Ugandzie, głównie cmentarzem Sybiraków w Koja. Rozpowszechnia wiedzę na temat tych miejsc, zarówno w Ugandzie, jak i w Polsce”.

O. Wojciech Ulman urodził się w Leżajsku na Podkapaciu w 1983 r. Po maturze w roku 2002 wstąpił do zakonu franciszkanów. Najpierw odbył roczny postulat w Głogówku i roczny nowicjat w Kalwarii Pacławskiej, a następnie rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie. Po filozofii w roku 2006 wyjechał do Stanów Zjednoczonych na kurs języka angielskiego, a w 2007 r. – do Kenii na studia teologiczne.

Franciszkanin w 2008 r. na ręce generała zakonu złożył śluby wieczyste, a w 2010 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze cztery lata pracował w miejscowości Matugga w Ugandzie, a od 2016 r. – w stolicy kraju w Kampali-Munyonyo, gdzie jest przełożonym klasztoru, parafii i sanktuarium Męczenników Ugandy. Od tego czasu jest również delegatem krakowskiego prowincjała w Ugandzie.

jms

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego