Home WiadomościZe Świata Nowy kapucyński Czcigodny Sługa Boży

Nowy kapucyński Czcigodny Sługa Boży

Redakcja

Dnia 14 marca 2024 r. Ojciec Święty przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii ds. Świętych i upoważnił go do promulgowania dekretu super virtutibus Sługi Bożego br. Ante Tomičića, profesa Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Niniejszy dekret uznaje i stwierdza, że Sługa Boży br. Ante Tomičić w stopniu heroicznym żył cnotami teologalnymi: wiarą, nadzieją i miłością względem Boga i bliźniego, a także cnotami kardynalnymi: roztropnością, sprawiedliwością, męstwem i wstrzemięźliwością oraz cnotami pokrewnymi.

Sługa Boży, w trudnych czasach, w kraju wielokrotnie rozdartym i nękanym niekończącymi się wojnami, nie popadł w zwątpienie, ale świadomy nieskończonego miłosierdzia Bożego i rzeczywistej obecności Zmartwychwstałego Pana w Eucharystii, w sposób prosty i braterski był otwarty na ludzi, czasem nawet tych najtrudniejszych i potrafił się oprzeć najokrutniejszym i niesprawiedliwym doświadczeniom, jakie mogła na niego sprowadzić przemoc ze strony innych. 

Jego surowe życie ascetyczne, na które składały się wyrzeczenia i wstrzemięźliwość, było nie tylko narzędziem pokuty, ale autentyczną odpowiedzią na miłosierdzie okazane mu przez Pana. Jego kilka słów, a nawet więcej, jego milczenie, którego nauczył się w szkole Matki Bożej, działało głęboko na tych, których spotkał, przywracając radość, którą wydarzenia życiowe mogłyby rozbić lub zniszczyć. 

Sługa Boży urodził się w Razbojine, w Chorwacji, 23 marca 1901 r., jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci. 31 marca 1901 r. został ochrzczony nadano mu imię Josip. Wychowywany przez rodziców chrzestnych, którzy nie mieli własnych dzieci, nauczył się od nich czytać i pisać, a także pierwszych modlitw jako wyrazu prostej wiary. Pod koniec szkoły podstawowej powierzono jego opiece rodzinną trzodę.

W wieku nastoletnim lektura książki „Sny Maryi” uświadomiła mu słodycz nieskończonego Bożego miłosierdzia wobec jego własnej grzeszności. Od tego czasu modlitwa stała się jego „najdroższym zajęciem”, które zrodziło w nim pragnienie życia konsekrowanego. Znalazłszy adres jezuitów w Varaždinie, napisał o swoich powołaniowych poszukiwaniach. Jezuici skierowali go do kapucynów, uznając, że ich styl życia będzie mu lepiej odpowiadał. Tak więc, osiemnastoletni Josip został zaproszony do Varaždina na okres próbny, a 27 grudnia 1919 r. został przyjęty do nowicjatu, otrzymując nowe imię: Fra Ante.

Codzienność w nowicjacie nie spełniała oczekiwań młodego Josipa, który chciał zupełnie innego, surowego życia, więc wraz z nadejściem wiosny opuścił nowicjat i wyruszył na poszukiwanie życia w ascezie, samotności i modlitwie, wzorowanego na przykładzie Jana Chrzciciela. Potem były dwa miesiące daremnych poszukiwań. Jego spowiednik, bp Josip Lang, biskup pomocniczy Zagrzebia, poradził mu, by zdobył się akt pokory i powrócił do kapucynów. Sługa Boży znalazł się ponownie w Varaždinie 20 listopada 1920 roku. Nie bez trudności ze strony braci, został jeszcze raz przyjęty do nowicjatu, w którym 21 listopada 1921 r. złożył pierwszą profesję zakonną.

Nstępne lata wypełniły intensywne posługi we wspólnotach braterskich. Był kwestarzem w Podravinie, kucharzem w Karlobagu, kwestarzem w Varaždinie, zakrystianem w Splicie, gdzie 11 lutego 1925 r. złożył profesję wieczystą. Przeniesiony do Dubrownika, był kwestarzem i pozostał tam przez dziesięć lat. Następnie był ponownie w Varaždinie i Zagrzebiu, jako kwestarz zbierający fundusze na budowę szkoły z internatem Świętego Józefa i Świętego Michała. 

W międzyczasie wybuchła II wojna światowa, która zakończyła się dla tego regionu Europy zdobyciem Belgradu przez Armię Czerwoną w 1944 roku i Istrii w 1945 roku.  W 1945 r. Sługa Boży opuścił Zagrzeb i powrócił do Varaždina, gdzie był furtianem. Po krótkim czasie posłuszeństwo zakonne skierowało go do Rijeki i tam pozostał przez 34 lata, aż do śmierci. 

W klimacie “zimnej wojny” także w Rijece wszelka działalność religijna była traktowana z podejrzliwością, a kwestowanie zostało zabronione. Jako furtian i zakrystian, Sługa Boży był w codziennym kontakcie z wieloma ludźmi i szybko stał się cennym punktem odniesienia ze względu na mądrość swoich rad, miłosierdzie wobec ubogich i braterskie podejście.

W miarę upływu lat zdrowie Sługi Bożego zaczęło się pogarszać. 30 marca 1979 r. po raz pierwszy trafił do szpitala i przeszedł kilka operacji. Później przyszły kolejne, zawsze przeżywane w milczeniu i z jego niepowtarzalnym uśmiechem. Zmarł 25 listopada 1981 r. w klasztornej infirmerii, w obecności braci i siostry pielęgniarki. 

W pogrzebie, pomimo komunistycznych obostrzeń, uczestniczył arcybiskup Rijeki, bp Josip Pavlišić, wielu braci kapucynów, kapłanów, sióstr zakonnych i rzesze wiernych. W dniu 3 kwietnia 1997 r. doczesne szczątki Sługi Bożego zostały przeniesione do krypty kościoła kapucynów w Rijece.

Zgodnie z normami Dykasterii do spraw Kanonizacyjnych, przedstawienie, zbadanie i udowodnienie naukowo niewytłumaczalnego faktu – cudu, otworzy drogę do beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego br. Ante Tomičića.

Za: www.ofmcap.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda