Nowy biskup dla Arabii Południowej wzywa do dialogu i tolerancji

Nowy wikariusz apostolski dla Arabii Południowej, biskup Paolo Martinelli, zaapelował o dialog, pluralizm i tolerancję. Podczas uroczystego ingresu w katedrze św. Józefa w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 2 lipca, dotychczasowy wikariusz apostolski, 80-letni bp Paul Hinder, powitał swego następcę „w kraju, w którym papież Franciszek i wielki imam Ahmed el-Tayeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar podpisali wspólną deklarację o międzyludzkim braterstwie”. Bp Martinelli podziękował bp. Hinderowi za jego „wspaniałą prac” przez minionych 18 lat.

Bóg powołał wszystkich ludzi do życia razem jako bracia i siostry, nawet jeśli należą do różnych kultur, narodów i religii” – powiedział w homilii nowy wikariusz apostolski. Podkreślił też znaczenie dokumentu podpisanego w 2019 roku przez papieża Franciszka i wielkiego imama el-Tayeba. Zapewnił, że chce promować dialog międzyreligijny i propagowanie powszechnego braterstwa zgodnie z duchem dokumentu o braterstwie ludzi. Wyraził też przekonanie, że przez promowanie pokoju i miłości różne religie mogłyby wnieść wielki wkład w życie społeczeństw na całym świecie.

Wikariat Apostolski Arabii Południowej, który obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Jemen, liczy około dwóch milionów katolików, głównie migrantów z Indii, Filipin i innych krajów azjatyckich. W homilii bp Martinelli wyraził szczególne uznanie dla ważnej pracy duszpasterskiej parafii oraz „cennego wkładu szkół katolickich” i kościołów, które stanowią „główne miejsce spotkań dla wszystkich, zwłaszcza wiernych i rodzin”.

Na początku maja papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Hindera, który przeszedł na emeryturę. 63- letni bp Paolo Martinell, podobnie jak bp Hinder, należy do zakonu kapucynów. Przez ostatnie osiem lat był biskupem pomocniczym archidiecezji Mediolanu (Włochy).

Paolo Martinelli urodził się 22 października 1958 w Mediolanie. W wieku 20 lat wstąpił do zakonu kapucynów, a w 1980 złożył śluby zakonne. W Mediolanie studiował teologię. Święcenia kapłańskie przyjął w 1985 roku. W późniejszym okresie kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriana, gdzie uzyskał licencjat w zakresie teologii fundamentalnej. Promotorem jego pracy doktorskiej z teologii był Hans Urs von Balthasar.

Ks. Martinelli był członkiem Wydziału Teologicznego „Gregoriany” oraz Papieskiego Uniwersytetu Antonianum, na którym był również dziekanem Franciszkańskiego Instytutu Duchowości. Był ponadto konsultorem w różnych gremiach watykańskich.

24 maja 2014 papież Franciszek mianował ks. Martinellego biskupem pomocniczym archidiecezji Mediolanu i biskupem tytularnym Musti di Numidias. Na swoje motto biskupie wybrał: „Gloria Dei vivens homo” (Chwałą Bożą jest żywy człowiek). Od 2018 roku był w archidiecezji Mediolanu wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego.

ts (KAI) / Abu Zabi

Wpisy powiązane

Spotkanie „Rady 16 (Szesnastu)”: komunia i synodalność w służbie Kościoła

Prezentacja Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie

Watykan: zmarł kardynał Ayuso – prefekt Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego