Nowe normy dla żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych

Mają zapewnić żywotność wspólnot kontemplacyjnych w dobie kryzysu powołań. Przewidują afiliację wygasających wspólnot do innych klasztorów.

Zobowiązują wszystkie klasztory do połączenia w federację. W ramach klauzury uwzględniono też środki komunikacji.

Stolica Apostolska wydała nowe normy dotyczące żeńskich zgromadzeń kontemplacyjnych. Zostały one zawarte w Instrukcji Cor Orans Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego. Jak podkreślono podczas jej prezentacji, Watykan chce w ten sposób wyrazić swe uznanie dla życia kontemplacyjnego, a zarazem zapewnić, by klasztory były żywe i miały znaczący wpływ na życie Kościoła.

Z tego względu na przykład założenie nowego autonomicznego klasztoru będzie wymagało obecności ośmiu mniszek po ślubach uroczystych. Z drugiej strony, kiedy w jakimś klasztorze liczba takich mniszek spadnie do pięciu, klasztor straci prawo wybierania przełożonej, a przewodnicząca federalna ma obowiązek poinformować o tym Stolicę Apostolską, by powołano w tej sprawie komisję ad hoc. Dla klasztorów, które stracą własną autonomię przewidziano też formę pomocy w postaci afiliacji do bardziej dynamicznych wspólnot zakonnych. Instrukcja szczegółowo podaje też normy dotyczące likwidacji klasztoru.

Jedną z nowości jest również to, że odtąd wszystkie klasztory mają być członkiem federacji, łączącej wspólnoty o podobnej duchowości i tradycji. Zarazem wzmocnione zostały uprawnienia przewodniczącej federalnej i rady federalnej.

Osobny rozdział instrukcji dotyczy oddzielenia od świata. W ramach ustaleń odnośnie do klauzury, specjalną uwagę poświęcono środkom komunikacji, zalecając w tym względzie powściągliwość. Ostatni rozdział watykańskiego dokumentu o żeńskich zakonach kontemplacyjnych poświęcony jest formacji. W sposób szczególny zwraca się w nim uwagę na potrzebę formacji stałej.

Krzysztof Bronk – Watykan

Za: Vatican News

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia