Home WiadomościZe Świata Nikaragua: w bieżącym roku reżym wygnał z kraju ponad 220 kapłanów i sióstr zakonnych

Nikaragua: w bieżącym roku reżym wygnał z kraju ponad 220 kapłanów i sióstr zakonnych

Redakcja

W 2023 roku, który jeszcze się nie zakończył rządzący Nikaraguą reżym Daniela Ortegi i jego zony Rosario Murillo skazał na przymusowe wygnanie z kraju lub zakazal powrotu do ojczyzny 151 księżom i 76 siostrom zakonnym – podała organizacja obrony praw czlowieka Colectivo de Derechos Umanos Nicaragua Nunca. Dane te przedstawiono w stolicy Kostaryki – San José w czasie prezentacji raportu “Łamanie wolności religijnej – etapy represji przeciw Kościołowi w Nikaragui”, opracowanego przez członków tego Kolektywu, w większości działaczy wypędzonych ze swego kraju.

Wygnanie jest częścią praktyk represyjnych stosowanych przez reżym w Managui przeciw Kościołowi katolickiemu i członkom społeczeństwa obywatelskiego, uważanym przez władze za opozycjonistów politycznych. Praktyka ta „jest wymierzona w wolność przemieszczania się w Nikaragui i dotyka wypełniania obowiązków kapłańskich w tych diecezjach, skąd pochodzą księża, wypędzeni z kraju i nie mogący do niego powrócić” – ostrzegli autorzy dokumentu. Dodali, że wysoka liczba deportowanych duchownych „odzwierciedla niepokojącą tendencję arbitralnych i systematycznych restrykcji, ograniczających możliwość poruszania się przywódców religijnych, utrudniając w ten sposób ich zdolność do wykonywania przez nich obowiązków duszpasterskich i przyczyniając się do uniemożliwiania korzystania z wolności religijnej w kontekście nikaraguańskim”.
Jeden z członków zespołu, prawnik Juan Carlos Arce wyjaśnił, że prześladowania Kościoła katolickiego w jego kraju są “karą” za rolę pośredników, jaką księża pełnili w okresie zakończonego niepowodzeniem dialogu narodowego w 2018. Jednocześnie represje te są częścią wysiłku rządu na rzecz kontrolowania wszystkiego, co dzieje się w kraju. “Reżym Nikaragui dąży do kontrolowania wszystkiego, a w symbolice Kościoła katolickiego, w jego infrastrukturze, jego strukturach, hierarchii, widzi ryzyko i zagrożenie, dlatego chce go zniszczyć lub raczej uzurpować sobie działalność religijną” – stwierdził Arce. Podkreślił, że Ortega, który kontroluje już cztery władze państwa, stawia sobie za cel “ukształtować Kościół na swój sposób, a skoro nie może go kontrolować, będzie go niszczył”.

Inny członek Kolektywu – Yader Valdivia stwierdził, iż reżym próbował przejąć kontrolę nad życiem religijnym, “zastępując Kościół katolicki w organizowaniu takich wydarzeń jak procesje i inne uroczystości”. Począwszy od lutego br. policja zabrania wynoszenia z kościołów na ulice wizerunków świętych, a pierwszym tego przejawem był zakaz odbywania procesji Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu i w Wielkim Tygodniu. Zakaz ten wydano po publicznym nazwaniu przez Ortegę “mafią” księży, biskupów, kardynałów i papieża Franciszka.

Zdaniem Valdivii dyktator za pośrednictwem władz miejskich i Nikaraguańskiego Instytutu Turystyki wykorzystuje “te uroczystości jako narzędzia propagandy politycznej i kontroli społecznej”. “Propagują wiarę jako religię ludową, którą próbują zamaskować tak, jakby Kościół katolicki nadal prowadził działalność religijną, ale jest to nic innego, jak działania propagandowe” – oświadczył prawnik.

Zwrócił uwagę, że tego rodzaju uzurpowaniu sobie przez państwo działalności religijnej “towarzyszy finansowe i operacyjne «zatapianie» Kościoła”, obejmujące zamykanie katolickich środków kościelnych i placówek nauczania, jak również wtrącanie do więzień i wypędzanie z kraju kapłanów. “Z jednej strony możemy zauważyć, jak działania religijne są usuwane lub ograniczane tylko do wnętrza kościołów (…), z drugiej zaś państwo nikaraguańskie przejęło tego wydarzenia religijne jako działania ludowe” – wskazał Valdivia.

Członkowie zespołu zaznaczyli, iż “finansowe tonięcie” Kościoła przejawia się na różne sposoby, “począwszy od gróźb podatkowych, a kończąc na konfiskacie i zamrażaniu kont bankowych, dotyczących codziennych operacji finansowych Kościoła”

Zespół wezwał międzynarodowe organizacje praw człowieka do “stałego śledzenia sytuacji w Nikaragui i do podejmowania skutecznych środków na rzecz zapewnienia przestrzegania podstawowych praw każdej osoby w tym kraju”, w tym także “wolności religijnej, będącej zasadniczym filarem każdego społeczeństwa sprawiedliwego i wolnego”. “Nie możemy pozwolić, aby była ona deptana” – zaapelowali autorzy raportu.

Arce zauważył na zakończenie, że Nikaraguańczycy przeżywają obecnie “największy w historii swego kraju atak na wiarę, na wolność wyrazu, organizowania się, czyli największy atak na prawa człowieka w historii naszej ojczyzny”.

kg/KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda