Nikaragua: posługujące od ponad 20 lat trapistki opuszczają kraj, w którym prześladowany jest Kościół

Trapistki posługujące w Nikaragui od ponad dwóch dekad ogłosiły zakończenie swojej misji w tym kraju. Ma to związek z szeregiem prześladowań wobec Kościoła katolickiego w państwie rządzonym przez reżim lewicowego prezydenta Daniela Ortegi.

Z oświadczenia władz kościelnych Nikaragui wynika, że przed opuszczeniem tego kraju przekazały one budynki, nieruchomości i dobra swojego zgromadzenia diecezji Chontales. Kilkanaście sióstr tego zgromadzenia, które żyło w środkowej części kraju w gminie San Pedro de Lóvago, ma teraz posługiwać w Panamie.

Trapistki posługujące w Nikaragui od stycznia 2001 r. to drugie żeńskie zgromadzenie zakonne, które z powodu prześladowań Kościoła musiało opuścić ten kraj Ameryki Środkowej wskutek presji wywieranej przez reżim Ortegi. W lipcu 2022 r. Nikaraguę opuściło 18 zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty.

W lutym br. sąd w Managui skazał na 26 lat pozbawienia wolności biskupa Rolando Álvareza. Z kolei w marcu 2022 r. zmuszony do przedwczesnego opuszczenia Nikaragui został nuncjusz apostolski abp Waldemar Stanisław Sommertag.

Organizacje praw człowieka szacują, że w rezultacie prześladowań reżim prezydenta Ortegi nakazał już zamknięcie 9 katolickich rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych powiązanych z Kościołem.

mz (KAI/IB) / Managua

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie