Zmarł ksiądz Eugen Hillengass SJ – współzałożyciel i pierwszy dyrektor Renovabis w latach 1993-2002, akcji solidarności katolików niemieckich dla Europy Wschodniej. Niemiecki jezuita zmarł 15 sierpnia w Monachium, w dzień po swoich 93. urodzinach, poinformowała prowincja jezuitów dla Europy Centralnej.
Na czele Renovabis, najmłodszego dzieła pomocy Kościoła katolickiego Niemiec, ks. Hillengass stał w latach 1993-2002. Miał opinię osoby posiadającej talent do organizowania funduszy na działalność „akcji solidarności katolików niemieckich z ludźmi w Europie Wschodniej i Środkowej” kierując się przy tym dewizą, że nie chce inwestować w kamienie, ale w ludzi. „Europa jest większa niż Unia Europejska i nie kończy się na Nysie czy Wiśle”, zawsze było jego credo. Organizowane z jego inicjatywy coroczne Międzynarodowe Kongresy Renovabis stały się trwałą instytucją mającą na celu promowanie „intelektualnego otwarcia na Wschód”. Tegoroczny międzynarodowy kongres w Monachium będzie już 27 z kolei.
Kapłan, jezuita i ekspert finansowy z wielkim poczuciem realizmu oraz w dialogu opartym na wzajemnym poszanowaniu i zaufaniu doradzał w latach 1993-2002 swoim partnerom z Kościoła w Europie wschodniej . Było wśród nich wielu biskupów i kardynałów, którzy zwracali się do dyrektora wykonawczego „Renovabis” we Fryzyndze z wnioskami o projekty pomocowe.
Takie spotkania w duchu wzajemnego poszanowania, solidarności z ludźmi i żywej „wymiany darów” między Kościołami na zachodzie i wschodzie Europy stanowiły i stanowią główną oś działań „Renovabis” , a to w znacznej mierze dzięki o. Hillengassowi, podkreślił jego następca w funkcji dyrektora dzieła, ks. dr Christian Hartl. Przed objęciem w 1993 roku funkcji pierwszego dyrektora wykonawczego Renovabis, o. Hillengass był w latach 1972-1993 generalnym ekonomem zakonu jezuitów w Rzymie. W nowej funkcji musiał opracować i uformować najmłodsze spośród dzieł pomocy niemieckich biskupów, „akcję solidarności katolików niemieckich z ludźmi w Europie Wschodniej i Środkowej”, która obecnie działa w 29 krajach naszej części kontynentu.
„Działać «z ludźmi» Europy wschodniej, a nie «dla» nich”, było ważną maksymą, którą nieustannie podkreślał o. Hillengass. Chętnie podkreślał też „dwa filary” zaangażowania Renovabis: z jednej strony wspieranie projektów na miejscu w poszczególnych krajach jako pomoc dla samopomocy, a z drugiej – rozwijanie partnerstw między Wschodem i Zachodem, dialogu i spotkania ludzi. Jednakowo ważne były dla niego solidarność ponad granicami oraz rola „Renovabis” jako łącznika między chrześcijanami Europy Wschodniej i Zachodniej. Chodziło mu także o to, aby wspólnie z partnerami z Europy Wschodniej kształtować przyszłość europejską i wnieść wkład w duchowe i intelektualne zrastanie się naszego kontynentu.
Jako członek założyciel i pierwszy dyrektor Renovabis w latach 1993-2002 o. Hillengass „wpisał to wszystko do sztambucha” akcji solidarności i wywarł zdecydowany wpływ na kształt i działalność potężnej dziś organizacji, podkreślił ks. Hartl.
Eugen Hillengass urodził się 14 sierpnia 1930 roku we Frankfurcie nad Menem. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1950. Studiował filozofię i teologię w Pullach koło Monachium, w Innsbrucku oraz nauki ekonomiczne w Monachium, Mannheim i USA. W latach 1968-1971 był zastępcą prowincjała prowincji jezuitów w południowych Niemczech, a następnie przez 22 lata, do 1993 roku, generalnym ekonomem Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Od września 1993 do czerwca 2002 roku był dyrektorem wykonawczym „Renovabis”. Do września 2009 był „kierownikiem promocji projektów” w niemieckiej prowincji jezuitów w Monachium. W tej funkcji zabiegał o wsparcie dla szkół i innych instytucji swojego zakonu. Swoje ostatnie lata życia zakonnik spędził w domu starców i domu opieki św. Michała sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Monachium.
ts (KAI) / Monachium