Setki tysięcy widzów na świecie – również w Polsce – pamięta siostrę Wendy z serii filmów dokumentalnych poświęconych historii sztuki. To “Sister Wendy’s Odyssey” (1992), “Sister Wendy’s Grand Tour” (1997), “Sister Wendy’s Story of Painting” (1997) i “Sister Wendy’s American Collection” (2001) nakręcone dla BBC. W Polsce programy siostry Wendy emitowała TVP. Po polsku ukazały się także dwa albumy siostry, a w sumie opublikowała ona kilkadziesiąt książek.
Do zakonu wstąpiła w wieku 16 lat. Nowicjat rozpoczęła w Anglii, ale oprócz niego rozpoczęła studia w St Anne’s College na Uniwersytecie Oxfordzkim. Przez wiele lat wykładała na uczelniach za granicą. Do Anglii wróciła pod koniec lat 70. i zajmowała się tłumaczeniem średniowiecznych rękopisów oraz studiom nad historią sztuki. Sama była kolekcjonerką dzieł, z których sprzedaży wspierała zakon karmelitanek. W jej kolekcji znajdują się m.in. starożytna ceramika chińska, porcelana miśnieńska, Staffordshire, oraz prace współczesnych twórców. Szacowana cena zbioru to 10 tys. funtów.
Nie bała się krytyki, broniąc wielokrotnie artystów, którzy popadli w niełaskę Kościoła czy środowisk prawicowych i narodowych. Sama nie unikała kontrowersji – w jednym z wywiadów powiedziała, że jeżeli chodzi o płciowość i seksualność to “za dużo w nas purytańskiego strachu przez przyjemnością”. Jej filmy fascynowały dawką dogłębnej wiedzy podanej w przystępny i ciekawy sposób.
Za: www.deon.pl