Zgromadzenia zakonne nie są znane z kreowania nowych trendów w modzie. Dotyczy to również trapistów, znanych z produkcji piwa. Jednak wkrótce mnisi z opactwa w niderlandzkim Koningshoeven koło Tilburga będą naprawdę stylowi, ponieważ ubiorą się w designerskie habity.
Specjalizująca się w strojach z dżinsu znana niderlandzka marka modowa zaprojektowała dla tamtejszych mnichów nowy habit zakonny z bawełny organicznej oraz dżinsu wykonanego z recyklingu. Szczególnie praktycznym elementem nowego habitu z dżinsu jest kieszeń na piersi, w której mieści się różaniec.
Informują o tym niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że trapiści są jednym z najbardziej surowych zakonów w Kościele katolickim. Ich habit jest znakiem pokory i prostoty.
Według opactwa, do współpracy doszło „ze wspólnego zamiłowania do rękodzieła” oraz odpowiedzialności za środowisko. Zrównoważony rozwój odgrywa dużą rolę w produkcji piwa przez mnichów, recyklingowi podlega np. woda, tłumaczyli niderlandzcy trapiści. Ich opactwo Matki Bożej w Koningshoeven jest znane z powodu piwa trapistów „La Trappe”, produkowanego tam od 1884 roku.
Nie jest to pierwszy przypadek, gdy inicjatywy trapistów z tego opactwa dostają się na pierwsze strony gazet. W styczniu trapiści otworzyli tzw. e-nowicjat. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej osoby zainteresowane życiem zakonnym mogą zapoznać się z wymaganiami oraz życiem w klasztorze trapistów.
ts (KAI) / Koningshoeven