Siły kierownicze muszą posiadać silny charakter i poczucie samokrytyki – stwierdzili dyskutanci inauguracyjnej debaty. Zgodnie podkreślili, że w kierowaniu firmą nie może chodzić wyłącznie o zysk. Przedsiębiorca musi mieć poczucie odpowiedzialności za swoich pracowników, a jednocześnie zarządzać firmą tak, aby przynosiła zysk – powiedział w dyskusji przedstawiciel BMW. Jezuita dodał, że kierownictwo musi być głęboko zaangażowane w powierzoną mu sprawę, ale nie może dopuścić, aby w jego działaniach górę brały własne uczucia.
Nowy instytut nawiązuje do 450-letniej tradycji zakonu, oświadczył jego rzecznik Michael Reder, a rektor uczelni, ks. Johannes Wallacher przypomniał, że od chwili założenia Towarzystwa Jezusowego jego członkowie uważani są za “zakon intelektualny”. Już jako spowiednicy na dworach książęcych starali się przemawiać do sumień panujących, dlatego ich bliskość z kołami kierowniczymi ma prastare tradycje w zakonie.
W związku z utworzeniem Instytutu uczelnia zmieniła plan zajęć dla studentów i od semestru zimowego wprowadza obowiązkową “etykę gospodarki i przedsiębiorstwa”. Ponadto w semestrze zimowym 2012/2013 planowane jest otwarcie katedry etyki mediów. Jej szefem zostanie dotychczasowy dyrektor stacji telewizyjnej ZDF Markus Schächter.
KAI/wm
Za: www.deon.pl