Młodzi w Asyżu na “Ekonomii Franciszka”: z papieżem dla lepszego świata

“Kiedy tak wielu młodych ludzi wyrusza do pracy, aby zrealizować swoje marzenia i doświadczyć proroctwa gospodarki, która nikogo nie pozostawia w tyle i umie żyć w harmonii z ludźmi i ziemią, cały Kościół musi się cieszyć i czuć obowiązek zachęcania, towarzyszenia i wspierania tego procesu, nie ulegając pokusie prób wpasowania młodych i ich projektów w już istniejące struktury”. Podkreśliła to siostra Alessandra Smerilli, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwojowi Człowieka, podczas konferencji prasowej 6 września w Watykanie przed pierwszym międzynarodowym spotkaniem “Ekonomia Franciszka” (Economy of Francesco – EoF). Odbędzie się ono w Asyżu, w obecności i z inicjatywy papieża Franciszka z 2019 roku, mającej na celu odnowę gospodarki zorientowanej na ubogich, dobro wspólne i troskę o stworzenie. Weźmie w nim udział ok. 1000 młodych ludzi ze świata ekonomii, biznesu i badań naukowych.

Podczas konferencji przypomniano, że nikt dziś nie ma wątpliwości, że zasady rządzące światową gospodarką wymagają odnowy. Świadczą o tym pandemie, wojna w Ukrainie i wynikające z niej kryzysy energetyczne i żywnościowe, których doświadczamy na całym świecie.

Ideą, która przyświecała papieżowi Franciszkowi w 2019 roku, w rozmowie z ekonomistą Luigino Bruni, było skupienie się na talencie, entuzjazmie i kreatywności młodych ludzi, aby rozpocząć proces, który w przyszłości mógłby doprowadzić niektóre z najbardziej obiecujących umysłów ze świata biznesu i badań ekonomicznych do tego, aby były w stanie wypracować nowe zasady dla świata, który jest bardziej uważny na ubogich, dobro wspólne i troskę o Stworzenie.

Pierwsze spotkanie “Ekonomia Franciszka”, które pierwotnie zostało zaplanowane na luty 2020 r., a następnie przełożone z powodu pandemii koronawirusa zostało poprzedzone trzema latami seminariów online i teraz odbędzie się w dniach 22-24 września br. w Asyżu, mieście wyznaczonym na swoistą “stolicę” tej nowej ekonomii, gdzie św. Franciszek „ogołocił się ze swoich dóbr, aby być całym z Bogiem i ubogimi”. Inicjatywa, wyjaśniał abp Domenico Sorrentino, biskup Asyżu i przewodniczący komitetu organizacyjnego „Ekonomii Franciszka”, nie była spowodowana powiedzeniem “nie” dla ekonomii, ale raczej kierowano się potrzebą jej odnowy. – “Ekonomia Franciszka” ma za swoją „gwiazdę polarną” świętego z Asyżu w jego ewangelicznym radykalizmie, który doprowadził go do tego, że stał się ubogim i sługą ubogich oraz wyśpiewał chwałę Boga dla brata słońca i siostry księżyca, inspirując tym samym integralną ekologię” – powiedział arcybiskup.

W spotkaniu weźmie udział około tysiąca młodych ludzi, którzy będą dyskutować w 12 „wioskach” tematycznych inspirowanych pytaniami postawionymi w encyklikach “Laudato si'” i “Fratelli tutti”, które pełnią, podobnie jak cała społeczna nauka Kościoła, rolę kompasu wartości dla całej inicjatywy. Tematy zostały wybrane poprzez połączenie pojęć ze świata gospodarki z tymi bardziej związanymi z kwestiami społecznymi, takimi jak: “Energia i ubóstwo”, “Finanse i ludzkość” oraz “Rolnictwo i sprawiedliwość”, “Zarządzanie i dawanie”. „Wioski” będą zlokalizowane w miejscach związanych ze św. Franciszkiem w Asyżu: Porcjunkulą, kościołem Matki Bożej Większej (Santuario della Spogliazione) )i Bazyliką św. Franciszka.

Uczestnicy “Ekonomii Francesco” pochodzą z całego świata – prawie połowa z Europy, 31 proc. z Ameryki Południowej, od 10 do 8 proc. z Afryki – i reprezentują trzy obszary: biznes (młodzi menedżerowie, przedsiębiorcy, startupowcy), badania naukowe (studenci studiów magisterskich lub doktoranckich w dziedzinie ekonomii lub pokrewnych) oraz ci, którzy zostali określeni jako “changemakers”, którzy starają się zmienić świat swoich społeczności za pomocą innowacyjnych inicjatyw w służbie dobra wspólnego i bardziej sprawiedliwej gospodarki.

– “Ekonomia Franciszka” to proces, który już trwa. Jest to seria inicjatyw, światowa sieć młodych ludzi, która będzie miała swoją publiczną manifestację w Asyżu, a stamtąd będzie kontynuowana w codziennym życiu – powiedziała s. Smerilli zaznaczając, że „Ekonomia Franciszka” polega na połączeniu proroctwa encyklik „Laudato si’” i „Fratelli tutti” z odwagą doświadczenia i ubóstwem charakterystycznym dla św. Franciszka z Asyżu”.

„Jako dykasteria – podsumowała – chce się zobowiązać do strzeżenia i towarzyszenia przebytej już drodze. Chcemy lepiej poznać tych młodych ludzi, abyśmy razem mogli oddać się w służbę Kościołom lokalnym, gdzie wyzwania są największe, gdzie zmarginalizowani mają prawo do posiadania imienia i nazwiska, gdzie potrzebny jest entuzjazm młodych ludzi i ich kreatywność”.

Tainã Santana, studentka ekonomii z Brazylii, opowiedziała o kulisach przygotowań do spotkania. “Chodzi o rolnictwo i sprawiedliwość; życie i styl życia; powołanie i zysk; pracę i opiekę; zarządzanie i talent; finanse i ludzkość; politykę i szczęście; biznes i pokój; biznes i kobiety; energię i ubóstwo; biznes w okresie przejściowym: to tematy, które młodzi ludzie z całego świata przedstawią wraz z doświadczonymi ekonomistami i przedsiębiorcami” – powiedziała.

„Po drodze pojawiają się konkretne inicjatywy, namacalny znak, który chcą nadać gospodarce”, zapewniła Tainã, podając jako przykład “Farmę Franciszka”. “Inicjatywa została założona przez dziewięciu młodych ludzi z ośmiu różnych krajów w ramach Village for Agriculture and Justice i od początku miała podwójne ukierunkowanie: globalne i lokalne. Zaczęli od podzielenia się bólem i obawami związanymi z systemem żywnościowym w dzisiejszym świecie oraz wszystkimi niesprawiedliwościami i wyzwaniami w tej dziedzinie. Powstało więc marzenie, aby stworzyć rozwiązanie, które pozwoli przekształcić system w kierunku ekologii integralnej”- powiedziała Tainã Santana.

Poinformowała, że dotychczas uruchomiono dwa projekty pilotażowe w Nigerii i Brazylii. Innym przykładem jest projekt Pacar School w Zambii. “Niektórzy członkowie wiosek EoF, przekonani o znaczeniu edukacji, wpadli na pomysł zaoferowania szkoleń z zakresu technologii informacyjnych w dwóch lokalnych szkołach, które nie posiadały odpowiedniego zaplecza” – wyjaśniła Tainã. Robili to w dwóch lokalnych szkołach, które nie posiadały środków niezbędnych do funkcjonowania. Z pomocą społeczności EoF udało im się rozpocząć projekt. “Pierwszym krokiem był zakup niezbędnych materiałów i utworzenie klas, a dziś mogą oferować kursy dla lokalnych sieci szkół” – powiedziała Tainã Santana.

Kulminacją trzech dni w Asyżu będzie 24 września obecność papieża Franciszka. Ojcu Świętemu zostanie przedstawiony “pakt”, który on i młodzi podpiszą razem, w sposób “osobisty i zbiorowy”, wyjaśniła działaczka „Ekonomii Franciszka”, Lourdes Hércules, “aby zobowiązać się do tej drogi w kierunku gospodarki z duszą i która nie pozostawia nikogo w tyle”.

– Mamy nadzieję, że „Ekonomia Franciszka” będzie częścią szerszego procesu, który może doprowadzić tych młodych ludzi do porównania ich propozycji z ważnymi realiami ekonomii, finansów i energii, z marzeniem, że w Asyżu” tak zwani “wielcy tego świata” mogą przyjść i spotkać się z młodymi, aby zainspirować się proroctwem Franciszka i dać się przekonać przez ich młodzieńczą pasję” – zaznaczył abp Sorrentino.

tom (KAI) / Watykan

Wpisy powiązane

Dominikanie: Wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem

Michalici: Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Kuli (Papua-Nowa Gwinea)

Św. Franciszek w Muzeach Watykańskich, na 800. rocznicę stygmatów