Drodzy Ministrowie Finansów G20,
W tym Jubileuszowym Roku 2025, roku zarówno materialnego, jak i duchowego wyzwolenia, papież Franciszek zachęcił nas wszystkich, abyśmy byli „Pielgrzymami Nadziei” i w ten sposób zajęli się jedną z najpilniejszych kwestii, przed którymi stoimy, czyli ostrym globalnym kryzysem zadłużenia.
Jako przywódcy wiary jesteśmy głęboko zaniepokojeni wpływem obecnego kryzysu zadłużenia na życie najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych na całym świecie. Dziś potrzeba działania jest jeszcze większa niż podczas ostatniego Jubileuszu w 2000 roku, kiedy to rozpoczęto pierwszą kampanię na rzecz umorzenia długów: 3,3 miliarda ludzi – prawie połowa światowej populacji – żyje obecnie w krajach, które wydają więcej na spłatę zadłużenia niż na zdrowie, edukację czy ratujące życie działania klimatyczne.
Uważamy, że wspólne ramy G20 nie zapewniają terminowych i odpowiednich rozwiązań, od których zależy życie i środki do życia milionów ludzi. Restrukturyzacja zadłużenia w ramach tych ram trwa trzy razy dłużej niż poprzednie procesy, podczas gdy prywatni wierzyciele – obecnie największa grupa wierzycieli na świecie – są w stanie opóźniać negocjacje i żądać wyższych spłat niż kraje dłużnicze mogą sobie na to pozwolić. Ta nieefektywność i nierówność zniechęciła narody pilnie potrzebujące pomocy do angażowania się w ramy, pozostawiając ich obywateli w obliczu głodu, braku dostępu do podstawowych usług, rozpadającej się infrastruktury i najgorszych skutków kryzysu klimatycznego.
Musimy mieć sprawiedliwy i funkcjonalny globalny system zadłużenia. Tradycja jubileuszowa wzywa do umorzenia długów, przywrócenia ziemi i uwolnienia niewolników. Ta biblijna praktyka ucieleśniała sprawiedliwość, miłosierdzie i pojednanie, oferując odnowione przymierze z Bogiem i harmonię w społeczności. Mając na uwadze te zasady, wzywamy Cię do:
- Objęcie ramami umorzenia długu, które obniżają spłaty zadłużenia do prawdziwie przystępnego poziomu, zawieszają spłaty zadłużenia podczas negocjowania umorzenia długu, oferują dłużnikom gwarancje wystarczającego umorzenia długu, zanim złożą wniosek, i zmuszają wszystkich pożyczkodawców do udziału.
- Przyjęcie przepisów w kluczowych jurysdykcjach w celu zapewnienia udziału prywatnych pożyczkodawców w umorzeniu długu i zawieszenia płatności na rzecz prywatnych pożyczkodawców podczas negocjacji.
- Zreformować międzynarodowe instytucje finansowe, zapewniając, że kraje będące dłużnikami są odpowiednio reprezentowane, a oceny zdolności obsługi zadłużenia i warunki polityczne uwzględniają prawa człowieka i prawa środowiskowe.
- Wspieranie utworzenia konwencji ONZ w sprawie zadłużenia w celu uzgodnienia zasad rozwiązywania kryzysów zadłużenia, odpowiedzialnego udzielania i zaciągania pożyczek oraz ustanowienia publicznego globalnego rejestru zadłużenia, tak aby wszyscy pożyczkodawcy i rządy zaciągające pożyczki byli pociągani do odpowiedzialności.
Podjęcie tych kroków nie tylko rozwiąże bezpośredni kryzys zadłużenia, ale także położy podwaliny pod bardziej sprawiedliwy i odporny globalny system finansowy. Jako przywódcy religijni wzywamy was do bycia Pielgrzymami Nadziei działającymi z odwagą, solidarnością i współczuciem w tym jubileuszowym roku.
Z poważaniem,
Misjonarze Kombonianie