W dniach 22-28 grudnia 2024 r. Minister generalny Braci Mniejszych Kapucynów br. Roberto Genuin OFMCap przebywał z oficjalną wizytą na Białorusi. Głównym celem jego wizyty w tym kraju, gdzie kapucyni są jedną z największych wspólnot zakonnych, było osobiste poznanie braci z Kustodii Białorusi. Jak sam zaznaczył, chciał poczuć i zrozumieć rzeczywistość, w której kapucyni są blisko miejscowej ludności.
Podczas wizyty przełożonego generalnego w domach, w których mieszkają zakonnicy, każdy z tamtejszych braci miał okazję podzielić się z nim swoim doświadczeniem powołaniowym i posługi. Minister generalny usłyszał od wiernych wiele wyrazów wdzięczności za pracę i obecność kapucynów. Mógł zapoznać się również z trudnymi wydarzeniami dziejów Białorusi i obecnością kapucynów na jej terytorium. Podczas spotkań przełożonego generalnego z niektórymi biskupami Kościoła katolickiego na Białorusi padły słowa wdzięczności i nadziei na dalszą owocną współpracę braci kapucynów z Kościołem lokalnym.
Ważnym punktem wizyty brata Roberto na Białorusi było przyjęcie delegacji kapucyńskiej w administracji Komisarza ds. Religii i Narodowości Białorusi Aleksandra Rumaka.
„Jestem wdzięczny Bogu za braci, którzy tu mieszkają i dają świadectwo Ewangelii, proszę o wiele Bożych łask, aby wielu młodych ludzi przyjęło Boże zaproszenie do pójścia za Nim drogą św. Franciszka, na charakterystycznej dla nas drodze życia” – powiedział brat Roberto Genuin podsumowując swoją wizytę na Białorusi.
W wyniku II wojny światowej i zmiany granic kapucyni zmuszeni byli ewakuować się do Polski. Pozostało na miejscu dwóch braci. Regularna pomoc personalna Prowincji Warszawskiej okazała się możliwa dopiero od 1990.
W 1995 nuncjusz apostolski na Białorusi arcybiskup Agostino Marchetto poświęcił kościół w Dokszycach, przy tym kościele powstał pierwszy wybudowany od podstaw klasztor kapucyński.
W 1997 została ustanowiona Wiceprowincja Białorusi, która otrzymała za patrona bł. Honorata Koźmińskiego, przemianowana później na Kustodię.
W 2023 został poświęcony kościół i klasztor św. Franciszka w Mińsku, w dzielnicy Kopiszcze, gdzie mieści się siedziba Kustodii Białorusi.
Obok stolicy Mińska, kapucyni pracują obecnie także w Mołodecznie, Słonimiu i Smolewiczach.