Wzięło w nim udział trzech współbraci z Zarządu Generalnego z Ks. Edmundem Janem Michalskim MSF – Przełożonym Generalnym na czele oraz współbracia z 8 Prowincji MSF: z Jawy, Kalimantanu, Polski, Chile, Brazylii Północne i Wschodniej, z Madagaskaru i Hiszpanii.
Temat spotkania był następujący: Duszpasterstwo Rodzin sprawą pilną. Na wstępie odpowiedzialni za duszpasterstwo rodzin w prowincjach i różnych diecezjach (szczególnie w Indonezji, gdzie jeden ze współbraci jest sekretarzem przy Episkopacie tego kraju) zdali relację z ich działalności. Następnie przedstawione zostały konferencje tematyczne: Synteza Amoris Leatitia (Ks. Santiago Fernández del Campo MSF z Prowincji Hiszpańskiej), Kwestie duszpasterskie w Amoris Laetitie – przygotowanie do małżeństwa (Ks. Andrzej Tron z Prowincji Polskiej), Formacja rodzin jako miejsca powołań ( Ks. João Paulo Ponciano de Farias MSF z Brazylii Wschodniej), Formacja świeckich w parafiach na rzecz duszpasterstwa rodzin z uwzględnieniem dzisiejszych problemów rodzin (Ks. Marek Burzawa MSF z Prowincji Chilijskiej), Przygotowanie narzeczonych przed kursem przedmałżeńskim (Ks. Yohanes Aristanto Hari Setiawan MSF z Prowincji Jawajskiej), Szczególne duszpasterstwo osób starszych (Ks. Miguel Angel Fernández Sastre MSF – Prowincjał z Hiszpanii).
W ramach sympozjum doszło również do spotkania z Przyjaciółmi Misjonarzy Świętej Rodziny – świeckimi z parafii w Semarang i Yogyakarta, zaangażowanymi w dzieła prowadzone przez MSF. Jako owoc spotkania zostało skierowane do wszystkich Misjonarzy Świętej Rodziny przesłanie końcowe, ukazujące działalność MSF na polu duszpasterstwa rodzin w różnych prowincjach i zachęcające Współbraci do jeszcze szerszego włączenia się w ten niezwykle ważny dzisiaj apostolat.
Warto tu nadmienić, że w Zgromadzeniu Misjonarzy Świętej Rodziny duszpasterstwo rodzin najbardziej rozwinięte jest w Prowincji Polskiej – 4 prężnie działające ośrodki: w Bąblinie, Ciechocinku, Kazimierzu Biskupim i Szczytnej oraz w Indonezji w Prowincji Jawajskiej.