Medziugorie: wkrótce obchody 40-lecia objawień Matki Bożej

W parafii Medziugorie w Bośni i Hercegowinie odbędą się 24 i 25 czerwca obchody 40. rocznicy domniemanych objawień Matki Bożej Królowej Pokoju. Parafia i parafianie intensywnie przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały miniony rok.

Dokładnie rok przed jubileuszową rocznicą grupa osób zaczęła codziennie rano odmawiać różaniec na wzgórzu Podbrdo – miejscu pierwszego spotkania wizjonerów z Maryją – przygotowując się przez 365 dni do tej rocznicy.

Dziewięć tygodni przed rocznicą parafia Čitluk (Medziugorie znajduje się w gminie Čitluk) rozpoczęła piesze pielgrzymki do Medziugoria i będzie to robić w każdą niedzielę do końca czerwca. Z kolei pracownicy Centrum Informacyjnego Mir Međugorje, urzędu parafialnego i pracownicy Centrum Mir Međugorje odmawiają wielką nowennę na Podbrdo w każdy piątek wychodząc naprzeciw 40. rocznicy objawień.

Jak co roku parafia Medziugorie przygotuje się poprzez nowennę, podczas której w czasie modlitwy wieczornej będzie odmawiany różaniec, a przez dziewięć dni przed 40. rocznicą Msze św. odprawiać będą byli medziugorscy proboszczowie i wikariusze parafii, którzy w ciągu minionych czterdziestu lat sprawowali posługę duszpasterską w tej parafii.

W wigilię objawień Matki Bożej 24 czerwca, w uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela, odbędzie się tradycyjny Marsz Pokoju z Humaca do Medziugoria. Ta modlitewna pielgrzymka powstała w 1992 roku, w kulminacyjnym momencie wojny na Bałkanach. Grupa pielgrzymów z zagranicy, na czele z miłośnikiem Medziugoria Hubertem Liebherrem, wyruszyła z Humaca do Medziugoria, modląc się o pokój w ogarniętej wojną Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie.

Nowością tego roku jest to, że w samą rocznicę objawień 25 czerwca po raz pierwszy odbędzie się procesja z Podbrdo do kościoła św. Jakuba w Medziugoriu. Procesja wyruszy z Podbrdo o 16.30, aby uczestnicy mogli dotrzeć do kościoła parafialnego przed rozpoczęciem programu modlitw wieczornych. Następnie przy ołtarzu polowym, po modlitwie różańcowej i procesji z figurą Matki Bożej, rozpocznie się centralna Msza św. o godz. 19.00.

Centrum Informacyjne Mir Međugorje jako posiadacz wyłącznego prawa do nagrywania programów audiowizualnych i fotografowania na całym modlitewnym obszarze parafii Medziugorie zaprasza media do transmitowania audiowizualnego wszystkich wydarzeń z okazji 40-lecia objawień Matki Bożej, które odbędą się 24 i 25 czerwca. Termin nadsyłania zgłoszeń medialnych do niniejszego naboru upływa 20 czerwca 2021. „Jeśli posiadasz kanał telewizyjny, radiowy lub jakiekolwiek inne medium cyfrowe, za pośrednictwem którego chcesz transmitować obchody 40 rocznicy objawień Matki Bożej, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail: mir@medjugorje.hr, abyśmy mogli zapoznać Cię z warunkami i dozwolonymi sposobami transmisji.Transmisja naszego sygnału nie jest dozwolona bez podpisania umowy z Centrum Informacyjnym Mir Međugorje na nadawanie praw do transmisji telewizyjnych i/ lub radiowych” – informuje Centrum.

Jednocześnie podano do wiadomości, że tegoroczny, 32. już Międzynarodowy Festiwal Młodych w Medziugoriu – Mladifest – odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia 2021 r. Tematem przewodnim są słowa: „Co dobrego mam czynić?” (Mt 19,16). Poprzedni 31. Festiwal Młodych odbył się w okrojonej formie z powodu pandemii COVID-19, która częściowo sparaliżowała rok 2020 na całym świecie. Program tegorocznej edycji ma być podany wkrótce.

Medziugorie, położone 20 km od Mostaru w Bośni i Hercegowinie, to – według grupy wizjonerów – miejsce trwających od 1981 roku objawień Matki Bożej. Ich autentyczność nie została, jak na razie, uznana przez Kościół. Negatywie o nich wypowiadali się kolejni biskupi diecezji Mostar-Duvno: Pavao Žanić (1980-1993) i Ratko Perić (1993-2020), a także konferencja episkopatu ówczesnej Jugosławii.

Papież Benedykt XVI utworzył w 2010 roku specjalną komisję ds. zbadania objawień, złożoną z kardynałów, biskupów i teologów, której przewodniczył kard. Camillo Ruini. Prace komisji obejmowały m.in. spotkania z poszczególnymi wizjonerami, którzy, jak twierdzą, od 1981 roku odbierają przesłania Matki Bożej. Poddano ich także badaniom lekarskim. W 2014 roku komisja zakończyła swoje prace. Według przecieków medialnych, jej raport sugeruje uznanie tylko siedmiu pierwszych dni objawień wspólnych wszystkim wizjonerom.

W 2017 roku abp Henryk Hoser został mianowany specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka w Medziugoriu. Jego misja miała na celu dokładniejsze poznanie tamtejszej sytuacji duszpasterskiej. Po zakończeniu misji abp Hoser został w 2018 roku wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym parafii w Medziugoriu. Jego zadaniem jest wdrożenie rozwiązań duszpasterskich służących temu, by Kościół mógł lepiej wyjść naprzeciw potrzebom przybywających do tego miejsca pielgrzymów z całego świata. Nie ma on natomiast rozstrzygać o autentyczności domniemanych objawień.

Papież Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medziugoria, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 roku po raz pierwszy napisał list do uczestników tamtejszego Międzynarodowego Festiwalu Młodych. Jednak kościół parafialny w Medziugoriu nadal nie ma statusu sanktuarium. Mimo to przed pandemią przybywały tam 3 mln pielgrzymów rocznie.

pb (KAI/medjugorje.hr) / Medziugorie
KAI

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025