W Madrycie trwa Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną wspólnotę Taize. Wczoraj, podczas pierwszej medytacji, brat Alois zachęcał do większej otwartości na drugiego człowieka i gościnności, która jest źródłem radości.
Blisko 15 tys. młodych ludzi spotkało się w jednej z hal targowych IFEMA, która na kilka dni została zamieniona na miejsce modlitwy. Dzisiaj główne spotkania odbywają się w centrum Madrytu.
“Nie zapominajmy o gościnności!” – to wezwanie chcemy zgłębiać w tych dniach i w całym nadchodzącym roku w Taizé i gdzie indziej. W książeczce spotkania znajdziecie pięć propozycji na rok 2019, które utorują drogi rozważania i działania – mówił brat Alois podczas rozważania.
„Gościnność zbliża nas ponad różnicami a nawet podziałami istniejącymi pomiędzy chrześcijanami, między religiami, wierzącymi i niewierzącymi, między narodami, stylami życia lub wyborami politycznymi. Gościnność, rzecz jasna, nie wymazuje tych podziałów, ale sprawia, że patrzymy na nie w innym świetle, czyni nas zdolnymi do wzajemnego słuchania i dialogu” –podkreślił brat Alois.
Młodzież gorącymi oklaskami podziękowała za gościność w Madrycie, gdzie została przyjęta przez 170 parafii i ponad 3,5 tysiąca rodzin.
Sobotę młodzież rozpoczęła o 8.30 rano modlitwą w parafiach wraz z lokalnymi wspólnotami. Był czas na wzajemną prezentację, a nawet gorącą czekoladę. Następnie wspólnie rozważano pierwszą i drugą propozycję z książeczki spotkania: “Odkrywajmy w Bogu źródło gościnności” oraz “Bądźmy uważni, aby dostrzec obecność Chrystusa w swoim życiu”.
O godz. 13.00 w dziesięciu kościołach w centrum miasta rozpoczęła się modlitwa, którą zakończyła krótka medytacja prowadzona przez braci z Taizé. Następnie młodzież wzięła udział w jednym z 25 warsztatów w zależności od zainteresowań i potrzeb. Dzisiaj wieczorem młodzi ponownie spotkają się na modlitwie w hali targowej Ifema.
Do uczestników wydarzenia list wystosował prezydent Polski Andrzej Duda. Jesteście głosem chrześcijańskiej Europy, ambasadorami pokoju i pojednania – napisał prezydent. Życzył też, by po powrocie ze spotkania młodzi pozostali takimi w swoich rodzinach i lokalnych społecznościach.
Europejskie Spotkanie Młodych potrwa do 1 stycznia. Pośród obcokrajowców uczestniczących w wydarzeniu Polacy stanowią najliczniejszą grupę. Jest ich tam 3,5 tys.
o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM