Misją tego, jednego z najbardziej uczęszczanych miejsc pielgrzymkowych świata jest przede wszystkim prowadzenie przybywających tutaj do tego, co najbardziej pragną odnaleźć: nadziei i umocnienia, w świecie zbyt często oferującym jedynie pozory. Ks. André Cabes, rektor santuarium maryjnego w Lourdes podkreślił, że w ciągu tego roku odbędzie się wiele szczególnych wydarzeń oraz spotkań. Będą one organizowane zarówno przez miasto, jak i przez sanktuarium.
Przykład Bernadetty nadal porusza ludzi, właśnie dlatego, że ona reprezentuje jakby „cały świat”, w swojej zwyczajności, a nie w sile wrażeń. W 1858 r. w wieku 14 lat Bernadetta, mając bardzo słabe zdrowie i żyjąc w wielkiej biedzie, doświadczyła 18 razy objawień Matki Bożej. Choć Lourdes jest miejscem wielu uzdrowień (70 oficjalnie uznanych przez Kościół), Bernardetta sama go nie doświadczyła. Zmarła w wieku 35 lat w Nevers.
Tematem Roku św. Bernadetty są słowa: „Błogosławieni ubodzy”. Jak podkreśla rektor sanktuarium w Lourdes Bernadetta jest świętą nadzwyczaj dostępną, cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wierzących, ale także ludzi kultury i sztuki. Dlatego od czerwca będzie prezentowane w Lourdes przedstawienie muzyczne pt. „Ważna dla Kościoła”. Przygotowywany jest także film dokumentalny: „Barnadetta dzisiaj”. W dniach od 8 do 11 lutego santuarium organizuje wielką debatę na temat ubóstwa, z udziałem 700 uczestników. W tym czasie oczekiwanych jest również około 20 tys. pielgrzymów, którzy przybędą, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę z Lourdes w dniu 11 lutego, z okazji pierwszego objawienia Bernadeccie.
Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan