Kustosz Ziemi Świętej: pośród ciemności historii świeci światło Betlejem

W najtrudniejszych sytuacjach, pośród ciemności wojny i nienawiści, nawet w konflikcie, który krwawo toczy się w Gazie, i na opustoszałych ulicach świętych miejsc, Chrystus jest zawsze blisko nas – zapewnia o. Francesco Patton, kustosz Ziemi Świętej w opublikowanym dziś świątecznym przesłaniu wideo.

Ulice i place Betlejem są w tym roku puste. Konflikt między Izraelem a Palestyną, który ponownie wybuchł w Strefie Gazy, powodując śmierć, zniszczenie i ból, rozprzestrzenił klimat smutku i strachu. Z szacunkiem dla tych, którzy cierpią, w miejscach, które opowiadają o Narodzeniu Pańskim, obchody Bożego Narodzenia będą przeżywane skromnie.
„Nie odwołaliśmy Bożego Narodzenia, ponieważ Boże Narodzenie jest czymś, co już się wydarzyło i dzięki Bogu nikt nie może go odwołać. Boże Narodzenie polega na tym, że Syn Boży wszedł w naszą historię raz na zawsze, stał się jednym z nas, został nam dany, nadał sens naszemu życiu i w ten sposób nas zbawił” – mówi franciszkanin podkreślając: I chociaż możemy znaleźć się „pośród najgorszych i najtrudniejszych sytuacji, pośród ciemności historii” lub „pośród ciemności wojny i nienawiści, nawet jeśli ciemność nie przyjmuje światła, światło nadal świeci i nie można go zgasić”.

Z Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, miejsca, w którym Jezus przyszedł na świat, kustosz Ziemi Świętej apeluje: „Potrzebujemy, aby światło z tej groty rozprzestrzeniało się wszędzie, aby podtrzymywać nadzieję na nowy świat, zbawiony dzięki narodzinom Dzieciątka Jezus, Emmanuela, Boga z nami”. W święta Bożego Narodzenia, „duszone przez ciemność nienawiści i wojny”, franciszkanie zapraszają wszystkich do uklęknięcia „przed pustym żłóbkiem, w którym Maryja położyła Dzieciątko Jezus po porodzie i owinęła Je w pieluszki”.

Na koniec ojciec Patton prosi, abyśmy wznieśli do Boga modlitwę odmówioną przez Jana Pawła II w jego Orędziu Bożonarodzeniowym Urbi et Orbi z 1994 r., i wzywa Dzieciątko Jezus, aby mogło zachęcić „ludzi do złożenia broni i zjednoczenia się w powszechnym uścisku pokoju”, aby mogło zaprosić ludzi „do zburzenia murów stworzonych przez nędzę i bezrobocie, ignorancję i obojętność, dyskryminację i nietolerancję”. „To Ty, Boskie Dzieciątko z Betlejem, zbawiasz nas, uwalniając nas od grzechu. Ty jesteś prawdziwym i jedynym Zbawicielem, którego szuka sama ludzkość. Boże pokoju, darze pokoju dla całej ludzkości, przyjdź i zamieszkaj w sercu każdego człowieka i każdej rodziny, bądź naszym pokojem i naszą radością. Amen. Wesołych Świąt z Betlejem” – życzy kustosz Ziemi Świętej.

tom/KAI

Wpisy powiązane

Watykan: po raz pierwszy zakonnica prefektem dykasterii

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

Trzech Króli u redemptorystów w Chicago w Chicago w parafii polsko-angielsko-hiszpańskojęzycznej