W czerwcu 2019 r. trwał w Rzymie i w okolicach Neapolu doroczny kurs duchowości redemptorystowskiej w j. angielskim, gromadząc redemptorystów oraz świeckich współpracowników z jedenastu jednostek Zgromadzenia, także z naszej Prowincji Warszawskiej: oo. Łukasz Drożak i Marcin Gacek.
Spotkanie rozpoczęło się 10 czerwca Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem Przełożonego Generalnego, o. Michaela Brehla CSsR, w święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podzielił się tym, czym żyje dzisiaj Zgromadzenie, zwłaszcza w odniesieniu do procesu restrukturyzacji, oraz na początku kursu zaprosił nas do refleksji nad obecnością Matki Bożej w naszej duchowości.
Kurs duchowości redemptorystowskiej to nie tylko studium reguł naszego Zgromadzenia lecz także badanie życia naszych świętych i błogosławionych redemptorystów. Ten czas 3 tygodni to także pogłębiona refleksja nad historią i misją Zgromadzenia oparta o nasze prawodawstwo. Wykłady, na które byli zaproszeni znawcy naszej duchowości zawierały najważniejsze elementy duchowości św. Alfona oraz naszych świętych Współbraci. Na zajęciach podejmowane były także zagadnienia dotyczące naszej duchowości w odniesieniu do Pisma św. oraz teologii.
Duchowość redemptorystowska to także miejsca, w których rodziło się nasze Zgromadzenie oraz atmosfera jaką tworzyli redemptoryści oraz siostry redemptorystki, u których gościliśmy. Odwiedzając powyższe miejsca mogliśmy nie tyle pogłębić ich historię, ale przede wszystkim odkryć znaczenie tych właśnie miejsc z perspektywy misji Zgromadzenia i zamysłu jaki towarzyszł św. Alfonsowi. W naszym studium było także miejsce na temat roli brata zakonnego i współpracy ze świeckimi, natomiast wykłady z alfonsjańskiej teologii moralnej były ubogacone o dyskusję nad różnymi wyzwaniami moralnymi, które stoją dzisiaj przed nami.
Dla redemptorystów był czas na pogłębioną refleksję intelektualną, ale także czas odnowienia naszej redemptorystowskiej duchowości oraz czas zawierzania naszego życia Najświętszemu Odkupicielowi. Służył temu również wymiar duchowy codziennych spotkań, wśród których najważniejsze miejsce zajmowała Eucharystia, codzienna osobista i wspólnotowa połączona z medytacją Alfonsjańską oraz dzień skupienia.
Wyrazy uznania należą się o. Piotre Chyle CSsR, dyrektorowi Centrum Duchowości Redemptorystowskiej, który zorganizował ten kurs dbając o wysoki poziom intelektualny oraz duchowy.
Za: www.redemptor.pl