Ksiądz Bosko i jego święto liturgiczne (31 stycznia) zostaje odtąd włączone do kalendarza liturgicznego Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie

Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego na 93. sesji, która odbyła się w dniach 1-2 lutego 2023 r. we Lwowie na Ukrainie, podjął decyzję o reformie kalendarza liturgicznego i przejściu z kalendarza juliańskiego, używanego dotychczas w tym Kościele, na kalendarz gregoriański. I tak od 1 września 2023 r., daty wyznaczającej początek roku liturgicznego, Kościół przeszedł na nowy styl gregoriański dla świąt nieruchomych. W tym samym czasie Kościół prawosławny w Kijowie również przeszedł na kalendarz nowojuliański. Zgodnie z tą decyzją, od 1 września 2023 r. wszystkie stałe święta Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kijowskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie będą obchodzone w nowym stylu, z zachowaniem obecnego wschodniego sposobu obchodzenia Wielkanocy.

Odtąd święta naszego Pana, Matki Bożej i świętych będą obchodzone w następujący sposób: Uroczystość Bożego Narodzenia – 25 grudnia; Objawienie Pańskie – 6 stycznia; Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny – 25 marca; Święto Opieki Najświętszej Maryi Panny – 1 października; św. Mikołaja – 6 grudnia… W roku 2025 obchodzona będzie 1700. rocznica I Soboru Ekumenicznego. Przygotowując się do tej rocznicy, podjęto współpracę i dialog z Rzymem i Konstantynopolem w kontekście daty obchodów Wielkanocy, aby wszyscy chrześcijanie na całym świecie mogli ją obchodzić tego samego dnia.

Ponadto, w tym samym duchu, co reforma kalendarza liturgicznego, Synod Biskupów Kościoła Greckokatolickiego, który odbył się niedawno w Rzymie w dniach od 3 do 13 września, na swojej sesji wprowadził do kalendarza liturgicznego Kościoła nowych świętych należących do innych Kościołów sui iuris: męczennika Pavlo Hojdicia, (17 lipca) męczennika Vasyla Hopko (23 lipca), św. Charbela Makhloufa (24 lipca), św. Matkę Teresę z Kalkuty (5 września), św. Jana Pawła II (22 października), św. Antoniego z Padwy (13 czerwca), św. Alfonsa Marię de Liguoriego (1 sierpnia)… a wśród nich także założyciela salezjanów, św. Jana Bosko (31 stycznia).

Wprowadzenie świętych innych Kościołów sui iuris do kalendarza liturgicznego Kościoła greckokatolickiego pokazuje otwartość i szacunek, jakim Kościół greckokatolicki darzy święte tradycje Kościoła łacińskiego i innych katolickich Kościołów wschodnich. Jako Kościół wschodni sui iuris, pozostający w ścisłej komunii z Kościołem katolickim w Rzymie, korzysta on ze wszystkich dóbr, a tym samym z chwały i wstawiennictwa świętych, które powszechny Kościół katolicki proponuje wszystkim swoim synom i córkom.

Niektórzy święci, którzy właśnie weszli do kalendarza liturgicznego Kościoła, są bezpośrednio związani z zakonami i zgromadzeniami zakonnymi posługującymi w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim. Inni są dość powszechni i dobrze znani wśród wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego: na ich cześć budowane są kościoły i klasztory, ich imionami nazywane są ulice, wznoszone są pomniki, czczone są relikwie i praktykowane różne nabożeństwa.

W odniesieniu do tych “nowych świętych”, którzy weszli do kalendarza liturgicznego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, w najbliższej przyszłości zostaną przygotowane odpowiednie części liturgiczne związane z ich świętami, co zostanie uczynione zgodnie z wymogami tradycji i obrządku wschodniego oraz prawa partykularnego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Ta decyzja budzi wielką wdzięczność dla Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i jest powodem wielkiej radości dla salezjanów, córek Maryi Wspomożycielki i całej Rodziny Salezjańskiej obecnej na Ukrainie od ponad trzydziestu lat, ponieważ odtąd jej członkowie będą mogli obchodzić święto swojego Założyciela nie tylko we wspólnotach i placówkach salezjańskich, ale z całą wspólnotą kościelną kraju, wraz z całym salezjańskim światem katolickim.

Za: infoans.org

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia