Przed papieską wizytą na Madagaskarze wskazuje na to o. Zdzisław Grad od 27 lat pracujący na tej wyspie. Misjonarz ze Zgromadzenia Słowa Bożego zauważa, że malgaska kultura szczodrości, hojności i pokrewieństwa dała doskonały fundament pod dialog ekumeniczny. Jest on wzorcowy na skalę światową.
“Tutaj mamy jedność różnych Kościołów chrześcijańskich – katolików, protestantów, anglikanów i luteranów. Są to główne filary dialogu ściśle ze sobą współpracujące na polu ekumenizmu. Te Kościoły nadają też ton wydarzeniom politycznym czy mają wpływ na formację całego narodu. I ta współpraca jest modelem dla całego świata. To jest ten duch, którego na pewno Papież pogratuluje temu Kościołowi – mówi Radiu Watykańskiemu o. Grad. – Wydaje mi się, że będzie zachęcał też Kościół na Madagaskarze do jeszcze większej solidarności z ubogimi. Bo jest to Kościół skrajnie ubogich. Są to ludzie, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, a jednak znajdują czas dla Boga i na to, żeby żyć życiem Kościoła i aktywnie się w nie angażować. Na pewno Papież zauważy, że owoc Kościoła misyjnego jest widzialny na tej wyspie i że ten Kościół powoli staje na własnych nogach. Już jest Kościołem, który wysyła swoich misjonarzy, misjonarki na inne kontynenty.”
Ojciec Grad zauważa, że na Madagaskarze z każdym rokiem zmniejsza się obecność zagranicznych misjonarzy, a Kościół staje się coraz bardziej malgaski. Diecezje powoli zaczynają się też uniezależniać od pomocy finansowej z zewnątrz.
Beata Zajączkowska – Madagaskar