Home WiadomościZe Świata Komunikat Rodziny Wincentyńskiej o solidarności z narodem wenezuelskim

Komunikat Rodziny Wincentyńskiej o solidarności z narodem wenezuelskim

Redakcja

Do wszystkich członków Rodziny Wincentyńskiej na świecie, a w szczególności do naszych braci i sióstr w Wenezueli. W obliczu dramatycznej sytuacji Wenezuelczyków, której doświadczają w swoim kraju wyrażamy nasze zaniepokojenie i naszą solidarność.

Zdajemy sobie sprawę z bolesnej sytuacji niesprawiedliwości i cierpienia społeczeństwa wenezuelskiego spowodowanej brakiem tego, co jest niezbędne do godnego i produktywnego życia oraz jego bezbronności wobec rosnącej niesprawiedliwości. Modlimy się za ludność Wenezueli, aby trwali w nadziei przy poszukiwaniu pokojowych i przejrzystych zmian społeczno-politycznych i ekonomicznych. Modlimy się również o to, by te zmiany doprowadziły kraj do odzyskania pełnej demokracji, przywrócenia praworządności, odrodzenia tkanki społecznej, produkcji wolnorynkowej oraz porozumienia społecznego w tym zawsze kochającym pokój narodzie.

W trakcie obecnego konfliktu wzywamy do ochrony praw jednostki i zbiorowych gwarantowanych przez Konstytucję kraju oraz o szanowanie protokołów międzynarodowych. Jesteśmy głęboko poruszeni nieznośną rzeczywistością ubogich: rosnącym głodem, obniżeniu ze względu na ciągle rosnącą inflację wartości wynagrodzeń, ogólnego braku bezpieczeństwa i przemocą, braku dostępności do zatrudnienia, odpowiednich warunków mieszkaniowych i innych. W obliczu takiego kryzysu humanitarnego Rodzina Wincentyńska pragnie stać się w nim obecna nie tylko poprzez solidarność w modlitwie i wsparcie duchowe, ale również przez pomoc, która ulży najbardziej opuszczonych w niektórych cierpieniach.

Jako ludzie wiary oraz bracia i siostry w naszym wspólnym charyzmacie pragniemy kroczyć blisko z narodem wenezuelskim tą długa i bolesną drogą krzyżową w stronę pełni życia (J 10,10). Chcielibyśmy, aby poczuli się bliżej Boga Życia dzięki naszej współczującej opiece, naszej niestrudzonej modlitwie oraz międzynarodowej wincentyńskiej kampanii pomocy na rzecz najuboższych w kraju oraz za pośrednictwem programów, które nasza Rodzina Wincentyński realizuje w Wenezueli.

Wyrażamy uznanie wszystkim członkom Rodziny Wincentyńskiej, którzy wybudowali swoje życie i misję w tym kraju. Wiemy, że rzeczywistość zmusiła ich do skrajnej kreatywności w służbie charyzmatu. Z pokorą pragniemy dołączyć do wielu sieci solidarności i współczucia skierowanych na rosnącą niedolę narodu wenezuelskiego.

W tym kluczowym momencie w historii bratniego kraju zapraszamy wszystkich członków Rodziny Wincentyńskiej, aby dołączyli do nas w tym geście jedności i solidarności, każdy odpowiednio do swoich możliwości i dziedziny kwalifikacji.

Zachęcamy również nasze sieci Rodziny Wincentyńskiej to przyjmowania, ochrony i wspierania Wenezuelczyków migrujących po całym świecie. Dzisiaj blisko 5 milionów Wenezuelczyków to uchodźcy doświadczający dramatycznych warunków w Kolumbii, Peru, Ekwadorze, Brazylii i innych krajach szczególnie w obu Amerykach i Europie.

Przyłączamy się do pragnienia i apelu Papieża Franciszka, aby transformacja w kraju odbywała się bez rozlewu krwi a jego odrodzenie prowadziło do pełnego pojednania w kraju i uleczenia uszkodzonych tkanek społeczeństwa przez rozszerzenie możliwości integralnego rozwoju człowieka oraz przez reaktywację wartości pokoju i sprawiedliwości.

Mamy ufność w Bogu historii. On jest Bogiem zbawienia i wyzwalającego Jezusa, który mówi nam: „nie lękajcie się, a oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Niech Maryja z Coromoto, patronka kraju, zawsze chroni Wenezuelczyków tak, jak my wyrażamy naszą najgłębszą solidarność! Święty Wincenty a Paulo, wszyscy nasi wincentyńscy świeci i błogosławieni módlcie się za nami!

Przesłanie ks. Tomaža Mavriča CM, Przewodniczącego Komitetu Wykonawczego Rodziny Wincentyńskiej w sprawie Wenezueli

Wenezuela zmaga się z niewyobrażalnym kryzysem humanitarnym. Naród wenezuelski cierpi, a my, w obliczu tak wielkiego bólu i nieszczęścia nie możemy stać obojętni i bierni. Członkowie Rodziny Wincentyńskiej, ponad dwa miliony chrześcijan, którzy posługują Ubogim idąc za przykładem św. Wincentego a Paulo proszą wszystkich, abyśmy zjednoczyli się i współpracowali w każdy możliwy sposób tak, aby żaden Wenezuelczyk nie chodził głodny, ani nie pozstawał w potrzebie. Prosimy, pomóżcie nam pomagać im!

Wybrane propozycje działań:

  1. Podziel się słowem: Roześlij Komunikat przez swoje media społecznościowe, wydrukuj i kolportuj, itd.
  2. Pomódl się za Wenezuelę: prywatnie i we wspólnocie.
  3. Przekaż darowiznę: osobiście lub wspólnotowo (od grupy, oddziału, szkoły, parafii…).

Rachunki na które należy przesyłać wpłaty (wybierz dowolny):

nazwa rachunku: CONGREGACIÓN DE LA MISIÓN – PADRES VICENTINOS
banku: BANCOLOMBIA
oddział banku 219, Calle 26 #32-61, Bogotá (Colombia)
numer rachunku: 219-000127-25
kod SWIFT/BIC: COLOCOBM
waluta rachunku: Peso kolumbijskie
Typ transakcji: OUR lub SHA

nazwa rachunku: HIJAS DE LA CARIDAD DE SAN VICENTE DE PAÚL
banku: BANCOLOMBIA
oddział banku 219, Calle 26 #32-61, Bogotá (Colombia)
numer rachunku: 219-000126-82
kod SWIFT/BIC: COLOCOBM
waluta rachunku: Peso kolumbijskie
Typ transakcji: OUR lub SHA

Wszystkimi wymienionymi rachunkami zarządza Rodzina Wincentyńska w Kolumbii. Wszystkie wpłaty zostaną przekazane braciom i siostrom w Wenezueli.

Za: famvin.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda