Kończy się etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego o. Pedro Arrupe SJ, zmarłego w 1991 roku generała zakonu jezuitów.
Dnia 19 lutego Komisja Historyczna zakończyła pięcioletnią pracę przedkładając prawie dziesięć tysięcy stron dokumentów trybunałowi kościelnemu Wikariatu Rzymu. W skład Komisji Historycznej wchodzą: Gianni La Bella, Monica Borsari, Robert Danieluk SJ, Massimo De Giuseppe i Carlo Luongo (na zdjęciu).
Następnie, 29 lutego, przeprowadzono inspekcję grobu o. Pedro Arrupe, jaki znajduje się w kościele Del Gesù w Rzymie. Potwierdziła ona, że kandydat na błogosławionego nie jest czczony w sposób naruszający prawo kościelne.
Wpływowe przywództwo i głęboka duchowość o. Pedro Arrupe pozostawiły niezatarty ślad w Towarzystwie Jezusowym i całym Kościele. Prowadził jezuitów przez burzliwe czasy posoborowe. Jego zaangażowanie w sprawiedliwość społeczną, dialog z ateizmem, pomoc migrantom i edukację osób marginalizowanych silnie rezonuje do dziś. Dla wielu pozostał przykładem oddanego misjonarza, który nigdy nie opuszcza cierpiących z powodu wojen i międzynarodowych kryzysów oraz profesjonalnie traktuje inkulturację i dialog z różnymi kulturami. Szeroko zakrojone badania Komisji Historycznej podkreślają jego głęboki i pozytywny wpływ na przemiany w Kościele.
Wraz z zakończeniem etapu diecezjalnego, uwaga skupia się teraz na uporządkowaniu wszystkich zebranych materiałów i przygotowanie ich na publiczną sesję zamykającą ten etap, która odbędzie się za kilka miesięcy w siedzibie Wikariatu, przy Bazylice św. Jana na Lateranie. Następnie Dykasteria do Spraw Świętych dokona dokładnego przeglądu procesu diecezjalnego i wszystkich zgromadzonych materiałów. Jest to początek tzw. fazy rzymskiej procesu kanonicznego.
Opracowanie Positio, obszernego dokumentu szczegółowo opisującego cnoty i świętość o. Arrupe, będzie kolejnym ważnym zadaniem na tym etapie, torującym drogę ku finalizacji procesu.
Zapytaliśmy jednego z członków Komisji Historycznej, o. Roberta Danieluka SJ, czy da się przewidzieć, kiedy o. Arrupe mógłby zostać beatyfikowany i kanonizowany:
Nie sposób określić kiedy może mieć miejsce czyjaś beatyfikacja, czy kanonizacja. W przypadku o. Arrupe na pewno nie będzie to wcześniej niż za kilka lat, choćby ze względu na obowiązującą w Kościele procedurę prowadzenia takich spraw. Historia zna też przypadki bardzo długiego oczekiwania na beatyfikację, np. w przypadku Roberta Bellarmina trwało to 300 lat, co da się wyjaśnić okolicznościami, które tutaj nie mają miejsca.
W wydanej w 2022 roku biografii o. Pedro Arrupe w języku polskim, jej autor, Wojciech Żmudziński SJ napisał:
Ojciec Arrupe twierdził, że ludzie niezwykle łatwo wynajdują przeszkody dla działania Ducha. Wolimy Kościół bez radykalnego przesłania Ewangelii i wiarę, w której Bóg jest przewidywalnym egzekutorem prawa. A wszystko dlatego, że boimy się konsekwencji, które uderzałyby w nas samych. Był stanowczo przekonany, że bez osobistego i głębokiego nawrócenia nie będziemy w stanie odpowiadać na wyzwania współczesności (Wojciech Żmudziński SJ, Pedro Arrupe SJ. Portret człowieka wolnego, Wydawnictwo WAM, Kraków 2022, s. 12).
Foto: Pascual Cebollada SJ
Biografię o. Pedro Arrupe SJ można nabyć na stronie internetowej Wydawnictwa WAM
Za: www.jezuici.pl