Klaretyni: Męczeństwo na Basilanie

Basilan, 30.04.2021

Wprowadzenie geograficzne: Basilan to wyspa na południowym krańcu Filipin. Na północnym wybrzeżu wyspy leży miejscowość Izabela.

Prałatura Izabeli na południowo-filipińskiej wyspie Basilan przygotowuje się do otwarcia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego o. Rhoel Gallardo CMF, misjonarza klaretyna, który zginął z rąk terrorystów.

Biskup Leo Dalmao z Isabela, również misjonarz klaretyn, otworzy formalnie „sprawę męczeństwa” dnia 3 maja 2021, w 21. rocznicę śmierci ojca Rhoela, podczas Mszy św. w kościele parafialnym San Vicente Ferrer we wsi Tumahubong w miejscowości Sumisip, gdzie o. Gallardo był ostatnio proboszczem.

Dla Klaretynów Tumahubong kojarzy się z o. Gallardo i wieloma innymi, którzy również przelali krew za wiarę i zasady: „To ziemia obiecana, na której mogą sprawdzić się gorliwe serca na rzecz misji, miłość tych, którzy widzą Jezusa pomiędzy religijnymi i politycznymi konfliktami”.

Sprawę będą prowadzili: mieszkający w Rzymie, Postulator Generalny ds. Kanonizacyjnych Misjonarzy Klaretynów, o. Krzysztof Gierat CMF oraz o. Efren Limpo, również Klaretyn, jako wicepostulator.

O. Gallardo zmarł dnia 3 maja 2000 r. w ogniu krzyżowym pomiędzy trzymającą go jako zakładnika grupą Abu Sayyaf, a siłami bezpieczeństwa, próbującymi ratować porwanych.

Kapłan przebywał w niewoli od 20 marca tego roku wraz z czterema nauczycielami i uczniami z Claret School w Tumahubong.

Znaleziono go z kilkoma ranami postrzałowymi na ciele i oznakami tortur. Bandyci zabili także trzech nauczycieli i pięcioro dzieci.

Basilan to znana twierdza Abu Sayyaf, grupy znanej z porywania dla okupu i innych okrucieństw.

Trwające półtora miesiąca porwanie zakończyło się dla 33-letniego o. Rhoela dniem heroizmu.

Świadkowie mówili, że szukał nauczycielek, gdy zostały oddzielone od pozostałych jeńców. Jego troska irytowała bandytów, którzy bili go i kopali, aż był mocno posiniaczony.

Ci, którzy przeżyli, wspominali również, jak o. Gallardo poprosił ich, aby nie tracili nadziei i nie zaprzestawali modlitwy na różańcu. Modlili się dyskretnie, ponieważ oprawcy im modlitw, a nawet zmuszali do wyrzeczenia się chrześcijaństwa.

Urodzony w Olongapo City, na północ od Manili, w 1965 roku, o. Gallardo po raz pierwszy zasmakował życia misyjnego podczas nowicjatu w mieście Bunguiao w Zamboanga. Pierwszą profesję zakonną złożył w 1989 roku w Izabela, a rok duszpasterski ukończył w miejscowości Maluso, na Basilanie.

W podaniu o złożenie profesji wieczystej pisał: „Moja duszpasterska posługa w Bazylanie w zeszłym roku pozwoliła mi konkretnie doświadczyć naszego życia i misji na rzecz ubogich, a także obecności naszej wspólnoty w dialogu życia i wiary z naszymi braćmi i siostrami muzułmanami”.

„To doświadczenie stało się dla mnie prawdziwym wyzwaniem, bym był zaangażowanym misjonarzem i aktywnym świadkiem wyzwalającej miłości Boga do ludzi… świadomym, że nasze życie i misja wymagają całkowitego oddania się dla większej chwały Bożej i zbawienia ludzi”.

O. Gallardo złożył swoją pierwszą profesję wieczystą w 1993 roku; święcenia kapłańskie przyjął rok później w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Quezon City (Filipiny). Kilka lat po święceniach zgłosił się na ochotnika do wyjazdu do Tumahubong, gdzie był dyrektorem Szkoły Claret i proboszczem.

Za: www.klaretyni.pl

Wpisy powiązane

Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Ukraiński jezuita wzywa Europę i Watykan do przemyślenia wojny Rosji z Ukrainą

Generał dominikanów wskazuje na aktualność przesłania Piotra Jerzego Frassatiego