Home WiadomościZe Świata Kim jest nowy papieski kaznodzieja? Zapowiedział właśnie cykl adwentowych rozważań

Kim jest nowy papieski kaznodzieja? Zapowiedział właśnie cykl adwentowych rozważań

Redakcja

Ma 53 lata, jest Włochem, a zanim wstąpił do zakonu, zajmował się m.in. sztuczną inteligencją. Kapucyn Roberto Pasolini został w listopadzie papieskim kaznodzieją, zastępując 90-letniego o. Raniero Cantalamessę. Posługa papieskiego kaznodziei to przygotowywanie medytacji raz w tygodniu w Adwencie i Wielkim Poście, a nowy kaznodzieja zaprosił właśnie na swoją pierwszą serię adwentowych katechez.

Nowy papieski kaznodzieja jest kapucynem z Mediolanu  

Roberto Pasolini urodził się w Mediolanie 5 listopada 1971 roku. Zanim wstąpił do zakonu, studiował informatykę i napisał na mediolańskim uniwersytecie pracę na temat sztucznej inteligencji. Do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów wstąpił w 1997 r, by w 2022 roku złożyć profesję wieczystą, a w 2006 otrzymać święcenia prezbiteratu – jest więc ksiedzem od osiemnastu lat. 

Jest biblijnym egzegetą: wykładał ją i wciąż wykłada na kilku włoskich wydziałach teologicznych. Doktorat napisał o Ewangelii św. Marka. Głosi rekolekcje i ćwiczenia duchowe, publikuje książki z zakresu duchowości, jest też twórcą strony internetowej z komentarzami do Słowa. Zasłynął też między innymi z głoszenia katechez w mediolańskiej dzielnicy życia rozrywkowego – Navigli i posługi na rzecz osób ubogich, bezdomnych i z niepełnosprawnościami oraz w więzieniach.

Co robi papieski kaznodzieja? Może nim być tylko kapucyn

Kaznodzieja Domu Papieskiego to członek rodziny papieskiej (grona najbliższych współpracowników papieża), którego zadaniem jest wygłaszanie co tydzień, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu medytacji w obecności papieża, kardynałów, biskupów, prałatów i przełożonych generalnych zakonów. 

Zwyczaj powierzania prokuratorom generalnym czterech zakonów żebraczych (franciszkanów, dominikanów, karmelitów i pustelników św. Augustyna) zadania głoszenia po kolei, w niedziele Adwentu i Wielkiego Postu, przed dworem papieskim sięga średniowiecza. Urząd Kaznodziei Apostolskiego jako funkcję stałą wprowadził Paweł IV (1555-1559). Później różne zakony otrzymywały zadanie wyznaczenia jednego ze swoich członków na ten urząd. W 1743 papież Benedykt XIV w 1743 zastrzegł ten tytuł wyłącznie dla członka Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Od 1980 roku obowiązki te pełnił urodzony w 1934 roku teolog o. Raniero Cantalamessa (od 2020 roku kardynał).

Obecnie kaznodzieja wygłasza rozważania w każdy piątek Wielkiego Postu i Adwentu w Auli Pawła VI. Ponadto wygłasza homilię podczas celebracji liturgii Męki Pańskiej pod przewodnictwem papieża w Wielki Piątek po południu w Bazylice Świętego Piotra.

O czym będą medytacje adwentowe o. Pasoliniego? 

Tematem adwentowych kazań nowego kaznodziei papieskiego będą… drzwi. To nawiązanie do Roku Jubileuszowego. „Drzwi nadziei. W kierunku otwarcia Roku Świętego poprzez proroctwo Bożego Narodzenia” – tak brzmi temat trzech kazań o. Roberto Pasoliniego. Jak pisze w zaproszeniu, będzie to wsłuchiwanie się w głos proroków, którzy zapraszają do wejścia „w tajemnicę naszego człowieczeństwa z odnowioną nadzieją”. Nauki będą głoszone w kolejne piątki poprzedzające Boże Narodzenie: 6, 13 i 20 grudnia o godz. 9:00 w Auli Pawła VI, w obecności Papieża Franciszka. Medytacje są skierowane zarówno do duchownych, jak i świeckich współpracowników papieskich, pracowników Kurii Rzymskiej oraz zakonnych przełożonych generalnych. 

„W tym roku okres Adwentu nie tylko przygotowuje nas do Bożego Narodzenia, ale także towarzyszy nam w nadchodzącym Jubileuszu” – napisał o. Pasolini w specjalnym zaproszeniu. „Głosy proroków, tak obecne i natarczywe w tym okresie liturgicznym, z mocą wzywają nas, abyśmy nie zgubili orientacji na drodze do Królestwa Bożego” – podkreśla zakonnik, który zachęca nas do słuchania tych głosów, aby „rozpoznać, które drzwi wprowadzają nas w tajemnicę naszego człowieczeństwa z odnowioną nadzieją”. Te drzwi, wyjaśnia kaznodzieja Domu Papieskiego, to „zdumienie, aby móc podziwiać ziarna Ewangelii obecne w świecie i historii”, „zaufanie, aby wyjść ku innym z szacunkiem i otwartym sercem”, i wreszcie „małość, aby nie bać się w końcu stać się sobą”.

Źródło: KAI / Vatican News / mł

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda