Karmelici Bosi: List Definitorium #6

Sześciolecie 2021-2027

Drodzy Bracia i Siostry Karmelu Terezjańskiego,

Zwracamy się do Was wszystkich z serdecznym braterskim pozdrowieniem po kwartalnym spotkaniu Definitorium Generalnego, które odbyło się w Rzymie w dniach od 5 do 16 grudnia. Podobnie jak przy innych okazjach, chcemy podzielić się z Rodziną Karmelitańską najważniejszymi tematami, które poruszyliśmy podczas naszego spotkania. W obchodach tych dni, w samym sercu Adwentu, żywiliśmy nadzieję chrześcijańską i pamiętaliśmy o wszystkich członkach Zakonu wraz z ich projektami, troskami i potrzebami. Pamiętamy przede wszystkim o tych, którzy przeżywają trudne sytuacje lub żyją w strefach konfliktu (Peru, Kongo, Ukraina…). Z ufnością prosimy Księcia Pokoju, aby zawsze towarzyszył im Swoim błogosławieństwem.

Obecny czas naznaczony jest w Zakonie obchodami Okręgowych Kapituł Braci, zaproszonych do stawania sięprzestrzenią rozeznawania i odnowy. Przez trzy lata, które się rozpoczną, będziemy wspominać rocznicebeatyfikacji i kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus (2023-2025) i św. Jana od Krzyża (2026), które będą dobrą okazją do przyjęcia i zaktualizowania świadectwa oraz przesłania naszych świętych.

W przerwie Definitorium poświęciliśmy jeden dzień na spotkanie i wymianę myśli z Przeorem Generalnym Karmelitów (O. Carm.) oraz jego Radą: dopiero teraz mogliśmy powrócić do zwyczaju półrocznego spotkania w celu dialogu na tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania obu Zakonów.

Program sześciolecia

Jak zwykle Definitorium omówiło tematy wskazane jako priorytetowe przez Kapitułę Generalną na to sześciolecie.

W kończącym się roku odbyliśmy swoistą drogę przez lekturę i wspólnotową refleksję nad tekstem Deklaracji o charyzmacie karmelitańsko-terezjańskim, zatwierdzonej przez Kapitułę Generalną w 2021 roku. Do Kapituł Prowincjalnych należy teraz zaproponowanie bardziej konkretnych sposobów zastosowania Deklaracji w każdym z Okręgów, aby nadal pogłębiać i aktualizować nasze doświadczenie charyzmatu terezjańskiego.

Jeśli chodzi o formację wstępną, komisja ds. rewizji Ratio institutionis kontynuuje swoje prace, zbierając dane na temat formacji w różnych Prowincjach i analizując sugestie otrzymane do nowego tekstu. Przypominamy Okręgom, które jeszcze nie przesłały odpowiedzi, jak bardzo liczy się szeroki udział w zbieraniu świadectw różnychpotrzeb i wrażliwości. Od tego momenturozpocznie się nowy etap pracy, przy aktywnym zaangażowaniu dwóch Definitorów odpowiedzialnych za ten proces: o. Martína Martíneza i o. Jeana-Baptiste Pagabeleguem.

Jeśli chodzi o dziedzinę intelektualną i akademicką, omówiliśmy niektóre informacje i prośby otrzymane odPapieskiego Wydziału Teresianum, związane w szczególności z refleksją nad przyszłością pierwszego cyklu (kursy teologiczne), przygotowaniem przyszłych profesorów, poprawą usług bibliotecznych lub poszukiwaniem środków ekonomicznych dla projektów wydziałowych.

Ojciec Agustí poinformował o aktualnej sytuacji CITeS, gdzie przebywał od 7 do 13 listopada. Po nominacjach w marcu nowa kadra zarządzająca Centrum realizuje różne zaplanowane kursy i działania oraz nowe inicjatywy. W tym czasie poprosiliśmy o. Francisco Javiera Sancho o tymczasowe przejęcie zarządzania CITeS. Definitorium mianowało obecnie o. Antonia Kaddissy’ego administratorem. Dziękujemy o. Javierowi za jego pracę w ostatnich miesiącach:przede wszystkim za jego stałe i pełne pasji poświęcenie dla CITeS przez tak wiele lat. Teraz będzie mógł się zregenerować dzięki zasłużonemu urlopowi.

Zainteresowanie życiem intelektualnym w Zakonie jest kontynuowane również dzięki spotkaniu grupy refleksyjnej, które odbyło się w Rzymie w czerwcu ubiegłego roku. Drugie spotkanie odbędzie się pod koniec czerwca 2023 roku w Avili. Wzywamy jednocześnie do kontynuowania i wzmacniania podobnych inicjatyw, które są organizowane w różnych regionach świata (Indie, Ameryka Łacińska).

Jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży, trwają przygotowania do Międzynarodowego Spotkania Młodych Karmelitów, które odbędzie się w Fatimie 31 lipca 2023 roku z okazji Światowych Dni Młodzieży (Lizbona, 1-6 sierpnia 2023 r.), z udziałem Ojca Generała. Przypominamy, że w celu rejestracji i wszelkich informacji można napisać na adres e-mail jmj2023@carmelitas.pt, zarządzany przez zakonników z Prowincji Portugalskiej.

Drugiego stycznia przyszłego roku przypada 150. rocznica urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Z tej okazji, a także w związku ze stuleciem jej beatyfikacji i kanonizacji, jesteśmy zaproszeni do obchodu tych rocznic terezjańskich w ciągu najbliższych trzech lat. Definitorium Generalne we współpracy z Prowincją Paryską przygotowało program wspólnotowej relekturyniektórych ważnych tekstów pism świętej z Lisieux, z propozycją ośmiu spotkań wspólnotowych w każdym z trzech kolejnych lat. Pierwsze materiały zostały już opublikowane i wysłane do całego Zakonu. Po otrzymaniu pewnych sugestii Definitorium dyskutowało nad tym, w jaki sposóbdoprowadzić do ogłoszenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus patronką kapłanów. Kontynuowane są inicjatywy kulturalne związane z obchodami rocznicy Teresy, promowane przez UNESCO w latach 2022-2023, z których niektóre uwzględniają również udział Zakonu.

Wizyty duszpasterskie

W okresie od ostatniego zebrania Definitorium działalność Generała i Definitorów była bardzo intensywna. Zwracamy uwagę na wizyty duszpasterskie i braterskie, które odbywali w różnych miejscach Zakonu.

Paryż

Od 25 września do 15 października o. Roberto M. Pirastu przebywał z wizytą duszpasterską w Prowincji Paryskiej. Generał udał się do Prowincji od 30 września do 4 października i uczestniczył w prowincjalnej pielgrzymce do Lisieux w święto św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Prowincja ma obecnie 29 profesów uroczystych, 3 profesów czasowych i jednego nowicjusza, a także tercjarza regularnego. 28 zakonników znajduje się w 3 wspólnotach prowincji we Francji (Paryż, Avon i Lisieux). Ojciec Generał odwiedził także niektóre wspólnoty karmelitów bosych i karmelitów świeckich.

Wszystkie wspólnoty Prowincji żyją życiem braterskim i modlitewnym w wielkiejwierności. Godne uwagi jest poświęcenie się apostolstwu duchowości w różnych formach, na przykład w Centrum Duchowości w Avon. Bracia wyraźnie dbają o formację początkową,duszpasterstwo młodzieży i powołań.

Wśród wniosków z wizyty na pierwszy plan wychodzi zaproszenie do pogłębienia rozpoczętej w ostatnim czasie drogi refleksji nad sytuacją Prowincji, braterskimi relacjami, rewizją zobowiązań i działalności duszpasterskiej oraz współpracą z innymi Okręgami, zwłaszcza z Prowincją Awiniońsko-Akwitańską.

Wenecja

Ojciec Roberto Maria Pirastu odbył wizytę duszpasterską w Prowincji Weneckiej w dniach od 17 października do 4 grudnia. Generał był obecny od 2 do 4 grudnia na zakończenie wizyty. Obecnie Prowincja liczy 104 zakonników, z których 91 we wspólnotach Prowincji (11 we Włoszech, 1 w Belgii i 1 w Rumunii), podczas gdy pozostali służą innym Okręgom lub Zarządowi Generalnemu. Na terenie Prowincji działa również 7 wspólnot karmelitanek bosych i 8 wspólnot Świeckiego Karmelu.

Wizytator zwrócił uwagę na wiele pozytywnych aspektów, takich jak żywotność Prowincji, dobry poziom życia braterskiego, odnowione zaangażowanie w duszpasterstwo powołań oraz liczba nowych powołań. Praca duszpasterska jest imponująca i różnorodna: opieka nad popularnymi sanktuariami, dwoma parafiami, szkołą, czynnymi kościołami, grupami i różnymi inicjatywami. Bracia dobrze dbają o formację wstępną. W tej chwili jest 6 studentów, 2 nowicjuszy i aspirant.

Biorąc pod uwagę liczbę i wiek zakonników, w ostatnich latach rozpoczęła się refleksja nad przyszłością miejsc, w których obecna jest Prowincja. Konieczne wydaje się zmniejszenie liczby wspólnot, aby utrzymać jakość życia wspólnotowego i odpowiednio wypełniać zobowiązania uważane za priorytetowe, unikając nadmiernego przeciążenia pracą zakonników. Przeprowadzając restrukturyzację Prowincji, dobrze będzie wziąć pod uwagę sytuację Zakonu we Włoszech orazwspółpracę z innymi okręgami.

Definitorium przeanalizowało i zatwierdziło sprawozdanie przedstawione przez o. Roberta Marię i jak zwykle przesłało do Prowincji pewne refleksje oraz sugestie dotyczące różnych aspektów życia wspólnot i prowincji.

Peru

Ojciec Martín Martínez odbył wizytę duszpasterską w Komisariacie Peru w dniach od 1 do 28 listopada. Obecność braci w Peru została zapoczątkowana w 1911 roku przez Prowincję Nawarry, a w 2010 roku utworzono Komisariat, który obecnie liczy 23 zakonników, rozmieszczonych w 6 wspólnotach. Jeśli chodzi o karmelitanki bose, pierwszy klasztor został założony w 1643 roku. Obecnie istnieje w sumie 25 wspólnot (12 żyję według Konstytucji z 1991 r. i 13 z 1990 r.). Istnieje również 6 wspólnot Świeckiego Zakonu.

Życie duszpasterskie Komisariatu ma charakter wyraźnie parafialny, ponieważ 5 z 6 wspólnot to parafie. Duchowość karmelitańska jest promowana przede wszystkim w Centrum Duchowości Santa Teresita del NiñoJesús, utworzonym 25 lat temu  niedawno posiada możliwość uczestnictwa on-line. Uderzające jest to, że dwa najważniejsze centra pobożnościludowej w Peru są zarządzane przez Zakon Karmelitański: El Señor de los Milagros znajduje się w kościele karmelitanek bosych Nazarenas, a El Señor de Luren jest czczony w kościele naszych braci w Ica. Komisariat ma wysoką wrażliwość na potrzeby społeczne i zarządza organizacją pozarządową Oscar Perú.

Jeśli chodzi o formację początkową, postulat odbywa się w Komisariacie, podczas gdy Nowicjat i studia teologiczne odbywają się w Prowincji Kolumbijskiej. Właściwe jest umacnianie wspólnoty formacyjnej, zdolnej towarzyszyć młodym postulantom-filozofom. Ważne jest również kontynuowanie współpracy z innymi okręgami CICLA. Nie należy też zapominać o formacji stałej, aby umocnić charyzmatyczną tożsamość karmelitańską.

Wśród wniosków z wizyty pojawia się zachęta o poprawę takich aspektów jak modlitwa wspólnotowa i braterskie relacje. Aby to zrealizować, konieczne jest tworzenie wspólnot z wystarczającą liczbą zakonników, nawet jeśli oznacza to zamknięcie domu. Definitorium zachęca również Komisariat do zwrócenia uwagi na duszpasterstwo powołań i nadania duszpasterstwu parafialnemu jakiegoś śladu karmelitańskiego charakteru.

Oklahoma

Ojciec Christophe-Marie Baudouin odbył wizytę duszpasterską w Semiprowincji Oklahomy w dniach od 14 do 28 listopada. Obecnie obejmuje ona 14 profesów uroczystych i jednego na ślubach czasowych, którzy tworzą 4 wspólnoty w 5 klasztorach. Średni wiek zakonników wynosi 68 lat. Działalność zakonników jest różna: formacja, dom gościnny (schronisko), 2 szkoły, 3 parafie. Służą głównie ludności hiszpańskojęzycznej, a ich praca jest wysoko ceniona. Na terenie Semiprowincji działa 9 wspólnot karmelitanek bosych i 28 wspólnot Świeckiego Zakonu (plus kolejne 6 w okresie wstępnym), w sumie około 650 członków.

Od pewnego czasu trwa proces refleksji nad przyszłością Okręgu, biorąc pod uwagę spadek liczby zakonników i niedobór powołań. Zgodnie z obecną sytuacją wizytacja pobudziła zakonników do rozeznania, w perspektywie najbliższej Kapituły Prowincjalnej, dwóch miejsc obecności, które mogą być utrzymane w najbliższej przyszłości, w celu ożywienia życia wspólnotowego i apostolstwa karmelitańskiego.

Szczególnym zagadnieniem, które jest przedmiotem refleksji w ostatnim czasie, jest renowacja bazyliki San Antonio (Teksas), która wymaga dużych inwestycji ekonomicznych oraz udziału wielu osób i instytucji. Przedstawiono ambitny projekt operacyjny, który obejmuje ewentualne finansowanie. Definitorium zbadało projekt: dialog z Semiprowincją w tym temacie będzie dalej kontynuowany.

Wizyty braterskie

Indie

Ojciec Miguel Márquez, Przełożony Generalny, oraz o. Pius James D’Souza, Definitor Generalny, odbyli od 9 października do 30 listopada rozległą i intensywną wizytę braterską we wszystkich Okręgach Indii: w Prowincjach Karnataka-Goa, Delhi, Andhra Pradesh, Manjummel, Kerala South i Malabar, w Wikariatach Regionalnych Bengalu Zachodniego (Południowa Kerala), Odisha (Manjummel) i w Delegaturach Prowincjalnych Ranchi (Malabar),  Chhattisgarh (Tamilnadu) oraz pierwsza część wizyty duszpasterskiej w Prowincji Tamilnadu.

W każdej z Prowincji wizytatorzy odwiedzili domy formacyjne, odbyli spotkanie z Radą Prowincjalną, a drugie z Radą Plenarną lub Zgromadzeniem Prowincjalnym. Odwiedzili ważne miejsca, rozmawiali z niektórymi zakonnikami, znajdującymi się w szczególnych sytuacjach. Uczestniczyli również w spotkaniu IPCI (Konferencja Prowincjałów OCD Indii), w którym komentowali interesujące inicjatywy podejmowane we współpracy międzyprowincjalnej: drugi nowicjat, coroczne spotkania studentów, spotkania młodych zakonników, kursy dla zakonników po 25 latach profesji i święceń itp.

Podczas wszystkich tych spotkań Generał powtarzał, że pragnie słuchać, zachęcać, prowadzić dialog i błogosławić Karmel w Indiach, który jest rzeczywistością bardzo żywą i kwitnącą. Podkreślił w szczególności ducha rodzinnego, który należy pielęgnować na różnych poziomach oraz znaczenie życia wspólnotowego. Szczególną uwagę należy poświęcić formacji początkowej (rozeznanie, towarzyszenie, formacja formatorów) i inkulturacji charyzmatu w kontekście indyjskim.

14 listopada Ojciec Generał wraz z ojcem Piusem rozpoczęli wizytę duszpasterską w Prowincji Tamilnadu. W następnych dniach uczestniczyli w spotkaniu prowincjalnym i odwiedzili siedem z 18 wspólnot, w szczególności domy formacji, gdzie podjęto konkretne decyzje mające na celu poprawę jakości opieki nad formowanymi. OjciecPius przeprowadzi drugą część wizyty duszpasterskiej w styczniu i lutym, a pełne sprawozdanie przedstawi na spotkaniu Definitorium w marcu.

Ponadto Ojciec Generał i Definitor spotkali się z trzema z czterech Federacji KarmelitanekBosych i odwiedzili niektóre klasztory (obecnie istnieje 38 wspólnot karmelitanek bosych w Indiach i na Sri Lance). Spotkali się także z setką przedstawicieli Świeckiego Zakonu, a także z Indyjską Rodziną Karmelitańską, do której należy 12 zgromadzeń zakonnych zrzeszonych zZakonem.

Tajwan-Singapur

Ojciec Christianus Surinono w dniach od 29 września do 9 października odwiedził Delegaturę Generalną Tajwan-Singapur, w której jest 33 profesów uroczystych i 2 nowicjuszy, mających konwentualność w 6 wspólnotach zlokalizowanych w 4 krajach: Singapurze, Malezji, Tajlandii i na Tajwanie. Podczas wizyty szczególną uwagę zwrócono na formację początkową, dla której należy sporządzić specjalny (Ratio) podręcznik formacji dla Delegatury.

Poruszono również kwestię obecności na Tajwanie i formacji kandydatów z Republiki Chińskiej. Obecnie na Tajwanie przebywa dwóch chińskich studentów w domu prowadzonym przez Prowincję Koreańską, odpowiedzialną za misję w Chinach. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli Definitor Generalny, Prowincjał Korei, Delegat Generalny Tajwanu i Singapuru oraz inni zakonnicy zaangażowani w formację początkową i misję w Chinach, padła propozycja, aby Prowincja Koreańska przejęła dwa domy Tajwanu. Ułatwiłoby to proces formacji kandydatów z Chin, którzy odbyliby postulat i nowicjat na Filipinach, a następnie kontynuowali studia filozoficzne iteologiczne w Katolickim Uniwersytecie Fu Ren (Tajwan). Definitorium przychyliło się do tej propozycji i zachęciło do jej wdrożenia w nadchodzących miesiącach.

Filipiny

W dniach od 4 do 25 listopada ojciec Christianus odbył braterską wizytę w Prowincji Filipińskiej, składającej się obecnie z 50 profesów uroczystych, 16 alumnów i 6 nowicjuszy, z 5 wspólnotami na Filipinach i jedną w Wietnamie,3 domami formacyjnymi, 2 parafiami i domem rekolekcyjnym. Istnieją również 22 wspólnoty karmelitanek bosych na Filipinach i 9 wspólnot w Wietnamie, a także łącznie 28 wspólnot Świeckiego Zakonu.

Prowincja pragnie nadal przyjmować kandydatów z Tajwanu, Singapuru i Chin na formację początkową. Wizytator zachęcił Prowincję do podejmowania specjalizacji z duchowości karmelitańskiej oraz do promowania współpracy z innymi Okręgami regionu, zwłaszcza w dziedzinie formacji stałej.

Komisariat Konga

Ojciec Philbert i ojciec Jean-Baptiste w dniach od 4 października do 6 listopada złożyli braterską wizytę w Komisariacie Konga. Wcześniej Ojciec Generał uczestniczył w RadziePlenarnej, która odbyła się w Kinszasie w dniach 26-29 września. Komisariat składa się z 62 profesów uroczystych, 34 profesów czasowych i 4 nowicjuszy: ma 7 domów w Demokratycznej Republice Konga i jeden w Republice Konga. Główne zadania zakonników to formacja, duszpasterstwo parafialne, duszpasterstwo duchowości i zdrowia, nauczanie i wychowanie młodzieży.

Komisariat oferuje dobre perspektywy na przyszłość, dzięki bogactwu powołań i dziedzictwu, które należy wykorzystywać w najbardziej odpowiedni sposób. Jedną z aktualnych trosk Komisariatu jest budowa i zarządzanie obiektami w celu osiągnięcia autonomii ekonomicznej. Podczas wizyty podkreślano, że wskazane jest pracować tak samo – a nawet bardziej – w budowaniu braterskich i trwałych wspólnot, bez których struktury nie mają sensu. Wizytatorzy przypomnieli również priorytety Zakonu na ten sześcioletni okres i położyli szczególny nacisk na formację początkową i stałą, w tym na niezbędną formację formatorów.

Definitorzy odwiedzili także 4 klasztory karmelitanek bosych i niektóre wspólnoty Karmelu Świeckiego, zachęcając ich do pogłębienia braterskiej komunii między trzema gałęziami Zakonu.

Stany Zjednoczone

Oprócz wizyty duszpasterskiej w Semiprowincji Oklahomy, ojciec Christophe-Marie miał okazję poznać inne miejsca, w których Zakon jest obecny w Stanach Zjednoczonych. W Prowincji Waszyngtońskiej odwiedziłwspólnotę Sanktuarium Holy Hill, które jest także domem formacyjnym. Odwiedził również niektóre wspólnoty Prowincji Kalifornijsko-Arizońskiej i uczestniczył w Spotkaniu Prowincjalnym, gdzie dyskutowano o redukcji wspólnot, która jest przedstawiana jako konieczna, aby podjąć prowincjonalny program odnowy życia zakonnego i umocnienia wspólnot formacyjnych oraz pomoc misji ugandyjskiej.

Ponadto od 30 listopada do 2 grudnia odbyło się wspólne spotkanie Rad Prowincjalnych trzech Prowincji Stanów Zjednoczonych, w którym uczestniczyli o. Christophe-Marie i o. MartínMartínez. Podczas spotkania omówiono sytuację w trzech Prowincjach i możliwą współpracę między nimi, zwłaszcza w dziedzinie formacji początkowej. Innym tematem dialogu było zwrócenie szczególnej uwagi na starszych zakonników. Mówiono również o bogatej rzeczywistości amerykańskiego Karmelu Świeckiego, który liczy ponad 6000 członków, oraz o wyzwaniach, jakie stawia formacja zakonna i karmelitańska wszystkich z nich. W tym temacie postanowiono przyjąć pewne kryteria i wspólny protokół dla publikacji wydawanych przez świeckich karmelitów, w których pojawia się nazwa Zakonu. Przeanalizowano również prośbę Papieskiego Wydziału Teresianum w Rzymie o pomoc ekonomiczną StanówZjednoczonych i różne możliwości w tym zakresie.

Quebec

Ojciec Christophe-Marie przybył także do Trois-Rivières w Quebecu, gdzie znajduje się wspólnota Prowincji Awiniońsko-Akwitańskiej. Obecnie składa się z 6 zakonników (3 z Quebecu i 3 z Francji).

Kapituły Okręgów

Wchodzimy w fazę Kapituł Prowincjalnych i innych Okręgów. Niektóre z nich już się odbyły. W odpowiednim czasie do wszystkich rozesłano kilka ważnych dokumentów: przede wszystkim List Generała do Kapituł, który przypomina o pewnych podstawowych zasadach i kwestiach, które należy wziąć pod uwagę we wszystkich Okręgach. Podobnie rozesłano Praktyczne instrukcje dla Kapituł Prowincjalnych, zaktualizowane o nowe normy zatwierdzone przez Kapitułę Generalną w 2021 roku, a także dostosowane do niektórych ważnych innowacji Prawa Powszechnego Kościoła, takich jak możliwość wyboru braci zakonnych (bez święceń) na przełożonychwspólnotowych lub przełożonych wyższych.

Nowy list od Ojca Generała informuje natomiast, że – na razie w tym sześcioleciu – do naszego Zakonu będzie stosowana ogólna norma Kodeksu Prawa Kanonicznego, która stanowi, że przełożeni wybrani przez Kapituły Prowincjalne muszą być zatwierdzeni przez Przełożonego Generalnego (KPK 625, 3). Ta nowość dotyczy przełożonych wyższych Prowincji i Semiprowincji. Co do pozostałych Okręgów, należy pamiętać, że Komisarze (i Radni Komisariatów) zawsze potrzebowali zatwierdzenia wyboru przez Przełożonego Generalnego. Delegaci Generalni są następnie mianowani bezpośrednio przez Przełożonego Generalnego, po odpowiedniej konsultacji; dlatego Delegatury Generalne nie wybierają własnego Delegata, a jedynie przeprowadzają konsultacje wstępne, zgodnie z tym, co zostało ustalone w statutach Delegatury, jeśli takie istnieją.

Zrewidowaliśmy kalendarz obchodów Kapituł. Przypominamy, że muszą być zwołane z odpowiednim wyprzedzeniem, a daty muszą być podane do wiadomości Definitorium tak szybko, jak to możliwe.

Definitorium Nadzwyczajne 2023
Po zakończeniu Kapituł Okręgów odbędzie się Definitorium Nadzwyczajne, zaplanowane od 27 sierpnia (przyjazd) do 3 września (wyjazd) w Lisieux.

Głównym tematem Definitorium Nadzwyczajnego będzie restrukturyzacja Zakonu: utworzenie nowych Prowincji, łączenie, reorganizacja, modyfikacja statutu prawnego, uproszczenie typów Okręgów. Będziemy wspólnie studiować mapę obecności Karmelu Bosego, możliwe założenia i współpracę między Prowincjami. Jak już stwierdzono w Liście Ojca Generała, prosimy, aby Kapituły Prowincjalne przeanalizowały silne i słabe stronywłasnego Okręgu i na nowo przedstawiły możliwą współpracę i umowy z innymi Prowincjami lub Regionami. Byłoby dobrze, aby Konferencje Prowincjałów podjęły tę kwestię i przedstawiły propozycje przed Definitorium Nadzwyczajnym.

Poświęcimy również dzień na braterskie spotkanie i dialog z biskupami Zakonu, których poprosimy o pomoc w refleksji nad teraźniejszością i przyszłością Karmelu w świecie oraz nad tym, jak odpowiedzieć na aktualne wyzwania, jakie stawia przed Zakonem zmieniająca się sytuacja świata i Kościoła. Na Definitorium w marcudoprecyzujemy program spotkania.

Życie Okręgów

Definitorium przeanalizowało niektóre szczegółowe zagadnienia różnych okręgów Zakonu, wśród których przypominamy:

Udzieliliśmy Prowincji Krakowskiej zgody na kanoniczne erygowanie klasztoru w Katowicach.

Przyjęliśmy prośbę Komisariatu Madagaskaru o przeniesienie wspólnoty Anse Boileau (Seszele) na wyspę Praslin, na tym samym archipelagu.

Sprawdziliśmy niektóre umowy o współpracy między Prowincjami. W tej kwestii ocenimy bieżące doświadczenieobowiązujących konwencji i dokonamy przeglądu orientacyjnych kryteriów przeniesienia zakonników do posługiw innych Prowincjach. Będzie to również jeden z tematów, które zostaną poruszone na następnym Definitorium Nadzwyczajnym.

Przeanalizowaliśmy niektóre wnioski o pomoc ekonomiczną składane przez Prowincje w konkretnych potrzebach, na które zostanie udzielona bezpośrednia odpowiedź.

Kuria Generalna

Ojciec Jérôme Paluku, Sekretarz ds. Współpracy Misyjnej, poinformował Definitorium o niektórych z wielu projektach związanych z Zakonem w różnych częściach świata. Sekretariat ma za zadanie koordynować i ułatwiać składanie wniosków o pomoc finansową przez różne organizacje obywatelskie i kościelne, które przeznaczają fundusze na działania społeczne i rozwój. Sekretariat jest otwarty na porady w sprawie przygotowania i towarzyszenia projektom, próśb o pomoc i wzajemnych relacji z organizacjami. Agencje doceniają, a wręcz coraz częściej wymagajądostarczania szczegółowych i wiarygodnych informacji na temat wykorzystania pomocy, którą dystrybuują. Oznacza to również potrzebę rozwoju w zakresie dobrych szkoleń z administracji i zarządzania finansami w całym Zakonie. W odniesieniu do tej kwestii wyjaśniono, że pomoc przyznana przez Konferencję Episkopatu Włoch (CEI) na projekt w Ranchi (prowincja Malabar) została prawidłowo wykorzystana i możliwe było zarówno uzupełnienie brakujących informacji w celu uzasadnienia problemów w zarządzaniu, które wystąpiły w trakcie procesu, jak i zakończenie spłaty zaległej kwoty.

Wraz z Prokuratorem Generalnym, ojcem Jeanem-Josephem Bergarą, zajęliśmy się kilkoma konkretnymi przypadkami zakonników, którzy mieli opuścić Zakon. Poza koniecznymi krokami, niekiedy długimi i złożonymi, chcemy w szczególny sposób towarzyszyć naszym braciom i siostrom, którzy z różnych powodów przeżywają trudności osobiste lub kryzys powołaniowy, i pomóc każdemu odnaleźć własną drogę, w świetle woli Bożej. Jednocześnie przełożeni winni być szczególnie czujni w przestrzeganiu procedur ustanowionych w celu uregulowania sytuacji zakonników należących do ich jurysdykcji.

Ekonom Generalny, ojciec Paolo De Carli, przedstawił zwyczajowe sprawozdanie na temat sytuacji ekonomicznej i administracyjnej Domu Generalnego. Razem z nim przeanalizowaliśmy kilka konkretnych problemów związanych z ekonomią i najlepszy sposób służenia Zakonowi na tym polu. Zatwierdziliśmy utworzenie komisji ekonomicznej, która może doradzać Definitorium i Ekonomowi (a w niektórych przypadkach także Prowincjom) w sprawach,takich jak inwestycje, miejsca pracy, czynsze itp. Co się tyczy stosunków ekonomicznych z Prowincjami, Definitorium przypomina, że muszą one przesłać Ekonomowi Generalnemu trzyletnie sprawozdanie ekonomiczne, które jest przedstawiane Kapitule Prowincjalnej (Przepisy wykonawcze 260).

Postulator generalny, ojciec Marco Chiesa, przedstawił szczegółową i aktualną listę procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych na koszt Postulacji Generalnej. Tworzą one długą listę, ponieważ obejmują nie tylko sprawy zakonników i zakonnic oraz świeckich Karmelu Terezjańskiego, ale także sprawy innych rodzin zakonnych powiązanych z Zakonem.  

Ojciec Angelo Lanfranchi, jako Archiwista Generalny, przekazał najnowsze informacje na temat archiwum cyfrowego (www.digicarmel.com), które jest obecnie w pełni aktywne i stopniowo wzbogacane o nowe materiały bardzo przydatne dla historii i statystyki Zakonu. Zilustrował także niektóre projekty digitalizacji materiałów i renowacji dokumentów z Archiwum Ogólnego.

Karmelitanki Bose

Z ojcem Rafałem Wilkowskim, Sekretarzem ds. Mniszek, rozmawialiśmy na różne tematy związane z życiem karmelitanek bosych.

Staramy się ze szczególną bliskością i troską podążać za wspólnotami, które znajdują się w sytuacji braków personalnych lub jakiejś słabości. Rozeznanie konieczne w tych przypadkach wymaga szczerego otwarcia się na wolę Bożą i na pośrednictwo Kościoła. Chociaż w większości przypadków tak się dzieje, z bólem zauważamy jednak trudności i napięcia, które pojawiają się z powodu postaw nieakceptowania rzeczywistości, a nawet nieposłuszeństwa wobec Kościoła.

Nie zapominajmy o rewizji Konstytucji Sióstr Karmelitanek Bosych, zgodnie z prośbą, którą Dykasteria ds. Życia Konsekrowanego skierowała do Ojca Generała w celu koordynacji tego procesu. W obecnej fazie wstępnejprzygotowuje się pewien schemat postępowania, aby ta rewizja była jak najbardziej adekwatna i brała pod uwagę aktywny udział mniszek, zwłaszcza za pośrednictwem federacji i stowarzyszeń.

Świecki Karmel

Ojciec Ramiro Casale, Delegat ds. Świeckiego Zakonu, zrelacjonował spotkania, które w minionych tygodniach odbył ze wspólnotami i Radami Świeckiego Zakonu w różnych krajach Ameryki Łacińskiej (Gwatemala, Salwador, Kostaryka, Panama, Dominikana, Ekwador, Brazylia).

Dyskutowaliśmy z ojcem Ramiro o tym, jak uzyskać bardziej bezpośredni udział świeckich karmelitów w koordynacji i towarzyszeniu Świeckiemu Zakonowi przez Generała i Definitorium. Rozważana jest możliwość powołania Międzynarodowej Rady Członków OCDS. Skomentowaliśmy również propozycję zorganizowania światowego spotkania Świeckiego Karmelu w 2026 roku oraz kroki, które są podejmowane w związku z jego organizacją. Definitorium zatwierdziło Statuty Świeckiego Zakonu na Karaibach i w Brazylii Południowej.

Przypominamy, że w lutym przyszłego roku w Iraku odbędą się obchody 400. rocznicy przybycia Zakonu do Mezopotamii. W tym celu od 17 do 25 lutego zaplanowano różne działania, w których weźmie udział Ojciec Generał.

Zakończyliśmy posiedzenie Definitorium u bram Bożego Narodzenia. Wraz z całą Wspólnotą Domu Generalnego, zjednoczeni z Braćmi i Siostrami z całego Zakonu, świętujemy z chrześcijańską radością Wcieloną Obecność Syna Bożego w świecie i w każdym wierzącym. Módlmy się z ufnością do Dzieciątka z Betlejem, aby w Nowym Roku cała ludzkość odczuła błogosławieństwo, które pochodzi z wysoka, i aby wszystkie narody mogły żyć w pokoju i braterstwie. Prosimy w szczególny sposób o błogosławieństwo Pana dla Kapituł Prowincjalnych, które są celebrowane w Zakonie.

Całej wielkiej Rodzinie Karmelu Terezjańskiego życzymy radosnego Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2023.

Rzym, 18 grudnia 2022 r.

Z braterskim pozdrowieniem,

O. Miguel Márquez Calle, Generale

O. Agustí Borrell i Viader

O. Pius James D’Souza

O. Philbert Namphande

O. Roberto Maria Pirastu

O. Christianus Surinono

O. Martín Martínez Larios

O. Christophe-Marie Baudouin

O. Jean-Baptiste Pagabeleguem

 

******
Źródło: www.carmelitaniscalzi.com

Tłum. O. Stanisław Fudala

Za: www.karmel.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie