Sześciolecie 2021-2027 – List nº 1
Drodzy Bracia i Siostry w Karmelu Terezjańskim:
Członkowie nowego Definitorium Generalnego Zakonu pozdrawiają Was na początku sześciolecia, które właśnie się rozpoczęło. Kilka tygodni temu mogliśmy wreszcie celebrować Kapitułę Generalną, która odbyła się w Rzymie od 30 sierpnia do 14 września. Spotkanie kapitulne było doświadczeniem komunii, dialogu i rozeznania, które pomogło nam wyczuć puls życia Zakonu, z jego światłami i cieniami, z jego trudnościami i nadziejami. Na Kapitule mogliśmy doświadczyć bogactwa różnorodności, którą nie zawsze łatwo połączyć z jednością. Opuściliśmy zgromadzenie kapitulne z pragnieniem i zapałem wszystkich, aby z mocną determinacją odpowiadać na wezwanie Pana, by być dzisiaj prawdziwymi karmelitami bosymi. Niektóre z tematów, które zgłębiła Kapituła, to: Deklaracja o charyzmacie Karmelu Terezjańskiego, rewizja niektórych Przepisów wykonawczych oraz formacja początkowa i ciągła.
Definitorium wybrane przez Kapitułę Generalną składa się z Przełożonego Generalnego o. Miguela Márquez Calle (Prowincja Iberyjska) i ośmiu Definitorów Generalnych: Agustí Borrell Viader (Prowincja Iberyjska), Pius James D’Souza (Prowincja Karnataka-Goa), Philbert Namphande (Prowincja Navarra, Delegatura Prowincjalna Malawi), Roberto Maria Pirastu (Semiprowincja Austrii), Christianus Surinono (Komisariat Indonezji), Martín Martínez Larios (Prowincja Meksykańska), Christophe-Marie Baudouin (Prowincja Paryska), Jean-Baptiste Pagabeleguem (Prowincja Iberyjska, Delegatura Prowincji Afryki Zachodniej).
Po pierwszym kontakcie na zakończenie Kapituły Definitorium odbyło swoje pierwsze formalne spotkanie w dniach 6-9 października w Domu Generalnym. Ojcowie Philbert i Christianus mogli uczestniczyć w spotkaniu za pośrednictwem Internetu, oczekując jeszcze na wizy niezbędne do podróży do Włoch. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy mogli być obecni na następnym spotkaniu, które powinno rozpocząć się 6 grudnia.
W tych dniach udało nam się dokonać pierwszej wymiany wrażeń i pomysłów i zaczęliśmy planować działania na sześciolecie. W pierwszej kolejności określiliśmy cele priorytetowe dla tego nowego etapu życia Zakonu, na podstawie refleksji i decyzji Kapituły Generalnej, zebranych w dużej mierze w dokumencie kapitulnym „Juntos andemos, Señor” (Idźmy razem, Panie) (dokument ten wraz z innymi ważnymi materiałami Kapituły dostępny jest na stronie internetowej Zakonu: www.carmelitaniscalzi.com).
Jednym z podstawowych celów sześciolecia jest umocnienie poczucia przynależności do tej samej rodziny, do której powołał nas Bóg, do Karmelu Terezjańskiego. Dlatego będziemy się starać wspierać wszystko, co ożywia i wzmacnia komunię i braterstwo w Zakonie. W tej kwestii powinna być bardzo pomocna oficjalnie zatwierdzona przez Kapitułę Generalną Deklaracja o charyzmacie Karmelu Terezjańskiego, którą teraz będziemy poznawać, przyswajać i stosować; razem będziemy szukać odpowiednich środków, aby ten ważny dokument był źródłem odnowy, a nasze życie rzeczywiście odpowiadało temu, czego Bóg oczekuje od nas dzisiaj, jako karmelitów bosych, w służbie Kościoła i ludzkości.
W chwili obecnej szczególnie istotne jest wszystko to, co dotyczy formacji, zarówno początkowej, jak i ciągłej. Formacja jest zadaniem osobistym i wspólnotowym, i jej proces winien trwać przez całe życie. Oczywiście pierwsze etapy formacji mają szczególne znaczenie i należy o nie zadbać w sposób specjalny. Z tego powodu warto zwrócić szczególną uwagę na różne aspekty niezbędne dla dobrej formacji: rozeznawanie powołań, tworzenie wspólnot formacyjnych, przygotowanie formatorów itd. Kapituła Generalna poprosiła o rewizję Ratio formationis, aby nadal było ono inspirującym przewodnikiem dla Zakonu.
Kolejnymi celami, które będą stopniowo się kształtować, będą duszpasterstwo młodzieży i obchody rocznic naszych świętych, w tym czterechsetlecie kanonizacji Teresy od Jezusa (2022), 150. rocznica urodzin Teresy od Dzieciątka Jezus (2023) ) i stulecie jej kanonizacji (2025), trzechsetlecie kanonizacji Jana od Krzyża i stulecie jego doktoratu (2026).
Jednym z zadań zwykle powierzonych Definitorom jest przeprowadzanie w imieniu Generała wizytacji duszpasterskich w różnych okręgach Zakonu. Rozmawialiśmy o tym, jak je realizować i przygotowaliśmy wstępną listę tych, które zostaną przypisane do każdego z nich, a także ewentualny ich kalendarz. Każdemu z Definitorów zostanie powierzony określony region, chociaż może on odwiedzać okręgi na innych terytoriach. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach wizytacja odbywać się będzie we współpracy dwóch Definitorów. Ponadto, w zależności od możliwości, Generał będzie starał się być obecny na zakończenie wizytacji lub w pewnym momencie w czasie jej trwania.
Ponadto każdy z Definitorów będzie szczególnie troszczył się o określony obszar pracy, zawsze w porozumieniu z Generałem i Definitorium, zgodnie z następującym podziałem: Agustí (Wikariusz generalny i moderator Kurii; ośrodki kultury, kultura i formacja), Pius (Karmel Świecki), Philbert (Karmelitanki Bose), Roberto Maria (ekonomia i komunikacja), Christianus (misje), Martín (formacja początkowa), Christophe-Marie (duszpasterstwo młodzieży; ekologia i stworzenie), Jean-Baptiste (formacja początkowa, duszpasterstwo młodzieży).
Jeśli chodzi o urzędników Kurii Generalnej, których mianowanie należy do Definitorium i do Generała, odnowiliśmy aktualnie obowiązujące nominacje, z możliwością późniejszej oceny słuszności ewentualnych zmian. Dostrzegliśmy potrzebę dalszego poszukiwania współpracowników dla Domu Generalnego i jego różnych sekcji, aby Zarząd Generalny mógł świadczyć skuteczną posługę. W tym sensie prosimy, aby nie zmniejszała się gotowość zakonników i okręgów do współpracy w potrzebach Zakonu.
Jeśli chodzi o Delegata ds. Zakonu Świeckiego i instytutów afiliowanych, o. Alzinir Debastiani zakończył swoją służbę na tym stanowisku; Serdecznie dziękujemy mu za poświęcenie, z jakim w ostatnich latach wykonywał cenną i efektywną pracę. Na jego miejsce mianowaliśmy o. Ramiro Casale (Prowincja Kalifornia-Arizona), który w najbliższych dniach przejmie jego nową odpowiedzialność.
Dokonaliśmy również nominacji na niektóre urzędy, których trzyletni mandat dobiegł końca. Dla wspólnoty stałej Teresianum w Rzymie mianowaliśmy o. Alberta Wacha przełożonym, o. Innocentego Hakizimana pierwszym jej radnym i o. Gianniego Evangelistiego na jej ekonoma; dla wspólnoty specjalizacji (Seminarium Missionum) mianowaliśmy przełożonym o. Johannesa Gorantla.
Ponieważ dwóch spośród Definitorów wybranych przez Kapitułę Generalną było urzędującymi prowincjałami, Definitorium Generalne, po konsultacji z odpowiednimi Radami prowincjalnymi (zob. Konstytucje 198), mianowało o. George Santhumayor prowincjałem Karnataka-Goa i o. Guillaume Dehorter prowincjałem paryskim.
Jesteśmy wdzięczni Ekonomowi generalnemu za przekazane nam informacje o sytuacji finansowej i praktycznych sprawach związanych z administracją ekonomiczną ośrodków oraz rzeczywistości zależnych od Zarządu Generalnego. Dziękujemy również Prokuratorowi Generalnemu za informacje o pracy, którą wykonał oraz o niektórych sprawach wymagających interwencji w dykasteriach watykańskich.
Definitorium zajęło się także konkretnymi tematami, co do których należało podjąć decyzję. Zatwierdziliśmy umowy o współpracy między Prowincjami Iberyjską i Awinion-Akwitania (dla Senegalu) oraz między Prowincjami Środkowych Włoch i Karnataka-Goa, a także między Komisariatami Sycylii i Madagaskaru. Udzieliliśmy również pozwolenia na pracę w niektórych domach w Prowincji Iberyjskiej. Ponadto wyraziliśmy nasze poparcie dla prośby biskupów francuskich o zbadanie możliwości kanonizacji równoważnej (tj. bez potrzeby cudu) dla męczenniczek z Compiègne.
Pod koniec pierwszego spotkania nowego Definitorium Generalnego ponawiamy nasze pragnienie i zobowiązanie do życia w służbie całego Zakonu – braci, mniszek i świeckich – w szczerym uznaniu naszej małości i ufności w bliskość Was wszystkich i Waszej modlitwy do Pana, aby pomógł nam zawsze szukać Jego woli i dobra całej rodziny Karmelu Terezjańskiego.
W bliskości uroczystości naszej Matki Teresy od Jezusa prosimy Świętą, aby towarzyszyła nam swoim wstawiennictwem, byśmy w naszych czasach byli wiernymi i twórczymi naśladowcami stylu życia, który ona zapoczątkowała. Z nią i tak jak ona zawsze możemy mówić: „Idźmy razem, Panie!”.
Z braterskim pozdrowieniem
- Miguel Márquez Calle, Generał
- Agustí Borrell
- Pius James D’Souza
- Philbert Namphande
- Roberto Maria Pirastu
- Christianus Surinono
- Martín Martínez Larios
- Christophe Marie Baudouin
- Jean-Baptiste Pagabeleguem
Rzym, 11 października 2021
Tłumaczenie z j. włoskiego : o. Grzegorz A. Malec OCD
Za: www.karmel.pl