Kardynał Souraphiel o swojej nominacji kardynalskiej

W sobotnie popołudnie podczas “wizyty kurtuazyjnej” poprzedzającej oficjalny Konsystorz publiczny podczas którego ustanowiono 20 nowych Kardynałów, niektórzy z nich w rozmowie z dziennikarzami serwisu ZENIT.org dzielili się tym, co to doświadczenie dla nich znaczy.

Również Kardynał Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM z Etiopii podzielił się swoimi przemyśleniami na temat wyniesienia do godności kardynalskiej.

Zapytany o swoją reakcję na nominację Arcybiskup Addis Abeby powiedział, że był zaskoczony zwłaszcza, że na początku, z powodu różnicy czasu, nie wiedział nic o decyzji Papieża. Jak powiedział, usłyszał o tym dwie godziny po fakcie.

“Kiedy o tym usłyszałem” – zaznaczył – “poczułem się mały. Jakby Ojciec Święty przeszukał Etiopię i uznał, że Etiopia jest godna, aby w ten sposób być połączona z Kościołem Powszechnym”. “Oto jestem, i zrobię tule ile mogę, aby być jego doradcą, pomagać mu w administrowaniu i zarządzaniu Kościołem Powszechnym”.

Na pytanie o to czego Kościół w Etiopii najbardziej potrzebuje odpowiedział: “uznania, że Etiopia to bardzo starożytny kraj chrześcijański” i “tym co ważne na temat Etiopii to jej wiara, religia obecna w całym kraju, przez wszystkie wieki”.

“To jedyny kraj w regionie, który pomimo różnych wyzwań zachował swoją religię, oraz największy pod względem liczebności chrześcijan [obrządku wschodniego], po Rosji”. Mimo, że większość Etiopii to chrześcijanie obrządku bizantyjskiego,  Kardynał podkreślił, że kraj się zmienia.  “To nie jest już Etiopia jaką znamy. Aktualnie Etiopia staje się krajem wykształconym, stawiającym czoło wyzwaniu modernizacji kraju”.

Kardynał Souraphiel wyraził swoją nadzieję na to, że Ojciec Święty zatrzyma się w Etiopii podczas planowanej w tym roku wizyty w Afryce. “Zaprosimy Ojca Świętego do odwiedzenia Etiopii również dlatego, że teraz Etiopia jest stolicą Afryki”, powiedział. “Wierzę, że przybędzie i zwróci się do rdzennych Etiopczyków, zwracając szczególną uwagę na to, że Afryka posiada wartości tradycyjne, kładzie nacisk na szacunek dla człowieka, którymi może się podzielić z resztą ludzkości”.

“Dla Kościoła to jest Niesamowite Doświadczenie”.

Za: www.famvin.org.

Wpisy powiązane

Dominikanie: Wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem

Michalici: Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Kuli (Papua-Nowa Gwinea)

Św. Franciszek w Muzeach Watykańskich, na 800. rocznicę stygmatów