Kard. Parolin spotkał się z dwoma ukraińskimi redemptorystami, którzy wyszli z rosyjskiej niewoli 

23 lipca 2024 r. zakończyła się wizyta na Ukrainie najbliższego współpracownika papieża Franciszka. Tuż przed powrotem do Watykanu kard. Pietro Parolin spotkał się z dwoma ukraińskimi greckokatolickimi redemptorystami, którzy niedawno odzyskali wolność, po tym jak spędzili w rosyjskiej niewoli ponad dwa lata. Opowiedzieli papieskiemu wysłannikowi o tym, co przeżyli i dziękowali za wsparcie Watykanu w sprawie ich uwolnienia.

Po południu, 23 lipca, kardynał Parolin opuścił Kijów i w drodze do Polski zatrzymał się we Lwowie, gdzie spotkał się z ojcami redemptorystami Bohdanem Heletą i Iwanem Lewickim, którzy zostali uwolnieni z rosyjskiej niewoli 28 czerwca 2024 r. W braterskiej rozmowie wysłannik Ojca Świętego pytał o warunki ich uwięzienia i obecny stan zdrowia. Obaj kapłani wyrazili wdzięczność za modlitwy i niestrudzoną troskę Ojca Świętego i Stolicy Apostolskiej o ich los.

Szef papieskiej dyplomacji odwiedził Lwów, Odessę, Kijów i Berdyczów. Odbył serię spotkań duszpasterskich i rozmów politycznych. Na zakończenie swej wizyty wskazał, że w ostatnim czasie udało się zbudować między Ukrainą i Stolicą Apostolską relacje oparte na większym zaufaniu i zrozumieniu. „Nasza dyplomacja zawsze była dyplomacją pokoju i nie ma innej racji istnienia niż pomoc w przywróceniu pokoju tam, gdzie został utracony i zapobieganiu konfliktom” – powiedział kard. Parolin.

Wskazał na konieczność niesienia pomocy humanitarnej oraz kontynuowanie wysiłków na rzeczy wymiany jeńców wojennych i powrotu do domów deportowanych do Rosji dzieci. „Potrzebna jest dobra wola wszystkich. I każdy powinien czuć się odpowiedzialny za budowanie pokoju” – powiedział watykański sekretarz stanu podsumowując swą wizytę na Ukrainie.

Mariusz Krawiec SSP, Beata Zajączkowska / vaticannews.va

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie