Kapucyni: Wspólny nowicjat Meksyku, Ameryki Środkowej i Karaibów

Rok po inauguracji, która miała miejsce 3 lipca 2022 r., wspólny nowicjat w Ocotepeque w Hondurasie zaczyna przynosić owoce. W ostatnich dniach 11 braci złożyło śluby czasowe, w swoich okręgach, po spędzeniu roku nowicjatu wymaganego przez nasze Konstytucje. Podczas podsumowania magister nowicjuszy br. Eusebio Hernàndez wspomniał o zaletach i wyzwaniach tego projektu, do których należą:  zastosowanie Ratio Formationis w rozległym regionie geograficznym Zakonu, wysoka jakość formacji, świadomość, że jesteśmy Zakonem uniwersalnym i powołanym do służby wszędzie tam, gdzie istnieje taka potrzeba, aktualizacja i ujednolicenie programów formacyjnych postulatu i ponowicjatu w różnych okręgach oraz zaangażowanie w budowanie Zakonu braci o specyficznym charyzmacie, pomimo różnorodności tradycji i kultur. 

Obok tych wartości pozostają do pokonania pewne wyzwania: stworzenie przestrzeni sprzyjającej braciom do głębokiego przeżycia etapu nowicjatu, zapewnienie ciągłości procesów formacyjnych i przezwyciężenie „indywidualnych tradycji”, które powstały w kustodiach i zostały przekazane braciom, ale które nie mają nic wspólnego z tradycją kapucyńską. 

Poza tym, wspólny nowicjat jest dzisiaj oazą doświadczenia międzykulturowego; miejscem, w którym bracia są świadomi, że składają profesję w Zakonie, a nie tylko w poszczególnych okręgach; przestrzenią budowania tożsamości i przynależności do Zakonu Kapucynów. Przypomnijmy, że w obecnym roku formacyjnym 2023-2024 nowicjat kontynuuje 9 braci w formacji: 3 z Meksyku-Teksasu, 3 z północnego Meksyku, 1 z północnej Ameryki Środkowej i 2 z południowej Ameryki Środkowej.

Za: www.ofmcap.org

Wpisy powiązane

Papież: szacunek dla ludzkiego życia postawą cywilizacji pokoju

Stolica Apostolska 2024 – najważniejsze wydarzenia

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia