Home WiadomościZe Świata Kapucyni w zatoce

Kapucyni w zatoce

Redakcja

W tym roku rodzina franciszkańska obchodzi 800. rocznicę wizyty św. Franciszka u Sułtana Egiptu. Kilka tygodni temu Papież po raz pierwszy odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie publicznie celebrował Eucharystię w stolicy Abu Dhabi z udziałem katolików obecnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i sąsiednich krajach. Przy okazji tego ważnego wydarzenia przedstawiamy pracę i życie naszych współbraci Kapucynów, którzy żyją w tej części świata.

Kustodia Braci Mniejszych Kapucynów w Arabii obejmuje dwa wikariaty: Południowy (Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jemen, Oman) i Północny (Kuwejt, Arabia Saudyjska, Katar i Bahrajn). W jej skład wchodzi siedem krajów, w których pracuje 75 kapucynów, pochodzących z 20 okręgów zakonu: 53 braci pochodzi z Indii, 11 z Filipin, 4 z Libanu, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 2 ze Szwajcarii, 1 z Tanzanii i 1 z Włoch. Jest to również jedyna Kustodia Zakonu, w której nie ma rodzimych braci, ale wszyscy pochodzą z innych części świata, są swego rodzaju migrantami z ograniczonym czasem pobytu, podobnie jak wszyscy inni cudzoziemcy w tych krajach.

Kościoły cieszą się dużą popularnością wśród wiernych, którzy w przeważającej większości pochodzą z krajów na całym świecie i są tu pracownikami we wszystkich sektorach gospodarki i usług. Jest też wielu świeckich, którzy współpracują w naszych kościołach. Stanowi to także wyjątkową rzeczywistość w naszym świecie kapucyńskim, gdzie wszystkie nasze obecności mają charakter parafialny, a wszyscy bracia są zaangażowani w duszpasterstwo.

Nasi bracia tutaj żyją wśród muzułmanów i dlatego są zaproszeni do milczącego propagowania orędzia ewangelicznego za przykładem św. Franciszka z Asyżu.

Katolicy pochodzą z całego świata i przynoszą ze sobą swoje kultury, języki i tradycje. Przynależą oni do różnych obrządków (syromalabrski, maronicki, chaldejski itd.), stanowiąc w ten sposób żywy obraz Kościoła niemal z całego świata.

Kapucyni pochodząc z całego świata są wezwani do swego rodzaju zmagania w życiu wspólnym napotykając na braci z różnych kultur. Wszystko to stanowi bogactwo, ale także wyzwanie. Modlitwa i zobowiązania pomagają braciom żyć razem. Co prawda wszyscy wzrastali i kształtowali się w różnych miejscach i kulturach, jednakże tutaj są razem dla Kościoła i Zakonu. Posługa sprawowana jest w różnych językach, ale wszyscy są tutaj, aby służyć wiernym. To z pewnością wyzwanie, ale kiedy uczymy się od siebie nawzajem, doświadczamy także radości i przyjemności życia w różnorodności.

Ludzie myślą, że Arabia jest tylko krajem muzułmańskim i że nie ma tu kościołów katolickich i wiernych katolickich. Nie jest to zgodne z prawdą. Istnieją duże różnice między krajami na półwyspie arabskim, w niektórych nie można mieć kościołów; w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mamy jednak dużą liczbę katolików, którzy uczestniczą w naszych weekendowych liturgiach i gromadzą się licznie w naszych kościołach. Bezsprzecznie są to kraje muzułmańskie, ale również tutaj jest wielu chrześcijan i wielu katolików. Praca jest również wspaniałą okazją do uczenia się od siebie nawzajem i dawania świadectwa własnej wiary, zdolnej do zmiany życia zgodnie z nauką Ewangelii.

Artykuł i zdjęcia za: ofmcap.org

Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska
Za: kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda