Kamerun: wspomnienie bł. Jana Pawła II w Sanktuarium w Atoku

Dekret kongregacji watykańskiej dotyczący kultu liturgicznego błogosławionego Jana Pawła II zasadniczo dotyczy diecezji rzymskiej i diecezji w Polsce, ale daje jednak możliwość także innym diecezjom, zgromadzeniom zakonnym na świecie, na wspomnienie liturgiczne na ich terytoriach. Dlatego też na naszej misji afrykańskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Atoku celebrowaliśmy święto błogosławionego Papieża, który przyczynił się do powstania naszego Sanktuarium; bowiem on sam osobiście w 2003 r. pobłogosławił nam obraz Chrystusa Miłosiernego, który rok później 18 kwietnia 2004 r. uroczyście intronizowaliśmy w naszym kościele, a bp Jan Ozga ogłosił naszą misję w Atoku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, jak dotąd jedynym w całym Kamerunie.

Podczas specjalnej audiencji udzielonej nam 3 października 2003 r. Papież skierował do nas słowa umocnienia, abyśmy szli i głosiili całemu światu miłosierdzie: „Annoncez ce paroles: „Jesus j’ai confiance en Toi” (Głoście te słowa: „Jezu ufam Tobie”). Papież wypowiedział nam te słowa w językach francuskim i polskim, czytając je z obrazu Chrystusa Miłosiernego, który przed nim rozwinęliśmy z rulonu, aby go pobłogosławił i potem abyśmy mogli go zawieźć do Kamerunu. Dzień później otrzymaliśmy specjalne błogosławieństwo podpisane własnoręcznie przez Jana Pawła II, w którym wskazał nam konkretnie, na czym ma polegać nasza misja miłosierdzia:

Jego Świątobliwość Jan Paweł II udziela swojego błogosławieństwa apostolskiego dla Promocji Apostolatu Bożego Miłosierdzia i stworzenia Sanktuarium w parafii Atok, jako miejsca modlitwy i duchowości, gdzie każdy mając zaufanie do Boga bogatego w Miłosierdzie, otrzyma wiele łask i przebaczenie grzechów

Do błogosławieństwa zostało także dodane życzenie:

Aby Święta Siostra Faustyna Kowalska Apostołka Miłosierdzia była dla wszystkich chrześcijan opiekunką i przykładem dla tego kultu, wyrażonego w modlitwie i życiu: „Jezu ufam Tobie”.

Dwa lata później mogłem osobiście uklęknąć przez Janem Pawłem II na jednej z audiencji generalnych i pokazałem album ze zdjęciami, że dzieło, któremu On błogosławił jest już tworzone. Powstały w całej diecezji wspólnoty Bożego Miłosierdzia i jest Sanktuarium, do którego zaczynają przychodzić pielgrzymi. A na zakończenie Synodu Diecezjalnego w roku 2006 ks. bp Jan Ozga zawierzył Chrystusowi Miłosiernemu wszystkie swoje 22 parafie diecezjalne.

Mając na uwadze tę niezapomnianą obecność Jana Pawła II w naszym posłaniu misyjnym, często wspominaliśmy jego nauczanie i przykład życia, a teraz, kiedy jest błogosławionym, przywołujemy Jego wstawiennictwo i wypraszamy za Jego przyczyną wiele łask dla wiernych.

Podobnie uroczyście obchodziliśmy dzień jego beatyfikacji 1 maja 2011 r. Urządziliśmy specjalny wieczór pamięci Błogosławionego, wydobywając z jego nauczania i życia prawdy i przykłady wiary, przypominając naszym wiernym papieskie słowa skierowane do Kameruńczyków podczas jego dwukrotnych odwiedzin tego kraju oraz ułożyliśmy na jego cześć dwie pieśni. Jedną dla młodych, przypominając im Jego słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi…”, „Przyjmijcie Chrystusa Miłosiernego…”, a druga pieśń to intencje modlitewne, jako dziękczynienie i prośby, za tak wiele dobra, które nam udzielił.

Na tę okazję beatyfikacji siostry Opatrzności Bożej z misji Ayos wyhaftowały nam z afrykańskimi kobietami duży obraz przedstawiający Jana Pawła II rozmodlonego przed obrazem Chrystusa Miłosiernego.

Mając tak bogatą historię z Janem Pawłem II, jego wspomnienie liturgiczne w naszym Sanktuarium nabrało także szczególnego znaczenia. Od piątku zorganizowaliśmy sesję chórów parafialnych. Przybyli też na specjalną sesję pracownicy zdrowia z naszego dekanatu. W konferencji ukazaliśmy bł. Jana Pawła II z całym bogactwem jego wiary, nauczania i dobra, które uczynił dla Kościoła. Modliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia, różańcem i modlitwą brewiarzową przedstawiając za jego pośrednictwem wiele naszych intencji. A uroczystą Eucharystię ze względów duszpasterskich przenieśliśmy na niedzielę 23 października, aby więcej osób mogło w niej uczestniczyć.

Mszy św. przewodniczył ks. Krzysztof Pazio MIC, przełożony naszego wikariatu. Ks. Franciszek Filipiec MIC wygłosił homilię, opierając się na biblijnych czytaniach, oraz drugie kazanie dotyczące błogosławionego, w którym wyszczególnił jego osobiste zaangażowanie w kult Bożego Miłosierdzia.

Ponieważ była to Niedziela Misyjna wspomnieliśmy także papieskie przesłanie i ukazaliśmy Jana Pawła II jako niestrudzonego misjonarza, który potrafił dotrzeć przez swe liczne podróże apostolskie prawie do wszystkich ludzi na świecie ze świadectwem swej wiary i prostym ewangelicznym słowem „Nie lękajcie się, przyjmijcie Chrystusa…”.

Po Komunii św. wszyscy wierni odmówili modlitwę o kanonizację bł. Jana Pawła II oraz przedstawili mu swoje intencje, aby się wstawiał za nimi. Chóry śpiewały swoją nową pieśń; „Błogosławiony Janie Pawle II wstawiaj się za nami…”

Na zakończenie Mszy św. zaproponowaliśmy wiernym uczczenie relikwii błogosławionego. Relikwie otrzymaliśmy od ks. kard. Stanisława Dziwisza, który przekazał je naszemu współbratu ks. Adamowi Bonieckiemu MIC. Ks. Adam bowiem za czasów swojej posługi, jako generał marianów otworzył w naszym Zgromadzeniu misje w Kamerunie i kilkakrotnie nas odwiedził. Towarzyszył także Ojcu św. Janowi Pawłowi II w czasie jego wizyt apostolskich do Kamerunu. W czasie jednej z pierwszych odwiedzin przywiózł nam drugi obraz Chrystusa Miłosiernego, który podarowaliśmy do jednej z naszych kaplic. Ostatnio w sierpniu przywiózł nam relikwie bł. Jana Pawła II.

Uczczenie relikwii ma duże znaczenie dla naszych wiernych. Pragnęli dotknąć jego świętości, bowiem relikwie bł. Jana Pawła II są szczególne. Nie mamy cząstki jego ciała czy kości czy ubrania, ale mamy kroplę krwi. Przez swoje życie Jan Paweł II ukazał gotowość oddania siebie do ostatniej kropli krwi w służbie Chrystusowi i Kościołowi. Oddał ją w czasie męczeństwa, kiedy złoczyńca podniósł na niego rękę, aby mu odebrać życie. Jednak Bóg go uchronił i swoje życie oddał przez wierną posługę Piotra, następcy Chrystusa.

Wszyscy wierni podeszli do relikwiarza, który każdemu przykładaliśmy do policzka, aby oddać cześć błogosławionemu i przedstawiać swoje intencje będąc tak blisko jego świętości. Niektórzy przytrzymywali relikwiarz, aby wypowiedzieć swoje intencje, inni prosili, aby przybliżyć go do chorych miejsc i prosili o uzdrowienie.

Każdy uczestniczący w tej celebracji mógł otrzymać obrazek błogosławionego, aby zanieść go do domu, aby Jan Paweł II był także obecny w naszych rodzinach.

Uczestnikom sesji przekazaliśmy specjalnie wydrukowane na tę okazję foldery, zawierające życiorys błogosławionego, jego wypowiedzi dotyczące kultu Miłosierdzia, dwie nowe pieśni na jego cześć i modlitwę o jego wstawiennictwo.

Oby błogosławiony Jan Paweł II towarzyszył nam zawsze w naszym misyjnym posłaniu, a wiernym w Sanktuarium przysparzał wiele łask i błogosławieństwo.

ks. Franciszek Filipiec MIC

Więcej (zdjęcia) na: www.marianie.pl

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025