Jezuita i skalabrynianin podsekretarzami jednej z dykasterii watykańskich

Ojciec Święty mianował ks. Michaela Czernego SJ oraz ks. Fabio Baggio ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętego Karola Boromeusza podsekretarzami Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Będą oni bezpośrednio wspomagali papieża w sprawach dotyczących migrantów i uchodźców.

Swoje obowiązki będą wypełniali od 1 stycznia, kiedy zacznie działać nowa Dykasteria. Jak wiadomo Franciszek zastrzegł, że osobiście pokieruje działaniami Kościoła wobec uchodźców i migrantów.

Ks. Michael Czerny, SJ urodził się w Czechosłowacji w 1946 roku, a w 1963 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Kanadzie. Dziesięć lat później – w 1973 roku został wyświęcony na kapłana dla tamtejszej prowincji jezuitów. W 1978 roku otrzymał doktorat w dziedzinie badań interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Chicagowskim. W 1979 roku w Toronto założył Jezuickie Centrum ds. Wiary i Sprawiedliwości Społecznej i kierował nim do 1989 roku, kiedy po zamordowaniu jezuitów na Uniwersytecie Ameryki Środkowej (UCA), przeniósł się do San Salvador gdzie w roku 1991 podjął funkcję prorektora tej uczelni oraz dyrektora tamtejszego Instytutu Praw Człowieka. W latach 1992-2002 pełnił funkcję sekretarza ds. sprawiedliwości społecznej w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, a następnie pracował w Afryce jako założyciel i dyrektor jezuickiego ośrodka walki z AIDS. Od 2005 roku jest wykładowcą w Hekima College, na Uniwersytecie Katolickim Afryki Wschodniej w Nairobi, współpracuje z Konferencją Episkopatu Kenii. Od 2010 roku był konsultantem Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju.

Ks. Fabio Baggio, CS, urodził się w Bassano del Grappa w 1965 roku, a w 1976 roku wstąpił do seminarium Scalabrini-Tirondola Misjonarzy Świętego Karola Boromeusza. Śluby wieczyste złożył w 1991 roku, zaś święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r.. W 1998 roku uzyskał doktorat z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W latach 1995-1997 przebywał w Santiago del Chile, gdzie obok pracy duszpasterskiej pełnił funkcję Dyrektora Komisji Episkopatu Chile ds. Migracji. Następnie, do roku 2002 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Migracji archidiecezji Buenos Aires. W latach 1999-2010 wykładał na Universidad del Salvador (Buenos Aires), Instytucie Teologii św. Pawła – ITESP (w Brazylii), ponadto na Filipinach, gdzie był też dyrektorem ośrodka migracji swego zgromadzenia oraz czasopisma Asian Pacific Migration Journal (APMJ). Od 2000 roku jest profesorem Scalabrini International Migration Institute (SIMI) włączonego do Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Urbaniańskiego w Rzymie, którego od 2013 roku jest dyrektorem i profesorem.

KAI/sz

Za: www.deon.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie