Centrum prowadzi pomoc o charakterze materialnym i psychologicznym dla kobiet-uchodźców, pochodzących szczególnie z Pakistanu i Somalii.
“Kobiety są najbardziej narażone na przemoc, większość z nich została wykorzystana seksualnie. Próbujemy pomóc im poczuć się mniej samotnie” – mówi Jennifer Martin, psycholog JRS.
“Po takich tragicznych doświadczeniach dajemy im szansę, by przepracować tę traumę. Opowiadanie o tym co się stało,dzielenie się, buduje poczucie solidarności. Szok wynikający z doświadczenia innej kultury może być źródłem napięć, szczególnie wśród starszych kobiet. Co więcej, przed kobietami i dziewczynami stoi wyzwanie – muszą ostatecznie znaleźć środki do życia w kraju, w którym są nielegalnymi imigrantkami”.
Celem JRD jest nie tylko pomoc o charakterze materialnym, ale również danie im poczucia jedności (świadomości, że wykorzystanie przez handlarzy ludźmi jest ich wspólnym doświadczeniem), które może być długotrwałym i pozytywnym czynnikiem.
Prawne trudności są trudne do rozwiązania i dziewczętom nie będzie łatwo, by dostosować się do nowego środowiska. Przedstawiciele JRS wierzą jednak, że stopniowa socjalizacja i kontakty z ludźmi mogą przyczynić się odbudowania poczucia godności i pewności siebie.
zenit.org / kw
Za: www.deon.pl