Jezuici – Witebsk: Konsekracja kościoła pw. św. Ignacego Loyoli

W sobotę, 9 lipca br. o godz. 11:00, w jezuickiej parafii pw. św. Władysława w Witebsku (Białoruś) odbyła się uroczysta konsekracja kościoła pw. św. Ignacego Loyoli. Aktu konsekracji dokonał Jego Ekscelencja Ks. Bp Aleg Butkevich. Mszę świętą koncelebrował o. Prowincjał Zbigniew Leczkowski SJ oraz około dwudziestu księży przybyłych na uroczystość.

Cały kościół wypełnił się wiernymi. W tym dniu dotarły też z Rzymu relikwie św. Ignacego, które pozostaną w parafii, by towarzyszyć wiernym w modlitwach zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętego założyciela zakonu jezuitów. Poniżej zdjęcie kościoła.

Proboszczem parafii jest o. Victor Zhuk SJ (ur. 1979), który jutro złoży uroczystą profesję zakonną czterech ślubów w Towarzystwie Jezusowym. O budowę nowego kościoła troszczył się o. Klemens Werth SJ (ur. 1969), który od ponad pięciu lat zarządza finansami parafii i diecezji. Autorem fresków w kościele jest Уладзімір Кандрусевіч.

Ojciec Zhuk przypomniał, że „nasze dzisiejsze wydarzenie przypada w Jubileuszowym Roku Ignacjańskim, w którym świętujemy 500. rocznicę nawrócenia Ignacego (1521) i 400. rocznicę jego kanonizacji (1622). Na Białorusi są kościoły, które noszą imiona innych świętych jezuitów – św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Kostki, ale do tej pory nie było świątyni pod wezwaniem założyciela jezuitów. Wiemy, że w Witebsku w przeszłości znajdował się kościół św. Józefa, zbudowany przez jezuitów, gdzie pracowaliśmy do 1820 r. (na dzisiejszym placu Swobody), a teraz, dwa wieki później, choć w zupełnie innej formie, powraca obecność Towarzystwa Jezusowego w Witebsku. Chcemy czuć się spadkobiercami bardzo bogatej tradycji i w dzisiejszych czasach pracować na chwałę Bożą”.

Pierwsi jezuici przyjechali do Witebska w 1637 roku i działali tam do czasu likwidacji zakonu przez władze carskie w 1830 roku. Po II wojnie światowej niewielu jezuitów prowadziło prace apostolskie na terenie Białorusi. Obecna działalność jezuitów w Witebsku pozwala żywić nadzieję na dynamiczny rozwój obecności Towarzystwa Jezusowego w tym regionie.

Więcej (zdjęcia) na: www.jezuici.pl

Wpisy powiązane

Stolica Apostolska 2024 – najważniejsze wydarzenia

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Wieści z Ukrainy. 28 grudnia 2024 r. Jarosław Krawiec OP