Jezuici na Igrzyskach Olimpijskich

Sport i wiara mają wspólne wartości. Igrzyska olimpijskie, trwające od 26 lipca do 11 sierpnia, są okazją do dawania świadectwa radości i mocy Chrystusa. Jezuici uczestniczą w tym wydarzeniu poprzez obecność kapelanów w wiosce olimpijskiej, wystawy i duchowe wędrówki.

Położone w Bazylice Saint-Denis i La Plaine Saint-Denis, dwie wspólnoty jezuitów są w pełni zmobilizowane, podczas gdy miasto codziennie przyjmuje do 170 000 kibiców, nie licząc mieszkańców dzielnicy.

„Spędzimy lato z tymi, którzy nie będą mogli pozwolić sobie na wyjazd lub zapłacenie za wejście na stadion, i wspólnie doświadczymy igrzysk” – cieszy się o. Jacques Enjalbert SJ, kapelan Domu rekolekcyjnego de Saint-Paul. Dwóch jezuitów, ojcowie Jacques Enjalbert i Grégoire Catta, oraz trzy siostry z zakonu Xawerianek będą częścią zespołu katolickich kapelanów w międzywyznaniowym centrum w wiosce sportowców. Będą dostępni dla sportowców z całego świata, oferując im ciepłe przyjęcie, braterskie wsparcie, wspólna modlitwę i duchowe wysłuchanie zarówno przed, jak i po zawodach. W pobliżu wioski olimpijskiej, w kościele Saint-Ouen-le-Vieux, jezuici będą się wymieniać z księżmi diecezjalnymi, aby codziennie odprawiać dla nich Msze. Dom rekolekcyjny natomiast będzie dążył do połączenia sportu, sztuki i duchowości poprzez różne inicjatywy.

Również w Saint-Denis, Stowarzyszenie „Pierres Vivantes”, inicjatywa zapoczątkowana przez włoskiego jezuitę w 2008 roku, zorganizuje międzynarodowy obóz podczas pierwszych dziesięciu dni igrzysk. Wolontariusze będą oprowadzać zwiedzających po bazylice Saint-Denis i pomagać im odkrywać bogactwo chrześcijańskiej tajemnicy poprzez sztukę i architekturę. Podczas drugiej części igrzysk, obóz będzie przyjmować turystów i pielgrzymów w tym ważnym miejscu sztuki, historii i wiary.

Więcej tu: Jesuits in Europe

Za: jezuici.pl

Wpisy powiązane

VIII Zebranie pallotyńskiej Regii w Rio de Janeiro

Orędownicy dla młodych

Ks. Leszek Kryża SChr: Jeździmy na Ukrainę by pokazać, że zgodnie z apelami Papieża Franciszka – nie zapominamy o wojnie