Jerozolima: były sekretarz generalny COMECE dyrektorem słynnej Szkoły Biblijnej

Francuski dominikanin o. Olivier Poquillon został nowym dyrektorem słynnej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie. Wcześniej był on m.in. sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

56-letni o. Poquillon zastąpi 1 października dotychczasowego dyrektora o. Jeana-Jacques’a Pérennèsa, któremu upłynęła kadencja na tym stanowisku. Nominacji dokonał mistrz generalny Zakonu Kaznodziejskiego o. Gerard Timoner.

Nowy dyrektor jest z wykształcenia prawnikiem, specjalizującym się w prawie międzynarodowym. Był m.in. ekspertem Misji Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy i stałym delegatem swego zakonu przy ONZ w Genewie (2008-2013), przeorem klasztoru w Strasburgu i kapelanem Krajowej Szkoły Administracji (ENA), w której kształcą się elity polityczne Francji. Od 2016 do 2019 roku był sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Jednocześnie pełnił posługę duszpasterską, m.in. we francuskim ordynariacie polowym, wśród skautów i w Caritas archidiecezji strasburskiej.

Od 2019 roku mieszkał w Mosulu w Iraku, gdzie w program UNESCO „Ożywić ducha Mosulu” nadzorował odbudowę klasztoru dominikanów, zniszczonego przez tzw. Państwo Islamskie.

Inicjatorem powstania Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologicznej w Jerozolimie był pod koniec XIX wieku dominikanin, o. Marie-Joseph Lagrange (1855-1938). Jego celem było prowadzenie naukowych studiów nad Biblią. Od 1890 roku szkoła należy do uznanych i najlepszych w świecie ośrodków biblistyki, paleografii i archeologii biblijnej. Jednym z najbardziej znanych owoców jej pracy „Biblia Jerozolimska” (pierwszy katolicki przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych), opublikowana po raz pierwszy w 1956 roku, która stanowi wzorzec dla nowoczesnych tłumaczeń Pisma Świętego, w tym polskiej „Biblii Tysiąclecia”. Placówka ta prowadzi również poszukiwania archeologiczne na całym Bliskim Wschodzie. Wydaje też naukowe czasopismo „La Revue biblique” (Przegląd biblijny).

pb (KAI/ebaf.edu) / Jerozolima

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025