Jedyne takie miejsce w Ugandzie. Projekt polskich franciszkanów przyciąga wiernych z całego kraju

Sanktuarium rozwija się dynamicznie od roku 2015, kiedy miejsce odwiedził papież Franciszek, podczas swojej pielgrzymki do Ugandy.

Położone w historycznym miejscu, związanym z męczeństwem ugandyjskich świętych, jest obecnie jednym z najważniejszych (obok Namugongo – narodowego sanktuarium) miejsc kultu w Ugandzie.

Obecny projekt przybliża o. Wojciech Ulman, proboszcz sanktuarium w Munyonyo:

Misje w Ugandzie od 2001 r. prowadzone są przez franciszkanów krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Obecny projekt budowy Centrum Miłosierdzia Bożego jest jednym z wielu dzieł jakie zakonnicy realizują w Ugandzie.

Przy dotychczasowych misjach w Kakooge, Matudze i Munyonyo franciszkanie pobudowali szkoły, przedszkola, szpitale. Zakonnicy prowadzą liczne dzieła pomocowe wśród ubogich, a także ośrodek formacyjny dla kandydatów do zakonu i nowicjat dla braci z Ugandy i krajów ościennych.

W Munyonyo, miejscu związanym z kultem ugandyjskich świętych, których 60 rocznica kanonizacji przypada w bieżącym roku, zakonnicy wybudowali i prowadzą sanktuarium, w 2017 r. podniesione do rangi bazyliki mniejszej.

To właśnie na terenie sanktuarium, gdzie mają spotkania m.in. grup Bożego Miłosierdzia, na które przyjeżdżają wierni z różnych stron Ugandy, powstaje bieżący projekt Centrum Miłosierdzia Bożego.

– Pomysł zrodził w 2016 r. podczas wizyty ówczesnego arcybiskupa Kampali, abp Cypriana Lwangi Kizito w Łagiewnikach. To wtedy arcybiskup zasugerował, aby mocniej przenieść kult Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski – mówi o. Ulman.

– W Munyonyo mamy dobrą lokalizację, tuż przy nowo wybudowanej drodze z lotniska, więc łatwo dotrzeć. A samo miejsce ma ogromną wartość historyczną. Tu miał miejsce chrzest męczenników, tu został wydany wyrok śmierci na na nich i tu rozpoczęło się ich męczeństwo. Na terenie sanktuarium znajduje się grób św. Andrzeja Kaggwy, jednego z pierwszych męczenników – dodaje zakonnik.

Zobacz film o Munyonyo z 2013 r., z początków misji (53 min.), zanim powstało obecne sanktuarium.

oraz sanktuarium dzisiaj:

Budowa Centrum Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się w 2021 r. Aktualnie trwają prace wykończeniowe kaplicy, którą zwieńczy 15 metrowa figura Jezusa Miłosiernego.

– Mamy takie marzenie, aby każdy kto będzie przejeżdżał autostradą obok naszego sanktuarium, widział Pana Jezusa Miłosiernego, który będzie zapraszał do adoracji, do spowiedzi, do spędzenia czasu w tej kaplicy, która będzie kaplicą Wieczystej Adoracji. Dziękujemy za wsparcie, prosimy o kontynuację i o modlitwę, aby ten projekt pewnego dnia został zakończony – mówi franciszkanin.

O. Ulman wskazuje, iż w Ugandzie, gdzie chrześcijaństwo rozwija się dynamicznie miejsca kultu są istotnym elementem przeżywania wiary.

– Dla ludzi to ważne, że mają miejsce gdzie przychodzą się modlić. Utożsamiają się z miejscem, są dumni i sami wiele dają od siebie, aby takie miejsce powstało – mówi zakonnik.

Strona franciszkanów i możliwość wsparcia dzieła: https://misje.franciszkanie.pl/wybudujmy-kaplice-milosierdzia-w-munyonyo

Za: www.gosc.pl

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia