Izrael: szkoła salwatorianek uznana za najlepszą w kraju

Screenshot

Wysokie wyróżnienie dla szkoły religijnej w Ziemi Świętej: „Szkoła Sióstr Salwatorianek” w Nazarecie, została uznana za najlepszą szkołę w Izraelu przez izraelskie Ministerstwo Edukacji, poinformowało Zgromadzenie Sióstr Boskiego Zbawiciela – Salwatorianek. Edukację pobiera w niej ok. 1500 uczniów. Większość z nich to chrześcijanie różnych wyznań, ale jest też kilku muzułmanów. Językami wykładowymi są arabski, hebrajski i angielski, a uczniowie, oprócz innych przedmiotów, zdają również egzaminy maturalne z tych trzech języków.

Jak poinformowała w oficjalnym komunikacie s. Klara Berchtold, dyrektorka, szkoła założona w latach 60-tych XX wieku, została uhonorowana nie tylko za dobrą edukację, ale także za wartości, którymi żyje się w codziennym życiu szkoły i panującą w niej atmosferę.  Szkoła oferuje również specjalne zajęcia dla uczniów mających trudności w nauce lub autyzm. Dzięki temu wielu z nich ukończyło edukację.

Dzieci pochodzą ze wszystkich klas społecznych

Jeśli rodziny nie mogą sobie pozwolić na płacenie pełnego czesnego, pomaga im zakon lub międzynarodowi sponsorzy. „Z nami doświadczają i uczą się otwartości, szacunku i wzajemnego uznania. Edukacja w duchu holistycznym i chrześcijańskim jest najlepszą rzeczą, jaką możemy dać młodym ludziom na całe życie” – powiedziała s. Berchtold, zwracając uwagę, że „są to również niezbędne warunki wstępne dla pokoju w Ziemi Świętej”.

Nowy rok szkolny rozpoczął się 2 września. Według s. Klary, jak dotąd, mimo wojny, udało się utrzymać normalne funkcjonowanie szkoły. Jednak w międzyczasie Nazaret stał się również celem ataków rakietowych. „Dzisiejszej nocy rakieta spadła tuż przed szpitalem w naszej okolicy. Dzięki Bogu, na zewnątrz budynku. W ciągu dnia były też inne alarmy. Tylko Pan Bóg może nas ochronić i ufamy w to. Jeśli będzie zbyt niebezpieczne, szkoła będzie musiała przejść na nauczanie online” – powiedziała.

Kongregacja Sióstr Boskiego Zbawiciela to zgromadzenie o charakterze apostolskim, misyjnym. Siostry zajmują się m.in. katechizacją, służbą zdrowia, opieką nad dziećmi. Został założony w 1888 roku przez bł. ks. Johanna Baptista Jordana wraz z bł. Therese von Wüllenweber. Zakon liczy obecnie ok. 900 sióstr w 30 krajach świata.

ton/KAI

Wpisy powiązane

Orędzie „Urbi et Orbi”: Jezus jest Bramą zbawienia otwartą dla wszystkich

O. Parol przy grobie św. Jana Pawła II o Bożym Narodzeniu i pierwszym męczenniku

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia