Ingres biskupa Józefa Dąbrowskiego CSMA do katedry św. Dunstana w Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda (Kanada)

29 czerwca 2023 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, odbył się ingres bp. Józefa Dąbrowskiego CSMA, jako 14. biskupa diecezji Charlottetown (Wyspa Księcia Edwarda, Kanada). W Bazylice św. Dunstana  zebrało się Setki ludzi, aby śpiewem i modlitwą powitać długo wyczekiwanego Biskupa Ordynariusza Charlottetown.

Uroczystość zgromadziła wielu dostojnych gości. Wśród licznie przybyłych biskupów (szesnastu) swoją obecnością zaszczycili:  nuncjusz apostolski w Kanadzie abp. Ivan Jurkovic, metropolita archidiecezji Halifax-Yarmouth abp. Brian Joseph Dunn oraz bp Ronald Fabbro – ordynariusz diecezji London. Nie zabrakło również przełożonego generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Dariusza Wilka oraz radcy generalnego ks. Grzegorza Sprysaka. Przybyli także przedstawiciele władzy państwowej:  prezydent prowincji PEI Karen Rossiter oraz były prezydent Gay Garvey.  Licznie zgromadzeni byli księża diecezjalni i zakonnicy, siostry zakonne oraz wierni.

Na samym początku uroczystego ingresu kanclerz ks. Chris Sherren, odczytał treść bulli papieskiej, następnie bp Ronald Fabbro wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Ivanem Jurkovic przekazali pastorał biskupowi Józefowi – symbol pasterza diecezji. Następnie przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji Charlottetown. Homilię w katedrze wygłosił sam bp Józef. Podczas swej homilii skierowanej do wiernych obecnych w Bazylice katedralnej św. Dunstana oraz wszystkich łączących się za pomocą mediów społecznościowych nowy Biskup Charlottetown powiedział m.in.

„Dostojni Goście, Najdrożsi Bracia i Siostry, Rodzino i Przyjaciele,

Witam Was wszystkich serdecznie w ten piękny dzień w tej wspaniałej Bazylice św. Dunstana na początku mojej posługi biskupiej pośród Was! Witam moich braci biskupów i księży, seminarzystów, osoby konsekrowane oraz Was wszystkich, którzy przybyliście z daleka, aby być tutaj dzisiaj ze mną i dziękować Bogu za przywilej bycia częścią Kościoła w Charlottetown!

Francuskojęzycznym wiernym diecezji Charlottetown dziękuję za serdeczne przyjęcie oraz za wszystko, co robicie, aby budować i wzmacniać nasz lokalny Kościół. Liczę na Wasze nieustające wsparcie i przyjaźń. Proszę o modlitwę za mnie, teraz gdy rozpoczynam moją posługę wśród Was”.

W trakcie swojego wystąpienia Biskup Józef Dąbrowski przemawiał po angielsku, francusku, hiszpańsku i włosku.

Po polsku przemówił dwa razy, zwracając się do swoich rodziców i obecnego podczas ingresu, wraz z delegacją michalitów z całego świata, ks. Dariusza Wilka, przełożonego generalnego Zgromadzenia.

Do swoich rodziców biskup Józef powiedział: „wiem, ze łączycie się ze mną dzisiaj duchowo, dlatego pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność i miłość za dar życia, wiary i za miłość, którą przekazaliście mnie i moim siostrom. Ta miłość i wychowanie, które od Was otrzymałem, teraz promieniuje na innych. Nie byłoby mnie tutaj dzisiaj bez Was. Bóg zapłać i do zobaczenia w sierpniu”.

Drogi Ojcze Generale, księże Darku – powiedział zwracając się następnie do Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, pełniącego jednocześnie funkcję Przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

„Na twoje ręce pragnę wyrazić moją wdzięczność za Twoją obecność tutaj wraz ze współbraćmi z Rady Generalnej, przełożonym Wiceprowincji z Północnej Ameryki księdzem Wacławem i delegatami, współbraćmi z tejże wiceprowincji, jak również z innych krajów świata za wszystko co otrzymałem od księży michalitów. Zawsze w mojej pracy będę kierował się michalickim zawołaniem: Powściągliwość i Praca i Któż jak Bóg! Dziękuję Wam za wszystko i proszę, abyście byli nadal blisko mnie. Módlcie się za mnie drodzy współbracia, siostry michalitki i nie zapomnijcie o mnie na tej odległej Wyspie Księcia Edwarda!

Nowy ordynariusz mówiąc o swoim michalickim pochodzeniu podkreślił ważność pracy z młodzieżą. Nawiązując do nowo wybudowanego mostu konfederacji łączącego Wyspę Księcia Edwarda z pozostałym terytorium Kanady, jednego z najdłuższych mostów na świecie prosił, abyśmy wszyscy byli budowniczymi mostów łączących nas ze sobą.

W dzień ingresu Biskupa Józefa oprócz przepięknej liturgii w katedrze w Charlottetown nie zabrakło również momentów wzajemnego spotkanie. Przed uroczystą Mszą św. odbył się bankiet na część Biskupa. Natomiast zaraz po uroczystościach w kościele wszyscy wierni spotkali się na wspólną agape. Najbliższa rodzina, przyjaciele oraz księża pożegnali biskupa w jego rezydencji na prywatnej kolacji.

Naszemu drogiemu Biskupowi Józefowi gratulujemy i życzymy wielu łask bożych w posłudze apostolskiej i życzliwości wiernych.


Za: www.michalici.pl

Wpisy powiązane

Watykan: po raz pierwszy zakonnica prefektem dykasterii

Ks. Jerzy Kołodziej SDS biskupem w Australii

Trzech Króli u redemptorystów w Chicago w Chicago w parafii polsko-angielsko-hiszpańskojęzycznej