Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Krzyże Kawalerskie Orderu Polonia Restituta czterem misjonarzom pracującym od niemal 50 lat w Indonezji: ks. Józefowi Kurkowskiemu, ks. Andrzejowi Łukasikowi, ks. Herbertowi Henslokowi oraz ks. Tadeuszowi Latoniowi. Uroczyste wręczenie jednego z najwyższych odznaczeń państwa polskiego odbyło się 10 listopada w siedzibie polskiej misji dyplomatycznej RP w Dżakarcie, a dokonał tego ambasador Tadeusz Szumowski, będący jednocześnie akredytowany w Timorze Wschodnim. Z powodów zdrowotnych w uroczystości nie mógł uczestniczyć ks. Tadeusz Latoń, natomiast wzięli w niej udział pracownicy ambasady, nuncjusz apostolski abp Antonio Filipazzi oraz liczni znajomi i przyjaciele misjonarzy.
To właśnie polska ambasada w Indonezji wystąpiła do prezydenta RP o odznaczenie sercańskich misjonarzy, podkreślając przez to ich wkład w rozwój przyjaźni polsko-indonezyjskiej, a także na polu działalności duszpasterskiej, kulturalnej i społecznej w miejscach, gdzie pracują.
Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta to drugie pod względem precedencji (kolejności noszenia orderów) polskie państwoweodznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego). Został ustanowiony przez Sejm w 1921, a na jego straży honoru stoi Orderu Kapituła Orderu. Dotąd prezydent Duda przyznał ponad 40 Krzyży Kawalerskich Orderu Polonia Resituta.
Pierwsi misjonarze sercanie pojawili się w Indonezji (na Sumatrze) w 1923 r. i byli to Holendrzy. Z Polski duża grupa misjonarzy udała się tam w 1967 r. i rok później. W sumie w tym kraju pracowało 16 sercanów z Polski. Obecnie jest tam czterech księży.
AS