Ks. Sngi, jak zwykle był nazywany, urodził się 3 stycznia 1921 r. w dzisiejszym dystrykcie Bhoi w stanie Meghalaya. Pierwsze śluby zakonne złożył 6 stycznia 1948 r., a świecenia kapłańskie w dniu 1 lipca 1958 r. w Turynie, we Włoszech. Po specjalistycznych studiach z Pisma świętego, nauczał tej materii przez dziesiątki lat w salezjańskim studentacie teologicznym “Najświętszego Serca” w Shillong, począwszy od 1961, gdzie wraz z nauczaniem oddawał się także przepowiadaniu i wspierał dziesiątki osób przeżywających trudności, które do niego przybywały, także z odległych wiosek.
Dał się także poznać jako redaktor naczelny tygodnika w języku khasi “Ka Sur Shipara”, który prowadził przez prawie dwadzieścia lat, zaczynając w 1976 r. W czasie swoich 90 lat, które obchodził w 2011 roku, ks. Sngi wydał 30 książek, co daje tysiące stron. Wśród jego najważniejszych pozycji znajdują się słowniki: khasi-hebrajski, khasi-grecki i khasi-aramejski. Wraz z Henri Fantinem przetłumaczył i redagował Biblię katolicką w języku khasi, która stanowi punkt odniesienia dla kultury i literatury plemienia Khasi.
Ks. Sngi, człowiek wszechstronny, niezmordowany nauczyciel, gorliwy misjonarz i lubiany kapłan, był przede wszystkim “wielkim pasterzem ludu, takim z zapachem owiec… Jednym z najznakomitszych, jakich mieliśmy” – mówi o nim dzisiaj ks. Ivo Coelho, radca generalny ds. formacji salezjanów.
ANS – Shillong
Za: www.infoans.org