Ks. Uzhunnalil został porwany przez grupę uzbrojonych mężczyzn w dniu 4 marca 2016 r., w czasie napadu na dom Misjonarek Miłości w Adenie, w Jemenie, w czasie którego zginęło 16 osób, a wśród nich 4 zakonnice.
Ks. Uzhunnalil, pochodzący z hinduskiego stanu Kerala, dzisiaj liczący 59 lat, kiedy został porwany, przebywał w Jemenie od 4 lat, na misji salezjańskiej, którą założył jego wujek, ks. Matthew Uzhunnalil.
Wiadomość o jego uwolnieniu zaraz obiegła świat i wywołała wielką radość wśród tych, którzy od wielu miesięcy czekali na ten dzień. “Przytłacza mnie [z powodu radości] ta piękna wiadomość” – powiedziała AsiaNews siostra Mery Prema, przełożona generalna Misjonarek Miłości, których kapelanem w Adenie był ks. Tom. “Dziękuję Bogu z Jego miłosierdzie. Nigdy nie traciliśmy nadziei, że pewnego dnia ks. Tom zostanie uwolniony. Jego zdjęcie jest umieszczone na grobie Matki Teresy. Siostry, ubodzy i inne osoby modlili się każdego dnia o jego uwolnienie. Oddajemy cześć Bogu i dziękujemy wszystkim, którzy się modlili i niezmordowanie się trudzili, aby uzyskał wolność ks. Tom”.
“Przede wszystkim wyrażamy głęboką wdzięczność Bogu za szczęśliwe zakończenie tej historii” – tak to skomentował w wywiadzie dla Agencji Fides bp Thedore Mascarenhas, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Indii.
Następnie w imieniu biskupów Indii – którzy tak bardzo zaangażowali się w uwolnienie swojego rodaka, począwszy od przewodniczącego Konferencji Episkopatu kard. Baseliosa Cleemisa Thottunkala – bp Mascarenhas podziękował także Rządowi Indii, “który podjął wszelkie możliwe starania, aby uwolnić ks. Toma”, zwłaszcza mowa tu o premierze Narendrze Modim i ministrze spraw zagranicznych Sushmie Swaraju, jak również – Papieżowi Franciszkowi, który w tym celu “wykorzystał wszystkie swoje wpływy”; Wikariuszowi apostolskiemu Arabii Południowej, biskupowi Paulowi Hinderze, z którym biskupii Indii “pozostawali w stałym kontakcie”, oraz Przełożonemu Generalnemu i Inspektorowi salezjańskiemu inspektorii Bangalore, z podziękowaniem “za ich cierpliwość i głębokę wiarę”.
ANS – Bangalore
Za: www.infoans.org