Indie: 8 milionów pielgrzymów złoży hołd relikwiom misjonarza Azji

Do katedry w Goa w Indiach zostały wprowadzone w uroczystej procesji relikwie św. Franciszka Ksawerego. Na trasie procesji z oddalonej o 450 metrów bazyliki Bom Jesus ustawiło się wiele tysięcy wiernych, poinformował 21 października portal „The Goan”. Doczesne szczątki  świętego spoczywające w szklanej trumnie w bazylice  są przenoszone do katedry co 10 lat i tam adorowane, w tym roku po raz 18.  Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu najbliższych 45 dni przybędzie osiem milionów katolików z Indii i zagranicy. 

Najważniejsze wydarzenie, jakim było przeniesienie relikwii z bazyliki Bom Jesus wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odbyło się pod silną ochroną policji. Na początku października w Goa wybuchły poważne napięcia religijne, po tym jak hinduscy ekstremiści zażądali przeprowadzenia testu DNA w celu sprawdzenia autentyczności relikwii św. Franciszka Ksawerego. O zakłócanie spokoju społecznego oskarżył Hindusów Rahul Gandhi, szef opozycyjnej Partii Kongresowej w indyjskim parlamencie.

Na Mszy św. również hinduistyczni politycy

Mszy św. inaugurującej uroczystości  przewodniczyli arcybiskup Anil Couto z Delhi, kardynał Filipe Neri Ferrao z Goa i Daman oraz ośmiu innych biskupów. Obecni byli także gubernator Goa, Sreedharan Pillai i naczelny minister Goa, Pramod Sawant z hinduskiej nacjonalistycznej Indyjskiej Partii Ludowej. Goa to najmniejszy stan Indii i była kolonia portugalska od 1510 do 1961 roku.

Pochodzący z Hiszpanii misjonarz Franciszek Ksawery, udał się z Lizbony w 1542 r. na misję, najpierw do portugalskiej kolonii Goa, później do Malakki w dzisiejszej Malezji, następnie na tereny dzisiejszych indonezyjskich Moluków, a w 1549 r. do Japonii. „Goencho Saib” („Obrońca Goa”) zmarł w wieku 46 lat 3 grudnia 1552 roku na wyspie Shangchuan Dao u wybrzeży Chin. Współzałożyciel zakonu jezuitów znalazł swoje miejsce wiecznego spoczynku w 1554 roku w Goa, w tamtejszej bazylice Bom Jesus.

ts/KAI

Wpisy powiązane

Kościół na świecie 2024 – najważniejsze wydarzenia

Franciszkańskie zdumienie wyśpiewane w centrum Rzymu

Kalendarz wydarzeń Roku Jubileuszowego 2025