Dwie katalońskie zakonnice znajdują się od pewnego czasu w centrum uwagi hiszpańskich mediów. Jedną z nich jest benedyktynka s. Teresa Forcades z klasztoru w Montserrat. Druga to pochodząca z Argentyny i należąca do klauzurowego klasztoru dominikanek w Manresie s. Lucia Caram. Wiele je łączy, ale wiele też dzieli. Obydwie urodziły się w 1966 roku. Zaangażowane są w różne akcje społeczne i zdobyły ogromną popularność dzięki wystąpieniom w telewizji oraz wykorzystywaniu mediów społecznościowych. Obydwie popierają katalońskich separatystów. Równocześnie ich wypowiedzi w mediach wzbudzają wielkie kontrowersje tak wśród biskupów, jak i świeckich katolików.
Siostra Teresa Forcades przed wstąpieniem do zakonu ukończyła studia medyczne i zdobyła popularność, krytykując propagowaną przez władze szczepionkę przeciw świńskiej grypie. Jest ona zwolenniczką feminizmu i teologii wyzwolenia. Została upomniana przez Kongregację ds. Instytów Życia Konsekrowanego za publiczne wystąpienia, w których dopuszczała możliwość aborcji. W ostatnich wyborach lokalnych S. Teresa popierała obecną lewicową burmistrz Barcelony Ada Colau.
Dokładnie odwrotnie niż siostra Lucia Caram, która przed wyborami ostrzegała na swoim Twitterze, aby nie głosować na lewacki ruch Barcelona en Comú, do którego należy burmistrz Ada Colau. S. Lucia zdobyła popularność prowadząc swój własny program telewizyjny o gotowaniu. Odwrotnie niż s. Teresa s. Lucia podkreśla swoją wierność nauczaniu Kościoła. Wydaje się, że w najbliższym czasie obie siostry będą musiały dokonać wyboru między działalnością medialną, a życiem zakonnym. Dominikanka, s. Lucia Caram w najbliższych dniach ma się uda do Rzymu, gdzie o swojej przyszłości będzie rozmawiać z abp. José Rodríguezem Carballo, sekretarzem Kongregacji ds. Instytów Życia Konsekrowanego. Benedyktynka, s. Teresa Forcades ogłosiła w internecie, że będzie prosić Watykan o pozwolenie na eksklaustrację, czyli czasowy pobyt poza wspólnotą zakonną, ponieważ chce uczestniczyć we wrześniowych wyborach do parlamentu Katalonii. Bp Agustín Cortés Soriano ordynariusz diecezji Sant Feliu de Llobregat, na terytorium której znajduje się klasztor s. Teresy, w specjalnym oświadczeniu napisał, „że działalność polityczna nie da się pogodzić z życiem zakonnym, a eksklaustracja nie oznacza pozwolenia na uczestniczenie w wyborach”.
dw/ rv, iglesia descalza, aci